رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • سه شنبه ۱ تیر ۱۴۰۰
  • الثلاثاء ۱۲ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Tuesday 22 June

اخذ مالیات بر ارزش افزوده از تولید کننده یکی از مشکلات تولید است

رییس کانون کارآفرینان خراسان شمالی با برشمردن تعدادی از مشکلات تولید کنندگان، گفت: یکی از مشکلات تولید، اخذ مالیات بر ارزش افزوده از تولید کننده به جای مصرف کننده است.

رییس کانون کارآفرینان خراسان شمالی با برشمردن تعدادی از مشکلات تولید کنندگان، گفت: یکی از مشکلات تولید، اخذ مالیات بر ارزش افزوده از تولید کننده به جای مصرف کننده است.

به گزارش گروه صنعت، معدن و تجارت ویکی پی جی ، حسن فاطمی رییس کانون کارآفرینان خراسان شمالی، در گفتگو با مقاومتی نیوز به تشریح مهم ترین موانع و مشکلات کسب و کار در کشور پرداخت.

ارایه نکردن آمار واقعی اولین مشکل صنعت کشور است

فاطمی با اشاره به وجود مشکلات زیاد بر سر راه تولید کنندگان کشور گفت: صنایع کوچک و متوسط که در بیانات مقام معظم رهبری و سیاست‌های اقتصاد مقاومتی بر رشد آن ها تاکید زیادی شده است، در حال حاضر وضعیت مناسبی ندارند. اولین و مهمترین مشکل این است که آمارهای صحیحی در کشور ارائه نمی شود و مسئولین اطلاعی از مشکلات و چالش های صنعت ندارد، پس چگونه باید انتظار داشته باشیم که این مشکلات و موانعی که مسئولین نمی دانند، حل شود.

وی افزود: هر سال ما از دولت می شنویم که شاخص‌های اقتصادی بهتر شده و از رکود خارج شده ایم ولی در عمل هنوز صنعت ما در رکود قرار دارد.

فاطمی با بیان اینکه گزارشات را باید از بخش خصوصی گرفته شود و آمارها نباید فقط به صورت دولتی ارائه شود. گفت: در مورد ۸۵ هزار واحد صنعتی کوچک و متوسط که در کشور وجود دارد، آمار ارائه شده از تعطیلی فقط ۲۰ درصد آن ها خبر می دهد در صورتی که آمار واقعی اینطور نیست و می توان گفت که بیش از ۵۰ درصد واحدهای ما تعطیل و یا نیمه تعطیل هستند.

نظام بانکی کشور تسهیل‌گر تولید نیست

این کارآفرین برتر کشور با بیان اینکه مشکلات بانکی به عنوان بزرگترین مانع و چالش صنعت به چند صورت در کشور وجود دارد، گفت: یک بخش آن مربوط به نرخ بهره های بالای بانک ها است. مورد بعدی اینکه تسهیلات سرمایه در گردش واحدهای تولیدی از طرف بانک ها به درستی تامین نمی شود.

فاطمی در ادامه گفت: مسئولین اولین کاری که باید انجام دهند این است که بهره های بانکی را پایین بیاورند به طوری که این تسهیلات به صورت تسهیلگر به تولیدکنندگان ارائه شود.

بیشتر تسهیلات طرح رونق تولید  در سال گدشته به واحدهای کشاورزی داده شد

فاطمی گفت: نکته مهمی که باید ذکر شود این است که طبق آماری که از بخش خصوصی گرفتیم، این تسهیلاتی که سال گذشته با عنوان تسهیلات ۱۶ هزار میلیارد تومانی به تولیدکنندگان پرداخت شد، ، بیش از ۸۰ درصد آن به واحدهای کشاورزی پرداخت شده و واحدهای صنعتی از آن کمتر استفاده کرده اند.

وی افزود: البته بخشی از آن هم به عنوان تمدید تسهیلات سال های گذشته محسوب شد و وام جدیدی به تولیدکنندگان داده نشد.

فاطمی تصریح کرد: سود این تسهیلات ۱۸ درصد بود که این سود برای تولیدکنندگان صرفه اقتصادی نداشت و فقط جهت فرار از تعطیلی به سراغ آن می رفتند. در نتیجه شرایط نظام بانکی اصلا برای تولید مناسب نیست و هیچ ارگانی هم در کشورمان تاکنون نتوانسته روبروی این وضعیت ایستادگی کند و آن را تغییر دهد.

 هزینه های تولید در کشور افزایش یافته است

رئیس کانون کارآفرینان خراسان شمالی گفت: ما اگر می‌خواهیم سیاست‌های اقتصاد مقاومتی اجرا شود باید هزینه‌های تولید در کشور پایین بیاید و تولید کشور باید صادرات محور شود.

وی افزود: باید در بخش هایی که صادرات محور است مالیات بر ارزش افزوده حذف شود، زیرا تولیدکننده داخلی با وجود این هزینه های بالا توانایی رقابت با شرکت های خارجی را نخواهد داشت.

فاطمی گفت: باید کارخانه های تولیدی ما به روز شوند و بخشی از هزینه ها به نوسازی و بهسازی و ایجاد تکنولوژی های جدید اختصاص یابد، اما این موضوع در حال حاضر عملاً انجام نمی شود.

یارانه تولید پرداخت نمی شود

فاطمی  با بیان اینکه در این سال ها هزینه ی آب و برق تا ۵ برابر و هزینه های گاز تا ۵۰ برابرافزایش یافته است، گفت: ولی تاکنون هیچ یارانه ای به بخش صنعت داده نشده است. به همین دلیل تولید کنندگان ما به جای اینکه فکر نو آوری و ورود تکنولوژی های جدید باشند، تنها به فکر سرپانگه داشتن خود حتی با تکلولوژی های قدیمی هستند.

حمایت از شرکت های دانش بنیان باید در مراحل اولیه و تحقیقاتی انجام شود

فاطمی در رابطه با شرکت های دانش بنیان گفت: از شرکت های دانش بنیان هیچ حمایتی در مرحله تحقیق و توسعه نمی‌شود و فقط شرکت‌هایی می‌توانند تسهیلات دریافت کنند که به مرحله محصول نهایی و فروش رسیده باشند، این در حالی است که شرکت هایی که به مرحله سودآوری می رسند دیگر نیازی به حمایت دولت ندارند.

مالیات بر ارزش افزوده نباید از تولید کننده گرفته شود

وی در بخش دیگری از صحیت هایش گفت، از دیگر چالش ها می توان به بیمه تامین اجتماعی و مالیات اشاره کرد. به عنوان مثال مالیات ارزش افزوده معضل بسیار بزرگی برای تولیدکننده ها شده است. مالیات ارزش افزود باید از مصرف کنندگان گرفته شود، ولی در حال حاضر از تولیدکنندگان گرفته می شود و این در حالی است که تولید کننده یک واسطه است و نمی خواهد از آن محصول استفاده کند.

فاطمی در پایان گفت: بسیاری از تولیدکنندگانی که بدون مجوز فعالیت می کنند این مالیات ها را پرداخت نمی کنند، اما تولید کنندگانی که با مجوز فعالیت می‌کنند یا در شهرک های صنعتی هستند باید همه این مالیات ها و هزینه های بیمه ای را پرداخت کنند.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی