رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • یکشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۹
  • الأحد ۲۳ رجب ۱۴۴۲
  • 2021 Sunday 7 March

تاثیر بلند مدت پتروشیمی بر بازار بورس و سرمایه

یک کارشناس اقتصاد و بازار بین المللی معتقد است چشم‌انداز پیش روی صنعت‌ پتروشیمی با تمام فراز و نشیب های به وجود آمده در سال های اخیر بازار مطمئنی برای سرمایه‌گذاری است و می تواند نواقص دیگر بازارهای سرمایه و تجارت را نیز تحت تاثیر مثبت خود قرار دهد.

یک کارشناس اقتصاد و بازار بین المللی معتقد است چشم‌انداز پیش روی صنعت‌ پتروشیمی با تمام فراز و نشیب های به وجود آمده در سال های اخیر بازار مطمئنی برای سرمایه‌گذاری است و می تواند نواقص دیگر بازارهای سرمایه و تجارت را نیز تحت تاثیر مثبت خود قرار دهد.

به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی به نقل از ایسکانیوز؛ عباس ضیایی نیری کارشناس اقتصاد و بازار بین المللی به وضعیت پتروشیمی ها و تاثیر گذاری آنها در بازار سرمایه ایران اشاره کردوگفت: پتروشیمی از مهم ترین صنایع اصلی و بومی برخی کشورهاست که نقش بسیار مهمی در اقتصاد این کشورها دارد و همینطور نقش حائز اهمیتی را در اقتصاد جهانی ایفا می کند.

مدیرعامل شرکت بازرگانی آرتا یاران ایرانیان افزود: به همین دلیل است با داشتن درک درست از روندهای گذشته بازارهای محصولات پتروشیمی و ترسیم صحیح و دقیق وضعیت موجود این بازارها چه در گذشته و چه حال حاضر و به ویژه پیش بینی آینده می توان نقش بسیار مهم این صنعت را در درک روند اقتصاد جهانی شاهد بود.

او با تاکید بر اینکه صنعت پتروشیمی با بسیاری از صنایع دیگر ارتباط قبل و بعد یا همان‌ پیشین و پسین دارد، تصریح کرد: این مسئله می تواند سرنوشت و حیات آنها را نیز تعیین کند، این صنعت از یک سو به صنایع بومی و اصلی و بالادستی نفت و گاز ارتباط پیشین دارد و از سوی دیگر با صنایعی مانند ابنیه سازی و خودروسازی و صنایع وابسته به آنها ارتباط پسین دارد؛ صنعت پتروشیمی اگر به درستی دانسته و پرداخته شود تحول بزرگی در بازار سرمایه ایجاد خواهد کرد و حتی در بورس هم‌ اعتماد بیشتری را به سرمایه‌گذاران و سهامداران عام می دهد.

ضیایی با انتقاد از اینکه در سال های اخیر نخبگان اقتصاد و صنعت پتروشیمی با دلایل مختلف تمرکزی بر این امر نداشته و از این صنعت پر سود فاصله گرفته‌اند، اظهارداشت: حتی گاهی دیده می شود افرادی که دخیل بر این صنعت هستند مسئله بسیار ساده در مورد نسبت قیمت گاز به نفت خام که باعث تحریک فعالیت های سرمایه گذاری منطقه ای در صنعت پتروشیمی می شود را هم‌ باور ندارند.

او در ادامه بیان داشت: همانطور که می دانیم نظام اقتصادی دنیا در دهه اخیر با تغییرات بیشماری روبرو بوده، یکی از مهم ترین آنها بحران اقتصاد جهانی در دهه گذشته است که هنوز هم بسیاری از کشورها و دولت ها نتوانسته اند آسیب ها و خسارات ناشی از این رکود گسترده را جبران نمایند.
این کارشناس اقتصادی معتقد است؛ بازارهای انرژی و بازارهای محصولات پتروشیمی و سایر بازارهای تجارت و اقتصاد نیز به نوبه خود از این تغییر و تحولات در امان نبوده اند و تغییرات و تحولات بنیادی در تقاضای انرژی دنیا و همچنین سیستم های اقتصادی باعث شده که تصمیم های سرمایه گذاری در صنعت پتروشیمی نیز تحت تاثیر قرار گیرند و با حواشی خاصی اتخاذ شوند.

او با تاکید بر اینکه انتظار می رود روند نزولی قیمت نفت خام باعث کاهش قیمت ها در بازار جهانی محصولات پتروشیمی در این یکی دو سال پیش رو شود،خاطرنشان کرد: قیمت های منطقه ای مواد شیمیایی پایه نیز در واکنش به کاهش قیمت نفت نزولی خواهند بود، اگر چه در ماه‌های اخیر قیمت نفت اندکی افزایش یافته است اما به نظر نمی رسد که اندازه این تغییر قیمت بتواند تغییر محسوسی در روند فوق به وجود آورد، محصولات پتروشیمی که با استفاده از خوراک نفت خام تولید می شوند نیز با کاهش قیمتی در حدود ۷۰۰_۵۰۰ دلار به ازای هر تن مواجه خواهند شد، اما قیمت های متانول که بیشتر تحت تاثیر بازارهای گاز طبیعی و زغال سنگ است واکنش محدودتری نشان خواهد داد.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: واکنش های قیمتی در بازارهای سایر مشتقات و میعانات نفتی نیز اثرات مختلفی را بر حاشیه سود نشان می دهند اما، انتظار می رود تقاضا برای انواع پلاستیک در بازارهای جهانی با افزایش قابل توجهی مواجه شود.

او این را هم یاد اور شد؛ سودآوری در صنعت پتروشیمی مانند برخی دیگر از صنایع دوره ای است به این مفهوم که همیشه در یک بازه زمانی شاهد کاهش سودآوری این صنعت بوده و پس از آن سودآوری این صنعت به طور متوسط روند افزایشی خواهد داشت، بر همین اساس می توان گفت که صنعت تولید محصولات پتروشیمی در میان مدت با کاهش سودآوری مواجه خواهد شد اما با افزایش تدریجی قیمت نفت خام و رونق و تقویت بازار میزان سودآوری افزایش خواهد یافت.

ضیایی در پایان با تاکید بر اینکه چشم‌انداز پیش روی صنعت‌ پتروشیمی با تمام فراز و نشیب های به وجود آمده در سال های اخیر بازار مطمئنی برای سرمایه‌گذاری است و می تواند نواقص دیگر بازارهای سرمایه و تجارت را نیز تحت تاثیر مثبت خود قرار دهد، خاطرنشان کرد:همچنین این صنعت تحول چشمگیری در بالا بردن امنیت سرمایه‌گذاری و کار و اقتصاد در کشورخواهد داشت و می تواند رشد واقعی اقتصاد در بازار سرمایه را نمایان کند.

البته تمامی این موارد زمانی تحقق پیدا می کند که نخبگان این صنعت و علم‌ در هر شاخه از این تجارت و دیگر صنایع مربوط و نا مربوط به همراه دولت به اجماع صادقانه‌ای برای پیشرفت اقتصاد برسند و تمامی طرح‌های مربوط به این‌ صنعت پر سود و آینده‌دار را مورد بررسی حقیقی قرار دهند.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی