رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • دوشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۰
  • الإثنين ۱۱ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 21 June

فعالیت سازمان نظام‌مهندسی مرکزی در حالت تعلیق
الزام به‌کارگیری مجری ذی‌صلاح تنش آفرید؛

فعالیت سازمان نظام‌مهندسی مرکزی در حالت تعلیق

الزام به‌کارگیری مجری ذی‌صلاح تنش آفرین شده و باعث هجوم برخی از سازندگان به سازمان نظام‌مهندسی مرکزی و ضرب و شتم و زخمی شدن برخی از اعضای هیات مدیره و نیز تخریب اموال شد.

الزام به‌کارگیری مجری ذی‌صلاح تنش آفرین شده و باعث هجوم برخی از سازندگان به سازمان نظام‌مهندسی استان مرکزی و ضرب و شتم و زخمی شدن برخی از اعضای هیات مدیره و نیز تخریب اموال شد.

به گزارش گروه صنعت تاسیسات ویکی پی جی به نقل از صدای مهندسی ایران، رییس سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان مرکزی هجوم برخی از سازندگان به سازمان نظام‌مهندسی ساختمان این استان را تشریح کرد که سبب ضرب و شتم و زخمی شدن برخی از اعضای هیات مدیره سازمان نظام‌مهندسی ساختمان و نیز تخریب اموال در این استان همراه بوده است.

محمد مصطفوی گفت: در کش‌و قوس هجوم بسازبفروش‌ها به سازمان، تحت تاثیر شرایط، به شکل لفظی به آن‌ها وعده دادیم که این مهم را اجرایی می‌کنیم و این امر بهانه‌ای شد تا از بابت خلف وعده تحت بازجویی پلیس امنیت قرار بگیریم.

مصطفوی ضمن بیان مطلب فوق گفت: پیش‌تر در استان مرکزی، به دلیل الزام به‌کارگیری مجری ذی‌صلاح در فرآِیند ساخت‌وسازها، سازنده‌ها مکلف به بکارگیری مجری صاحب صلاحیت در فرآیند ساخت‌وساز شدند، این در حالی است که با تداوم کار و وجود برخی صوری کاری‌ها، سازنده‌ها از این بابت به مقامات محلی شکایت کرده و اخذ مبالغ گزاف و نیز صوری کاری را به‌عنوان استدلالات خود در عدم کارایی مجری ذی‌صلاح مطرح کردند.

وی تاکید کرد: در اثر این مکاتبات، معاونت استانداری این استان در نامه‌نگاری به شهرداری، مسئولیت تعیین تکلیف درباره مجری ذی‌صلاح را به عهده این نهاد گذاشت و این وظیفه قانونی را از سازمان نظام‌مهندسی سلب کرد.

رییس سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان مرکزی فرآیند انتخاب مجری ذی‌صلاح توسط شهرداری را این‌گونه توصیف کرد: پس‌ازاین واگذاری مسئولیت، شهرداری این استان در یک اقدام عجیب اقدام به صدور ۴۳۰ پروژه ساختمانی بدون مجری ذی‌صلاح کرد.

مصطفوی با یادآوری این موضوع که اقدام غیرقانونی شهرداری این استان برای نظام‌مهندسی دربردارنده مسئولیت قانونی بوده است تاکید کرد: ازاین‌رو نظام‌مهندسی باگذشت یک سال و برگزاری جلسات موازی و مکرر، شرایط را تغییر داد و عهده‌دار صدور مجری ذی‌صلاح برای ساخت‌وسازها شد.

وی با تاکید بر اینکه این تغییر مکانیزم به مذاق سازندگان خوش نیامد و ازاین‌رو آن‌ها برای اعتراض به دفتر سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان مرکزی هجوم آوردند گفت: آن‌ها تهدید کردند یا باید نظام‌مهندسی به خواسته آن‌ها تمکین کند و نسبت به صدور برگه نظارت بدون مجری ذی‌صلاح اقدام کند یا اینکه آن‌ها سازمان را به خون می‌کشانند.

رییس سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان مرکزی با تاکید بر اینکه مقاومت هیات مدیره سازمان در برابر خواسته غیرقانونی بسازبفروش‌ها باعث شده که آن‌ها اقدام به ضرب و شتم و مجروح کردن اعضای هیات مدیره این سازمان و نیز تخریب اموال آن کنند درعین‌حال گفت: متاسفانه عمده مهاجمان به این سازمان متشکل از بسازبفروش‌های فاقد تخصص بوده که با توجه به‌احتمال تکرار این رفتار، سازمان نظام‌مهندسی روز دوشنبه را تعطیل اعلام کرد.

وی بابیان اینکه تحت تاثیر فشارهای ناشی از هجوم مهاجمان به این سازمان ما هم به آن‌ها وعده دادیم که مطالبه آن‌ها را عملی می‌کنیم اظهار داشت: با توجه به اینکه این وعده لفظی در زمان زدوخورد عنوان شد، نباید انتظار داشت که این اظهارنظر معیار قرار گیرد، اما بسازبفروش‌ها با گزارش این وعده به پلیس امنیت، ما را تحت‌فشار قراردادند، این در حالی است که بنده به پلیس اعلام کردم که این وعده برای فرار از فشار هجمه‌ها بوده است.

وی با انتقاد از عدم تعیین تکلیف درباره مجری ذی‌صلاح گفت: ما به قانون تمکین می‌کنیم و امیدواریم که درباره روند اجرایی این مهم هماهنگی لازم بین دستگاه‌های مربوطه ایجاد شود.

 

فعالیت سازمان نظام‌مهندسی مرکزی در حالت تعلیق

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی