رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • دوشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۰
  • الإثنين ۱۱ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 21 June

پای آب در هفته دولت به 500 روستا باز شد
مجری طرح آبرسانی به روستاهای کشور:

پای آب در هفته دولت به ۵۰۰ روستا باز شد

مجری طرح آبرسانی به روستاهای کشور بهره مندی پنج هزار و ۶۶۶ روستا از آب آشامیدنی در دولت یازدهم را اعلام کرد و گفت: در هفته دولت ۵۰۰ روستا با ۴۷۰ هزار نفر جمعیت از آب شرب سالم و پایدار بهره مند شدند.

مجری طرح آبرسانی به روستاهای کشور بهره مندی پنج هزار و ۶۶۶ روستا از آب آشامیدنی در دولت یازدهم را اعلام کرد و گفت: در هفته دولت ۵۰۰ روستا با ۴۷۰ هزار نفر جمعیت از آب شرب سالم و پایدار بهره مند شدند.

به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی به نقل از ایرنا، «امیرحسین رقیمی» امروز (شنبه) افزود: یک هزار روستا با ۸۰۰ هزار نفر جمعیت نیز تا پایان امسال از این نعمت برخوردار می شوند.

رقیمی که مدیرکل دفتر برنامه ریزی طرح های آب و فاضلاب شرکت مهندسی آبفای کشور است، گفت: بر اساس آمارهای سال ۱۳۹۵، ۶۰ هزار روستا با ۲۰ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر جمعیت در کشور وجود دارد که چهار هزار روستا از آب سالم و پایدار برخوردار نیستند؛ در اصطلاح به این روستاها، روستاهای «غیربرخوردار» گفته می شود.

وی اضافه کرد: روستاهای غیربرخوردار که آبرسانی به آنها به صورت سیار و با تانکر انجام می شود، به ۲ دسته اند؛ روستاهای بدون هر گونه تاسیسات آبرسانی و همچنین روستاهای «راکد» که از تاسیسات آبرسانی برخوردارند اما به دلایلی از جمله خشکسالی، منبع آب آنها از دست رفته است.

رقیمی گفت: از مجموع چهار هزار روستای غیربرخوردار، ۲ هزار و ۲۵۰ روستای راکد و یک هزار و ۷۵۰ روستای بدون تاسیسات داریم.

به گفته وی، اکنون آبرسانی به پنج هزار و ۵۰۰ روستا به صورت سیار انجام می شود که شامل چهار هزار روستای غیربرخوردار و یک هزار و ۵۰۰ روستای برخوردار است که به صورت فصلی منبع آب آنها افت پیدا می کند.

وی تاکید کرد برنامه دولت دوازدهم حل و فصل مشکل آب این روستاها در چهار سال پیش روست.

ساخت مجتمع های آبرسانی با هدف پایدارسازی منابع آب روستاها

مجری طرح آبرسانی به روستاهای کشور اعلام کرد «پایدارسازی منابع آب روستاها» با ساخت مجتمع های آبرسانی روستایی در دستور کار قرار گرفته که هدف از آن، اتصال دهها روستای موجود در یک دشت به یک منبع آبی پایدار است.

وی گفت: در مرحله مطالعاتی این طرح، یک هزار و ۵۰۰ مجتمع آبرسانی روستایی در کل کشور بررسی شد که ساخت ۹۲۴ مجتمع در اولویت وزارت نیرو قرار گرفت.رقیمی افزود: این ۹۲۴ مجتمع، ۱۶ هزار روستا با حدود هشت میلیون جمعیت روستایی کشور را زیر پوشش قرار می دهد.

اختصاص ردیف ملی برای طرح های آبرسانی روستایی

مدیرکل دفتر برنامه ریزی طرح های آب و فاضلاب شرکت مهندسی آبفای کشور گفت: تا پیش از دولت یازدهم هیچ ردیف ملی برای طرح های آبرسانی روستایی وجود نداشت؛ برای نخستین بار در سال ۱۳۹۳ یک ردیف ملی به مبلغ ۲ هزار میلیارد ریال از محل اعتبارات عمرانی با عنوان تکمیل مجتمع های روستایی در بودجه آورده شد.

وی افزود: این رقم در سال ۱۳۹۴ به چهار هزار میلیارد ریال افزایش یافت و همان سال اجازه برداشت ۵۰۰ میلیون دلار از صندوق توسعه ملی برای ساخت مجتمع های آبرسانی روستایی صادر شد.

به گفته وی، اعتبار طرح های آبرسانی روستایی در سال ۱۳۹۵ به ۱۸ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال رسید.

بر اساس این گزارش، عملیات آبرسانی به روستاها در دولت یازدهم سرعت پیدا کرد.

بر پایه آمارها، در طول فعالیت دولت های نهم و دهم به ترتیب در سال ۱۳۸۵ شمار ۱۵۷ روستا، در سال ۱۳۸۶ تعداد ۱۸۹ روستا، در سال ۱۳۸۷ شمار ۲۵۲ روستا و در سال ۱۳۸۸ تعداد ۲۷۱ روستا از آب بهره مند شدند. آبرسانی به ۳۱۴ روستا در سال ۱۳۸۹، ۵۸۰ روستا در سال ۱۳۹۰ و ۴۱۵ روستا در سال ۱۳۹۱ صورت گرفت.

در سال ۱۳۹۲ و آغاز به کار دولت یازدهم این روند سرعت گرفت به ۴۷۶ روستا با جمعیت ۳۶۲ هزار و ۷۴۳ نفر، در سال ۱۳۹۳ به ۸۲۴ روستا با جمعیت ۶۹۵ هزار و ۵۵۴ نفر و در سال ۱۳۹۴ به ۹۴۲ روستا با جمعیت ۸۲۵ هزار و ۴۹۳ نفر آب رسانی شد و بالاخره این میزان در سال ۱۳۹۵ به ۲ هزار و ۹۵۸ روستا با جمعیت یک میلیون و ۹۴۳ هزار و ۲۱۷ نفر رسید.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی