رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • چهارشنبه ۲ تیر ۱۴۰۰
  • الأربعاء ۱۳ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Wednesday 23 June

تهدید سلامت آب شرب تویسرکان با فعالیت معدن بالا دستی سد سرابی

فرماندار تویسرکان با اشاره به اینکه فعالیت معدن بالا دستی سد سرابی این سد را با خطرات و تهدیدهای جدی روبه رو می‌کند گفت: معدن بالا دستی سد سرابی حریم سد و رودخانه را رعایت نکرده و ممکن است به سلامت مردم آسیب بزند.

فرماندار تویسرکان با اشاره به اینکه فعالیت معدن بالا دستی سد سرابی این سد را با خطرات و تهدیدهای جدی روبه رو می‌کند گفت: معدن بالا دستی سد سرابی حریم سد و رودخانه را رعایت نکرده و ممکن است به سلامت مردم آسیب بزند.

به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی به نقل از  فانوس، حبیب مومیوند اظهار داشت: منطق، عقلانیت و حتی قانون نمی‌پذیرد که در ارتفاعات بالا دستی یک سد که آب آشامیدنی برخی از مناطق یک شهرستان را تامین می‌کند، معدن وجود داشته باشد.

وی بیان کرد: اکنون در حدود ۲۰ سال است که یک شرکت خصوصی از برخی معادن شهرستان تویسرکان مانند معدن سنگ‌های گرانیتی و قیمتی روستای کهنوش برداشت می‌کند در حالیکه شهرستان هیچگونه تعهدی در برابر تداوم این روند مبهم و سوال برانگیز ندارد.

مومیوند تاکید کرد: در پیگیری‌های مورد نیاز برای تعطیلی معدن بالا دستی سد سرابی مشخص شد که با شکایت متولی دولتی سد سرابی یعنی امور آب منطقه‌ای استان همدان، دادگاه و قوه قضاییه مانع از فعالیت معدن می‌شوند و خواسته ما از مدیران آب منطقه‌ای استان همدان انجام اقدام‌های لازم برای تعطیلی هر چه سریعتر این معدن است.

وی به برخی از مسائل حوزه منابع آب در شهرستان تویسرکان اشاره کرد و گفت: با رایزنی‌های مکرر مقرر شد رویکرد امور آب شهرستان تویسرکان این باشد که با چاه های کم عمق و سطحی زیر ۲۵ متر که شاکی خصوصی ندارند با انعطاف و به دور از سختگیری برخورد شود.

فرماندار تویسرکان افزود: همچنین مقرر شد چاه‌های غیر مجاز مربوط به مزارعی که هنوز محصولات خود را برداشت نکرده اند فعلاً و تا زمان بعد از برداشت محصول خود مسدود نشوند.

وی با بیان اینکه تغییر الگوی کشت و حرکت به سمت استفاده از کشت‌های کم آب بر از بیش از دو سال گذشته در شهرستان تویسرکان آغاز شده، اظهار داشت: اکنون کاهش کشت محصولات پر آب بر مانند خیار و گوجه و توجه به کشت محصولاتی مانند زعفران، کلزا و گل محمدی در تویسرکان کاملاً محسوس است.

مومیوند تاکید کرد: از شرکت آب منطقه‌ای استان همدان می‌خواهیم که به اجرای طرح آب بندهای بریوه سرکان و روستاهای آرتیمان، کهنوش و سنگجوزان توجه ویژه داشته باشد.

وی افزود: اکنون یک خیر برای اجرای طرح آب بند روستای کهنوش که به بیش از یک میلیارد تومان منابع مالی نیاز دارد اعلام آمادگی کرده اما تعلل در تعیین تکلیف این طرح ممکن است موجب دلسردی خیر در این زمینه شود.

فرماندار تویسرکان همچنین از پیشرفت چشمگیر آبیاری تحت فشار و کم فشار در بخش قابل توجهی از زمین‌های زراعی شهرستان تویسرکان خبر داد و گفت: مرکز تحقیقات گردوی تویسرکان که سال‌ها مورد بی‌توجهی قرار گرفته و بازده کاری خاصی نداشته به حفر چاه نیاز دارد.

 فعالیت یک شرکت خصوصی در معدن بالا دستی سد سرابی و مناطقی از شهرستان تویسرکان و برداشت سنگ‌های گرانیتی و قیمتی که عایدی خاصی برای تویسرکان ندارد، سلامت، کمیت و کیفیت حریم آبی سد سرابی را تهدید می‌کند موجب اعتراض مردم و مسئولان شهرستان شده است.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی