رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • دوشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۹
  • الإثنين ۲۴ رجب ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 8 March

چیلر صنعتی

چیلر که در سیستم تهویه مطبوع کاربرد زیادی دارد و یکی از اصلی ترن اجزای این سیستم‌ها است، در انواع مختلف خانگی و صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

چیلر که در سیستم تهویه مطبوع کاربرد زیادی دارد و یکی از اصلی ترن اجزای این سیستم‌ها است، در انواع مختلف خانگی و صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

چیلرهای صنعتی معمولا به صورت سیستم‌های کامل پکیج شده شامل یونیت چیلر، کندانسور، ایستگاه پمپ با پمپ سیرکولاسیون، شیر انبساط، سیستم خاموشی بدون جریان و کنترل آب سرد داخلی عرضه می‌شوند. یک تانک داخلی به حفظ دمای آب سرد کمک می‌کند و مانع از جهش دمای ناگهانی می‌شود.

چیلرهای صنعتی با مسیر بسته (closed-loop) یک سیال خنک‌کاری تمیز و یا آب تمیز همراه با افزودنی‌های نگه‌دارنده را در شرایط دما و فشار ثابت سیرکوله می‌کنند تا پایداری و اثربخشی تجهیزات آب-خنک را افزایش دهند. این آب از چیلر به نقطه استفاده و بالعکس جریان می‌یابد.

چیلرهای صنعتی حلقه باز (open-loop) که رواج کم‌تری دارند، دمای مایع درون یک تانک باز و یا چاهک را با چرخاندن مداوم آب خنک‌کن در آن کنترل می‌کنند. مایع از مخزن کشیده شده، به چیلر پمپ می‌شود و به مخزن باز می‌گردد.

انواع چیلر صنعتی و تکنولوژی آن

یک ترموستات (thermostat) قابل تنظیم دمای مایع را اندازه می‌گیرد و آن‌قدر مسیر چیلر را سیرکوله می‌کند تا دمای ثابت درون مخزن حفظ شود. اگر تفاوت دمای آب بین ورودی و خروجی بالا باشد، باید از یک تانک آب بزرگ خارجی برای ذخیره آب سرد استفاده شود.

در این حالت آب سرد به طور مستقیم از چیلر به محل مصرف نمی‌رود، بلکه به مخزن آب خارجی می‌رود که به عنوان نوعی بافر دمایی (temperature buffer) عمل می‌کند. مخزن آب سرد بسیار بزرگ‌تر از حجم آب‌های داخلی است. آب از مخزن خارجی به محل مصرف و از آن‌جا به مخزن (و نه به چیلر) باز می‌گردد.

یکی از تحولات جدید در چیلرهای آبی صنعتی، استفاده از خنک‌کاری با آب به جای خنک‌کاری با هوا است. در این مورد کندانسور مبرد داغ را با هوای محیط خنک نمی‌کند، بلکه از آب خنک شده در برج خنک کن (cooling tower) استفاده می‌کند.

این کار امکان کاهش انرژی مورد نیاز را تا بیش از ۱۵ درصد فراهم می‌کند و همچنین اجازه می‌دهد تا کاهش قابل توجهی در اندازه چیلر به وجود آید که دلیل آن سطح کوچک کندانسورها آبی و عدم وجود فن است. علاوه بر این، عدم وجود فن باعث کاهش قابل توجه سطح سر و صدا نیز می‌شود.

 


گردآوری شده توسط ویکی پی جی به نقل از خانه تاسیسات

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی