رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • چهارشنبه ۲ تیر ۱۴۰۰
  • الأربعاء ۱۳ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Wednesday 23 June

شرایط سایكرومتریك در استخرها

یک استخر مطلوبایستی شرایط خاصی داشته باشد که این شرایط مورد توجه مهندسین قرار میگیرد یکی از نکات قابل توجه مربوط به شرایط سایكرومتریك استخر است که در شرایط سایكرومتریك چنین فضایی باید به میزان رطوبت كه تقریبا%۵۰ تا %۶۰ است و همچنین نقطه شبنمی كه به اندازه كافی از دمای محیط پایین تر باشد ، توجه کرد.

یک استخر مطلوبایستی شرایط خاصی داشته باشد که این شرایط مورد توجه مهندسین قرار میگیرد یکی از نکات قابل توجه مربوط به شرایط سایکرومتریک استخر است که در شرایط سایکرومتریک چنین فضایی باید به میزان رطوبت كه تقریبا%۵۰ تا %۶۰ است و همچنین نقطه شبنمی كه به اندازه كافی از دمای محیط پایین تر باشد ، توجه کرد.

درجدول ذیل دما ورطوبت لازم برای انواع استخر آمده است:

نوع استخر دمای آب استخر(F) مشخصات هوای فضای استخر
آموزشی ۷۷ RH 50-60%    –     Dewpoint64   –  DB80
عمومی ۸۰ RH 50-60%  – Dewpoint66F  –  DB82F
ورزشی ۷۵ RH 50-60%  – Dewpoint63    –  DB78
مسكونی ۸۴ RH 50-60%  – Dewpoint73F  –  DB86F
درمانی ۹۰ RH 50-60%  – Dewpoint73F  –  DB86F

 

مقدار رطوبت نباید از مقادیر تعیین شده كمتر باشد چراكه باعث افزایش تبخیر آب وبدنبال آن افزایش بار گرمایی استخر خواهد شد ومهم تر از همه ، بالا بودن رطوبت باعث خوردگی شدید ورشد كپك می‌شود ، بدیهی است مشخصات سایکرومتریک چنین فضایی با این خصوصیات باید از سایر فضاها واتاق ها جدا باشد وانتقال هوا از راه های خروجی وپنجره ها كنترل گردد.

وجود دیوار خارجی یا شیشه های مشرف به هوای آزاد ، كنترل تقطیر بخار را مشكل می‌كند ، مادامی كه دمای این سطوح بالاتر از نقطه شبنم نگه داشته می‌شود تقطیر روی آنها صورت نگرفته وصدمه ای به سازه وارد نمی‌شود كه یكی از موثرترین روش ها برای رفع این مشكل محوطه استخر باید حدود(inw)%5 تا(inw)%51 كمتر از فضاهای مجاور باشد ، با این كار انتقال رطوبت هوای سالن وبوی مواد ضدعفونی كننده محلول در آب به مكانهای دیگر به حداقل می‌رسد.

برای دفع رطوبت موجود در فضا باید از تغذیه هوای تازه استفاده شود این مقدار باید به اندازه ای باشد كه رطوبت موجود در هوا را كاملا جذب وبه خارج منتقل كند.

برای اینكه كوران هوا باعث ناراحتی شناگران نشود دفعات تعویض هوا در محیط استخر۲تا۴ مرتبه در ساعت در نظر گرفته می شود مگر آنكه گنجایش سالن برای تماشاچی زیاد باشد كه در این صورت جهت آسایش تماشاچیان میتوان۶تا۸ بار در ساعت تعویض هوا را انجام داد.

انتقال هوای سالن به بیرون باید از بالاترین نقطه ممكن صورت گیرد تا هوای هیچ قسمتی ساكن نمانده واز تقطیررطوبت ناشی از سكون هوا جلوگیری شود. در مورد محل نصب دریچه های تهویه توصیه معمول این است كه دریچه های ورودی هوای تازه ودریچه تخلیه هوای استخر در سقف ، نزدیك یكدیگر قرار نگیرند تا نوعی جریان هوا بین آنها ایجاد گردد.

از دیگر شرایط سایکرومتریک عایق كاری رطوبتی است که عایق كاری رطوبتی جداره‌ها اهمیت خاصی دارد وبرای سقف كاذب اینگونه محیط ها باید تهویه لازم در نظر گرفته شود. موثرترین راه برای جلوگیری از پدیده تعریق در فضاهای كاذب گرم نگه داشتن معمولی با یك یا چند هیتر وتهویه مناسب این فضاهاست.

دمای آب ومحیط فضاهای آبی بصورت ذیل است:

فضا آب محیط
دما(F) دما(C) دما(F) دما(C)
استخر ۸۰ ۷/۲۶ ۸۳ ۳/۲۸
جكوزی ۱۱۳ ۴۵ ۸۳ ۳/۲۸
سونای خشك ۱۲۲ ۵۰
سونای مرطوب ۱۱۰ ۴۳
حوضچه آب سرد ۶۸ ۲۰
سرویس های بهداشتی ۷۰ ۱/۲۱
محوطه دوش ها ۷۰ ۱/۲۱

 


گردآوری شده توسط ویکی پی جی به نقل از كتاب طراحی نگهداری تاسیسات مكانیكی آبی(استخر-سونا-جكوزی)

 

 

 

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی