رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • دوشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۹
  • الإثنين ۲۴ رجب ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 8 March

لزوم بازگرداندن یارانه انرژی به صنعت
مدیرعامل گروه فولاد مبارکه:

لزوم بازگرداندن یارانه انرژی به صنعت

مدیرعامل گروه فولاد مبارکه و رئیس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان اصفهان گفت: دولت می‌تواند با اجرای طرح‌هایی همچون ایجاد مشوق‌های صادراتی، معاف کردن سود عملکرد شرکت‌ها از مالیات و واقعی کردن نرخ ارز به منظور جلوگیری از واردات کالای قاچاق، به رونق صنعت کمک کند.

مدیرعامل گروه فولاد مبارکه و رئیس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان اصفهان گفت: دولت می‌تواند با اجرای طرح‌هایی همچون ایجاد مشوق‌های صادراتی، معاف کردن سود عملکرد شرکت‌ها از مالیات و واقعی کردن نرخ ارز به منظور جلوگیری از واردات کالای قاچاق، به رونق صنعت کمک کند.

بهرام سبحانی گفت: برنامه دولت در بخش تولید و صنعت این است که بخش خصوصی بیشتر وارد عرصه شده و تصدی‌گری و بنگاهداری از خود دولت منفک شود و به سمت سیاست‌گذاری برود.رئیس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی اصفهان افزود: این بدان معناست که بخش خصوصی، سرمایه‌گذارها، تولیدکننده‌ها و صنعتگرها باید بیشتر فعال باشند و از وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز انتظار می‌رود بستر مناسب را با تسهیل قوانین، پشتیبانی و حمایت لازم فراهم کند.

 

چند پیشنهاد برای رونق بخش تولید و صنعت

مدیرعامل گروه فولاد مبارکه در ادامه به بیان چند پیشنهاد برای رونق بخش تولید و صنعت پرداخت و اذعان کرد: در توسعه صادرات ایجاد مشوق‌های صادراتی، در بخش تولید، معاف کردن سود عملکرد شرکت‌ها از مالیات به شرط سرمایه‌گذاری در طرح‌های توسعه همان شرکت و واقعی کردن نرخ ارز به منظور جلوگیری از واردات کالای قاچاق می‌تواند راهگشا باشد و باعث رشد و توسعه شرکت‌های موجود شود.

سبحانی به زنجیره فولاد و موارد مغفول آن اشاره کرد و گفت: در سند چشم‌انداز و در افق ۱۴۰۴، برنامه تولید ۵۵ میلیون تن فولاد در نظر گرفته شده و شواهد موجود نیز نشان می‌دهد حرکت به آن سمت است.

وی ادامه داد: با این وجود نگرانی‌هایی از بابت دستیابی کامل به اهداف در نظر گرفته شده وجود دارد چراکه ایجاد ظرفیت و بهره‌برداری با هم تفاوت دارد و درحال‌حاضر ظرفیت‌هایی که به بهره‌برداری نرسیده‌اند؛ وجود دارد.

سبحانی ادامه داد: هماهنگ نبودن زنجیره فولاد از سنگ‌آهن تا محصول نهایی و ظرفیت‌هایی که مکان‌یابی نادرست یا فناوری نامطلوب اقتصادی دارند، باعث می‌شود سرمایه‌گذاری‌ها به بهره‌برداری نرسند؛ از این رو برای بهره‌برداری ۵۵ میلیون تن باید به شکل اصولی برنامه‌ریزی شود.مدیرعامل فولاد مبارکه افزود: هر قدر واحدهای کوچک در قالب یک واحد بزرگ تجمیع شود نیاز به امکانات زیربنایی و سرمایه‌گذاری کمتر بوده و مقرون به صرفه‌تر خواهد بود.

 

پیامدهای ثابت نگه‌داشتن نرخ ارز

وی در ادامه، پیامدهای ثابت نگه‌داشتن نرخ ارز را برشمرد و گفت: اگر نرخ ارز ثابت نگه داشته شود، مواد اولیه، دستمزد و پارامترهایی از این قبیل افزایش می‌یابد و در نهایت نرخ نهایی محصول بالا می‌رود و با این شرایط تولید، گران می‌شود.

وی افزود: در این شرایط اگر نرخ ارز افزایش نیابد، تولیدکنندگان مزیت‌های صادراتی را از دست خواهند داد و در مقابل، رقیبان مزایای واردات به ایران را به‌دست خواهند آورد.

 

بازگرداندن یارانه انرژی به صنعت

مدیرعامل فولاد مبارکه به یارانه انرژی که یکی دیگر از نیازهای مغفول بخش صنعت و معدن است، اشاره و بیان کرد: از آنجایی که صنعت فولاد، مصرف‌کننده بزرگ انرژی، چه در زمینه انرژی برق و چه انرژی گاز است؛ برگرداندن یارانه انرژی به بخش صنعت کمک شایانی می‌کند و کمترین کمکی که دولت دوازدهم می‌تواند به صنعت بکند، تخصیص سهم یارانه تولید به صنعت است که در قانون هم پیش‌بینی شده است.

وی ادامه داد: موضوع دیگری که ضرورت انجام آن احساس می‌شود، تعیین وضعیت طرح‌های دولتی نیمه‌کاره است و باید برای سامان‌دهی آنها به طور جدی برنامه‌ریزی شود.

سبحانی تاکید کرد: دولت می‌تواند طرح‌های نیمه تمامی که در بهره‌برداری از آنها با مشکل روبه‌رو شده است را به بخش خصوصی واگذار کند و شرایط واگذاری را تسهیل کند تا برای بخش خصوصی نیز انگیزه ایجاد شود و در نهایت رونق اشتغال که مورد نظر دولت است نیز محقق شود.

 

عملکرد فولاد مبارکه در ۴ سال گذشته

مدیرعامل فولاد مبارکه با اشاره به عملکرد این شرکت در ۴سال گذشته گفت: تولید فولاد خام در پایان سال ۹۱ برابر با ۶ میلیون و ۶۵۰ هزار تن بوده که در پایان سال ۹۵ به ۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تن رسیده است.وی ادامه داد: در دو سال گذشته که صنعت فولاد با بحران همراه شد و بسیاری از فولادسازها در آستانه ورشکستگی قرار گرفتند، فولاد مبارکه با وجود نداشتن رانت، امتیاز یا شرایط ویژه، به فعالیت خود ادامه داد.

سبحانی در پایان با اعلام آمارهای امیدوارکننده از تولید فولاد این شرکت اظهار کرد: تولید فولاد در ۴ماه نخست سال از برنامه تولید ۸ میلیون و ۶۳۰ هزار تن فولاد که برای سال ۹۶ هدف‌گذاری شده پیشی گرفته و در واقع استراتژی فولاد مبارکه این است که پا به پای توسعه صنعت فولاد کشور در افق ۱۴۰۴ به ظرفیت ۲۵ میلیون تن فولاد خام دست پیدا کند.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی