رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • جمعه ۴ تیر ۱۴۰۰
  • الجمعة ۱۵ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Friday 25 June

نظام پیشنهادات راهی در مسیر جلب مشارکت بیشتر مهندسان
رییس نظام مهندسی تهران مطرح کرد؛

نظام پیشنهادات راهی در مسیر جلب مشارکت بیشتر مهندسان

مهندس قربانخانی در اولین نشست کمیته نظام پیشنهادات که روز گذشته ( ۱۴ شهریور) با حضور نمایندگانی از نظام مهندسی استان ها و شورای مرکزی، در سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران برگزار شد نظام پیشنهادات را راهی در مسیر جلب مشارکت بیشتر مهندسان معرفی کرد.

مهندس قربانخانی در اولین نشست کمیته نظام پیشنهادات که روز گذشته ( ۱۴ شهریور) با حضور نمایندگانی از نظام مهندسی استان ها و شورای مرکزی، در سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران برگزار شد نظام پیشنهادات را راهی در مسیر جلب مشارکت بیشتر مهندسان معرفی کرد.

به گزارش گروه صنعت تاسیسات ویکی پی جی به نقل از سازمان نظام مهندسی ساختمان ، رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران در ابتدای این جلسه اظهار کرد: یکی از مهمترین اهداف قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان، مشارکت اعضا برای داشتن شرایط بهتر در بخش ساخت و ساز است.

یکی از مواردی که در قانون به آن اشاره شده بحث نظام پیشنهادات است با این هدف که تجارب و دانش و اطلاعات به خصوص در بخش های استانی و بومی در سراسر کشور در سیستمی ارایه، جمع بندی و در قالب یک نظام پیشنهادات به عنوان پیشنهاداتی که قابلیت عملیاتی شدن دارد به نهادهای بالادستی ارایه شود.

مهندس حسن قربانخانی افزود: بر این اساس در ماده ۸۰ آیین نامه اجرایی سه بخش در نظام پیشنهادات تعریف شده است. یکی از این بخش ها، بخش استانی است که بر اساس آن هر استان با توجه به شرایط اقلیمی و امکاناتش، می تواند پیشنهاداتی را ارائه دهد سپس همه پیشنهادات در نظام مهندسی استان جمع بندی می شود.

پیشنهادات ارایه شده اگر در حدود صلاحیت های استانی است در همان استان عملیاتی و گزارش آن به شورای مرکز ارائه می شود و اگر قابلیت عملیاتی شدن در سطح ملی را داشته باشند در قالب نظام مهندسی استان جمع بندی و به شورای مرکزی و در نهایت به وزارت راه و شهرسازی ارائه و در نتیجه عملیاتی می شود تا در نهایت هدف گذاری قانون که مشارکت مهندسان و استفاده از دانش اعضا در جهت بهبود امور رخ دهد.

وی تاکید کرد: براساس ماده ۸۰ در وزارت راه وشهرسازی هم، چنین کمیته ای پیش بینی شده اما تاکنون چنین کمیته ای تشکیل نشده یا حداقل چندان پررنگ و فعال نیست.

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران اظهار کرد: در نظام مهندسی تهران، چندسالی است کمیته نظام‌پیشنهادات تشکیل و حتی سامانه ای تحت عنوان نظام پیشنهادات طراحی و راه اندازی شده است تا روند دریافت و رسیدگی به پیشنهادات اعضا تسهیل شود.

به طور کلی نظام پیشنهادات اقدام خوبی است که می تواند اثرات ملی داشته باشد هرچند تاکنون چندان به آن پرداخته نشده اما می توانیم از فرصتی که با تشکیل اولین نشست در این خصوص به دست آمده استفاده و تلاش کنیم اتفاقات بهتری در این زمینه رخ دهد.

 

نظام‌پیشنهادات در موضوعات مهم منشا اثر است

در ادامه این جلسه، دکتر اصغر شیرازپور نماینده شورای مرکزی اظهار کرد: در سال ۷۲ وزارت صنایع سنگین سابق از طریق موسسه مطالعات برنامه ریزی و آموزشی هیدرو، نظام پیشنهادات را در صنعت کشور ترویج داد که بسیار موثر واقع شد. نظام پیشنهادات در سال ۸۱ در سیستم اداری و مدیریتی کشور هم مورد توجه قرار گرفت.

وی ادامه داد: در سال ۷۴ نیز نظام پیشنهادات طبق قانون نظام مهندسی به تمامی سازمان های نظام مهندسی تعمیم داده و تشکیل آن به آنها تکلیف شد. در نهادهایی که قانون تعیین کرده نظام پیشنهادات داشته باشند گروه های تخصصی خط مقدم اند.از این رو هر گروه تخصصی باید نظام پیشنهادات داشته باشد.

دکتر شیرازپور خاطرنشان کرد: در ماده ۸۰ آیین نامه اجرایی به وزارت راه تکلیف شده آیین نامه اجرایی نظام پیشنهادات را تهیه و ابلاغ کند که تاکنون این اتفاق رخ نداده است. در شورای مرکزی کمیته نظام پیشنهادات تشکیل شده و ۷ عضو (شامل رییس و دبیر و ۵ عضو) دارد و اکنون پیگیر تهیه نظام نامه اجرایی نظام پیشنهادات است تا در سراسر کشور شاهد یک وحدت رویه در این حوزه باشیم.

این عضو شورای مرکزی همچنین تاکید کرد: در نظام پیشنهادات تنها موردی که مجوز مجمع را می خواهد تایید و تصویب بودجه آن است. نظام پیشنهادات می تواند به سرعت در تمام استان ها منشاء اثر باشد به خصوص در مبانی که امروز دغدغه ماست مثل موضوع آب و انرژی.

 

ثبت ۳۵۲ پیشنهاد در سامانه نظام‌پیشنهادات در سال ۹۵

دبیر کمیته نظام‌پیشنهادات سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران نیز در ادامه این جلسه توضیحاتی در خصوص کمیته نظام پیشنهادات نظام مهندسی استان تهران ارایه کرد.

مهندس مهیار فرنیا اظهار کرد: کمیته نظام پیشنهادات از بهمن ماه سال ۸۹ در نظام مهندسی تهران شروع به کار کرد و شیوه نامه آن در سال ۹۰ تصویب شد. این کمیته پس از برگزاری انتخابات گروه های تخصصی از اردیبهشت سال ۹۲ آغاز به کار کرد. همچنین در پایان سال ۹۲ نرم افزار سامانه نظام پیشنهادات راه اندازی شد.

وی افزود: کمیته نظام پیشنهادات با توجه به شیوه نامه موجود، شرايط را براي تشويق مادي و معنوي پيشنهاد دهنده در قبال عرضه پيشنهاد سازنده فراهم می كند که در این خصوص طی چند سال اخیر در روز مهندس از پیشنهاد دهندگان برتر تقدیر و تشکر به عمل آمده است.

دبیر کمیته نظام‌پیشنهادات سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران همچنین خاطرنشان کرد: این کمیته ۱۰ عضو دارد.از هر هفت رشته یک نماینده از هیئت مدیره در این کمیته حضور دارند.
وی در خصوص تعداد پیشنهادات ثبت شده از طریق سامانه گفت: تعداد پیشنهادات ثبت شده از طریق سامانه نظام پیشنهادات سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران در سال گذشته، ۳۵۲ پیشنهاد بوده که بعد از بررسی های مختلف، ۶ پیشنهاد مصوب شده است.

عضو هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران با اشاره به فرآیند کاری کمیته نظام پیشنهادات بیان کرد: دریافت پیشنهادات به سه روش ذیل صورت می گیرد؛ روش اول به صورت الکترونیکی از طریق سامانه نظام مهندسی، روش دوم صندوق های پیشنهادات که در طبقات سازمان قرار گرفته است و روش سوم دریافت پیشنهاد به صورت حضوری و ثبت در اتوماسیون اداری.

مهندس فرنیا در خصوص نحوه اطلاع رسانی به پیشنهاددهندگان نیز گفت: پیشنهاداتی که به صورت حضوری و ثبت در دبیرخانه سازمان مورد بررسی قرار گرفته است پس از دریافت نتیجه نهایی با پیشنهاد دهنده تماس تلفنی گرفته و نتیجه به اطلاع ایشان رسانده می شود.

دبیر کمیته نظام‌پیشنهادات سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران افزود: پیشنهاداتی که از طریق ثبت در سامانه نظام پیشنهادات مورد بررسی قرار گرفته اند پس از دریافت نتیجه نهایی، ابتدا از طریق سامانه برای پیشنهاد دهنده پاسخ ارسال و سپس برای پیشنهاد دهنده پیامکی جهت مشاهده پاسخ نهایی از طریق سامانه ارسال می شود.

نماینده گروه تخصصی عمران در کمیته نظام پیشنهادات نیز در ادامه درس آموخته هایی از تجارب نظام پیشنهادات در دنیا ارایه کرد.

دکتر مهدی روانشادنيا در اين خصوص گفت: ژاپن اولين کشوری بود که نظام پيشنهادات را در سال ۱۷۲۱ به گونه ای استراتژيک و بنيانی مطرح و پياده کرد.

در ادامه جلسه نمایندگان نظام مهندسی استان ها به بیان نظرات و پیشنهادها خود در خصوص بهبود عملکرد نظام پیشنهادات پرداختند.

 

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی