رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۰
  • الأحد ۲۸ شعبان ۱۴۴۲
  • 2021 Sunday 11 April

تاثیر واردات بر شرکت‌های تاسیساتی

واردات و صادرات لازمه صنعت و اقتصاد هر کشوری هستند که باعث ایجاد تعامل و تبادل و همکاری بیشتر بین کشور‌ها و تولید کنندگان آن‌ها می‌شوند و مسلما بدون تعامل پیشرفت میسر نخواهد شد.

واردات و صادرات لازمه صنعت و اقتصاد هر کشوری هستند که باعث ایجاد تعامل و تبادل و همکاری بیشتر بین کشور‌ها و تولید کنندگان آن‌ها می‌شوند.

از طرفی توزیع نامتوازن منابع باعث شده‌است که تولید برخی محصولات در برخی مناطق میسر نباشد که این خود باعث وابستگی بیشتر کشور‌ا به همدیگر می‌شود.

این که واردات و صادرات چه تاثیری بر اقتصاد کشور می‌توانند بگذارند، جای بحث بسیار دارد و برخی آن را مفید و برخی آن را به ضرر اقتصاد می‌دانند، برخی دیگر نیز حدودی برای میزان آن قائل می‌شوند و معتقدند که تجاوز از آن حدود زیان ده است.

برخی از فعالان تاسیساتی کشور، واردات را عاملی برای ارتقا تکنولوژی کشور می‌دانند و معتقدند که اثرات مثبت واردات بیشتر از اثرات منفی آن است، ولی برخی دیگر بر این باور اند که زیان‌های واردات حال حاضر در صنعت تاسیسات بیشتر از منافع آن است.

 

بازار واردات گرم تر از بازار تولید

مهندس علی فلاح زاده کارشناس فروش صنایع سرما آفرین در گفت و گوی خود با ویکی پی جی عدم توجه به استاندارد‌های وارداتی و عدم هم خوانی تعرفه‌های واردات با وضعیت بازار کشور را از دلایل ضربه خوردن تولید کشور و گرایش شرکت‌های تولیدی به واردات دانست و گفت: شرکت‌های تولیدی در حال تبدیل شدن به شرکت‌های وارد کننده‌اند.

وی گفت: بازار واردات در ایران در حال حاضر خیلی گرم تر از بازار تولید است. مسلما بزرگترین خدمت دولت به تولید کننده‌های تاسیساتی، مدیریت و افزایش تعرفه تجهیزات تاسیساتی وارداتی است و بایستی دولت بر استاندارد‌ها توجه بیشتری داشته‌باشد.

علی فلاح زاده در ادامه گفت: انواع و اقسام جنس‌های درجه چندم چینی را شما می‌توانید در بازار ایران بیابید. این جنس‌ها چگونه وارد می شوند، چرا وارد می شوند؟

وی گفت: اگر دولت بر استاندارد کالاهای وارداتی حساسیت بیشتری نشان دهد می‌تواند با این کار استاندارد‌های تولید را هم افزایش دهد، در چنین حالتی دولت می‌تواند خاستار کیفیت و استاندارد بالا از تولید کننده باشد.

کارشناس فروش صنایع سرما آفرین  مطرح کرد: تولید کننده که در کشور خودش نمی‌تواند با یک کمپانی درجه چندم چینی رقابت کند چگونه می‌توانم همچین خدماتی را به مشتری بدهد بازار داخل در حال حاضر به کام وارد کننده است و اگر در این شرایط تولید کننده بتواند سر پا بماند، هنر کرده‌است.

 

واردات عامل برهم خوردن نظم بازار تاسیسات کشور

مهندس تهرانی رییس هیئت مدیره شرکت سامان تهویه ایرانیان در گفت و گوی خود با ویکی پی جی واردات را عامل برهم خوردن نظم بازار تاسیسات کشور دانست و گفت: متاسفانه در ایران در روزهای گذشته واردات مدیریت درستی نداشت و نمی‌شد در مورد کیفیت اجناس وارداتی و پاسخگویی آنها به نیاز مشتریان قضاوت کرد ولی در حال حاضر وضعیت تا حدودی بهتر شده‌است.

مهندس تهرانی واردات و صادرات را یک امر ضروری در صنعت و اقتصاد دانسته و گفت: گاهی در برخی کشورها لزومی ندارد که یک محصول تولید شود و تولید آن به صرف نیست و همیشه بایستی بالانسی بین واردات و تولید وجود داشته باشد، ولی این دلیل نمی‌شود واردات به صورت بی رویه صورت گیرد.

وی گفت: متاسفانه در ایران در روزهای گذشته واردات مدیریت درستی نداشت و نمی‌شد در مورد کیفیت اجناس وارداتی و پاسخگویی آنها به نیاز مشتریان قضاوت کرد . از طرفی عدم نظارت در واردات نیز باعث شده بود که کمیت در واردات جایگزین کیفیت بشود و جنس‌های بی کیفیت در بازار روز به روز زیادتر می‌شدند .از طرفی قاچاق در آن روزها زیاد شده بود .

رییس هیئت مدیره شرکت سامان تهویه ایرانیان گفت: این مسائل باعث شده بود که نظم بازار در آن روزها از بین برود.  ولی خوشبختانه این روزها گمرک ایران ساماندهی مناسبی پیدا کرده‌است و اجناس وارد شده بایستی گواهی استاندارد را  بگیرند .

وی با اشاره به بهبود وضعیت واردات در بازار حال حاضر کشور گفت:  این روزها نظارت بیشتر است و هر شخصی مجبور است با کارت بازرگانی خودش وارد کند و با توجه به لینکی که بین دارایی و کمرگ وجود دارد، هر شخصی نمی‌تواند وارد کننده جنس باشد. در سال‌های اخیر واردات نظام قانونمندی به خود گرفته است و فقط امید داریم که این نظام مندی و قانون برای همه باشد .

 

شرکت‌های مطرح خارجی تکاپوی رقابت ایجاد می‌کنند

مهندس مصطفی نوروزی مدیر عامل گروه تاسیساتی زیتکو در گفت و گوی خود با خبرنگار ویکی پی جی، به تاثیر مثبت شرکت‌های وارداتی بر ارتقا تکنولوژی کشور اشاره کرد و گفت: ما باید خودمان را با شرکت‌های مطرح خارجی فعال در حوزه تاسیسات مقایسه کنیم.

وی گفت: حضور شرکت‌های مطرح خارجی در بازار ایران ، تکاپوی رقابت را در بین شرکت‌ها و تولید کنندگان داخلی به راه می‌اندازد.

مدیر عامل گروه تاسیساتی زیتکو  با انتقاد از این که ما رقبای خارجی خود را تغییر می‌دهیم، گفت: ما یک زمانی خود را با ژاپن مقایسه می‌کردیم، بعد خود را با کره جنوبی مقایسه کردیم، بعد دیدیم به آنها هم نمی‌رسیم خود را با مالزی مقایسه کردیم ، از آن کشور هم عقب افتادیم و با آفریقای جنوبی مقایسه کردیم حالا داریم خود را با زلاند نو مقایسه می‌کنیم .

مهندس نوروزی گفت: وقتی همه تولید کنندگان می‌گویند که خوب کار کردیم وضعیت این گونه می‌شود، وقتی خود را وادار به رقابت با دیگران نمی‌کنیم پیشرفتی به دست نخواهد آمد.

پس مقایسه خود با خود اصلا کار خوبی نیست و ما باید خودمان را با دیگران، علل الخصوص شرکت‌های مطرح تاسیساتی مقایسه کنیم که برخی از آن‌ها بازار ایران حضور دارند.

 

واردات بدون برنامه ریزی باعث ضربه خوردن تولید کشور

مهندس کشکولی عضو هیئت مدیره شرکت ایران شیر در گفت و گوی خود با خبرنگار ویکی پی جی واردات بدون برنامه ریزی را از باعث ضربه خوردن و متضرر شدن تولید کشور دانست و گفت: یکی از مواردی که به تولید کشور ضربه وارد کرده است واردات بدون برنامه ریزی است وارداتی که در آن کیفیت کالا و بازار رقابت داخلی آن لحاظ نشده‌است.

کشکولی گفت: در کشوری همچون چین تولید کنندگان مورد حمایت دولت هستند و تمام توجه خود را به تولید معطوف کرده و با مشکلات دیگر دست و پنجه نرم نمی‌کنند . نبود مشکلات حاشیه ای برای آنان سبب شده است که بتواند محصولاتشان را با قیمتی بسیار مناسب تولید کنند به نحوی که آنها قادر هستند محصولاتشان را کمتر از قیمت های موجود ما در بازار ایران عرضه کنند.

وی با اشاره به پایین بودن قدرت رقابت شرکت‌ها و تولیدکنندگان داخلی گفت: من مجبور می‌شوم محصولی را با سودی بسیار ناچیز در بازار ایران عرضه کنم و با کمال تعجب می‌بینم که یک شرکت چینی مشابه آن محصول را حتی با نصف قیمت ارایه شده توسط من، در بازار عرضه می‌کند.

عضو هیئت مدیره شرکت ایران شیر با تاکید بر لزوم حمایت دولت گفت: کیفیت محصولات وارداتی و مدیریت و ساماندهی واردات از مهمترین مسایلی است که دولت برای حمایت از تولید باید انجام دهد.

 

 

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی