رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • دوشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۰
  • الإثنين ۱۱ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 21 June

عضو شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور؛ طاهره نصر
عضو شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان؛

در نحوه آموزش مهندسان مشکل داریم

عضو شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور؛ طاهره نصر ، با تاکید بر اینکه در نحوه آموزش مهندسان با بحران روبرو هستیم، گفت: فعالیت سازمان های نظام مهندسی ساختمان باید با مدیریت دانش همراه باشد.

عضو شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور؛ طاهره نصر ، با تاکید بر اینکه در نحوه آموزش مهندسان با بحران روبرو هستیم، گفت: فعالیت سازمان های نظام مهندسی ساختمان باید با مدیریت دانش همراه باشد.

به گزارش گروه صنعت تاسیسات ویکی پی جی به نقل از صدای مهندسی ایران، طاهره نصر گفت: برای کیفی کردن خدمات مهندسی در حوزه صنعت ساختمان کشور، باید دانش فنی مهندسی را افزایش داد که در این راستا تعامل علمی با مراکز علمی و تحقیقاتی بسیار مهم است.

این مسئول سازمانی با ابراز تاسف از اینکه امروز نحوه آموزش مهندسان دچار بحران است، عنوان کرد: بر همین اساس، ارتقای دانش فنی و مهندسی، ارتباط با مراکز آموزشی داخلی و مراکز تحقیقات بین ‌المللی، نیاز اصلی دهه سوم فعالیت سازمان نظام مهندسی است که باید به طور جدی مد نظر قرار گیرد.

وی ادامه داد: باید به مهندسان جوان آموخت مهندسی علاوه بر اینکه هنر است، بلكه تفكر درست اجرا كردن نیز است. به بیان دیگر مهندسی ساخت و ساز باید آسایش را برای مخاطبان خود به همراه داشته باشد.

عضو شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی با بیان اینکه فعالیت این سازمان باید با مدیریت دانش همراه باشد تاکید کرد: فعالیت سازمان های نظام مهندسی ساختمان در سراسر ایران نباید محدود به ارایه خدمات مهندسی باشد.

نصر با انتقاد از اینکه در بسیاری از دانشكده‌ها در امر آموزش بسیاری از دانشجویان، فقط مفاهیم تئوریک مد نظر قرار گرفته است اظهار داشت: فارغ التحصیلان این تفکر، همان افرادی هستند كه با ورود به حرفه مهندسی هم ناتوان عمل می‌كنند.

وی همچنین بیان کرد: تحقیقات ارایه شده در سال‌های اخیر در باب معماری و ساخت و ساز کشور حاکی از آن است که اغلب اندیشمندان این عرصه ضمن بیان ارزش‌ها و ویژگی‌های معماری و ساخت و ساز سنتی، بر هویت از دست رفته ساختمان‌های امروزی تاسف خورده‌اند. این در حالی است که امروزه ارتقای کیفیت ساخت و سازها مورد تأکید جدی فعالان و صاحب نظران این حوزه است.

رییس گروه تخصصی معماری شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان در عین حال با بیان اینکه اجداد ما در ساخت و ساز، توجه به بستر، اقلیم و حتی عقاید و باورها را لزوم كار خود قرار داده بودند افزود: هرچند که ساختمان‌ سازی در آن زمان امری مقدس بوده، اما امروز این مفهوم تغییر یافته است.

عضو هیات علمی دانشگاه در ادامه سخنان خود با اشاره به اهمیت ضرورت تدوین مقررات جدید برای فن آوری‌های نوین تصریح کرد: با گذشت نزدیک به سه دهه از تدوین آیین‌نامه ۲۸۰۰ زلزله، هنوز در سطح كشور شاهد ساخت و سازهایی هستیم كه با وقوع زلزله‌ای نه چندان بزرگ تخریب می‌شود.

وی توجه به آیین نامه ‌های به روز و نیز ورود تكنولوژی‌های جدید ساخت و ساز را امری ضروری و مهم دانست و تاکید کرد: توجه به چگونگی طراحی در بافت ‌های زلزله‌خیز در دروس طراحی معماری برای رشته‌های مهندسی معماری و شهرسازی نیز اهمیت زیادی دارد.

نایب رییس کمیسیون انرژی و محیط زیست شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان خاطرنشان ساخت: همچنین پرداختن به این مهم در بافت ‌های شهری، روستایی و نیز در بافت‌ های تاریخی و فرسوده امری قابل توجه است.

 

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی