رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • چهارشنبه ۲ تیر ۱۴۰۰
  • الأربعاء ۱۳ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Wednesday 23 June

احیای بازارهای از دست رفته برای رونق صادرات پتروشیمی
مدیرعامل شرکت بازرگانی پتروشیمی:

احیای بازارهای از دست رفته برای رونق صادرات پتروشیمی

مدیرعامل شرکت بازرگانی پتروشیمی گفت: به منظور حفظ و توسعه بازارهای هدف بهتر است مجموعه‌های بازرگانی و بخش خصوصی کشور ایجاد و تقویت شوند و هرچه سریعتر اقدامات اساسی در این زمینه صورت گیرد.

مدیرعامل شرکت بازرگانی پتروشیمی گفت: به منظور حفظ و توسعه بازارهای هدف بهتر است مجموعه‌های بازرگانی و بخش خصوصی کشور ایجاد و تقویت شوند و هرچه سریعتر اقدامات اساسی در این زمینه صورت گیرد.

به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی به نقل از ایسکانیوز؛ مهدی شریفی نیک نفس مدیرعامل شرکت بازرگانی پتروشیمی اظهار کرد: ما براساس سیاست‌های شرکت یکسری طرحهایی در کشور داریم که اینها باید به بهره برداری برسند زمانی که به مرحله بهره برداری رسید ظرفیت کشور چندین برابر خواهد شد و این امر را می طلبد و از دیدگاه حاکمیتی برنامه ریزی درستی صورت گیرد تا بتوانیم در بازارهای جهانی حضور فعال داشته باشیم.

شریفی نیک نفس اظهار کرد: همزمان با افزایش ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی ایران در سالهای آینده، حجم و ارزش صادرات محصولات مجتمع های پتروشیمی ایران افزایش قابل خیره کننده ای خواهد داشت و پتروشیمی ها افزون بر تامین نیاز داخل رونق صادرات را تجربه خواهند کرد.

مدیرعامل شرکت بازرگانی پتروشیمی تصریح کرد: در حال حاضر وضعیت صادرات محصولات‌پتروشیمی در کشور بسیار مطلوب است باید به دنبال جذب بازارهای هدف بیشتری باشیم تا حضور خودمان را پررنگتر کنیم.

شریفی نیک‌نفس تاکید کرد: متاسفانه بخاطراعمال بخشی از تبصره ها بخشی از پتروشیمی به بخش خصوصی واگذار شده و یکسری مشکلاتی را ایجاد کرده است باید موضوع واگذاریها حل و فصل شود.

مدیرعامل شرکت بازرگانی‌پتروشیمی افزود: برنامه دولت دوازدهم این است که با برنامه ریزی اصولی صادرات را در بازارهای جهانی متمرکز کند و در تلاش است که قدرت چانه‌زنی را بالا ببرد.

او اضافه کرد: بحث خام فروشی محصولات پتروشیمی یکی از مباحث کلیدی است که رهبر انقلاب برآن تاکید دارد بنابراین ما باید برای جلوگیری از خام فروشی کالاهای مورد نظر به صنایع تکمیلی تبدیل کنیم چرا که درست یک مرحله بعد از گاز و فرایندها هنوز جای دارد که اینها را به صنایع تکمیلی بتوانیم و از خام فروشی وفروش مواد پایه ای خارج شویم.

مدیر عامل شرکت بازرگانی‌پتروشیمی افزود: تکمیل زنجیره ارزش و تنوع در تولید می تواند کشورمان را به یک قطب صادراتی مطمئن در صنعت پتروشیمی تبدیل کند و کشور از ارزش افزوده بالای این صنعت بهره مند شود.

شریفی نیک نفس تصریح کرد: به نظر من باید دولت یک سازمانی را برای صنایع تکمیلی ایجاد کند تا از صنایع تکمیلی حمایت شود تا از این طریق بتوانیم ارزش زنجیره تولید را کامل کنیم اگر زنجیره تولید کامل شود سبب ایجاد اشتغال و ارزش افزوده بالایی در کشور می‌شود.

مدیرعامل شرکت بازرگانی پتروشیمی ادامه داد: عدم وجود برنامه‌ریزی بلند مدت و دیدگاه استراتژیک در بخش فروش باعث شده تا بازارهای هدف از دست صادرکنندگان محصولات‌پتروشیمی خارج شود و از آنجا که صادرات محصولات پتروشیمی کشور، متولی واحدی ندارد، هر یک ازشرکت‌های پتروشیمی سیاست‌های جداگانه ای را در بازارهای هدف دنبال می کنند.

شریفی نیک نفس تاکید کرد: در چنین شرایطی که هنوز محصولات صنعت پتروشیمی کشور، بازارهای خود را از دست نداده، به منظور حفظ و توسعه بازارهای هدف بهتر است مجموعه‌های بازرگانی و بخش خصوصی کشور ایجاد و تقویت شوند و هرچه سریعتر اقدامات اساسی در این زمینه صورت گیرد.

مدیرعامل شرکت بازرگانی پتروشیمی با اشاره به این که تنظیم بازار و نیز عرضه و تقاضا باید برای تامین نیاز داخل و نیز صادرات هدفمند شود، افزود: در صورت رقابت سالم و نیز برنامهریزی برای صادرات می توانیم بازارهای از دست رفته را احیا کنیم.

او خاطرنشان کرد: بنابراین در تلاش هستیم که بتوانیم در اروپا بازارهایی که به دلیل مشکلات تحریم از دست رفته بودند را دوباره باز گردانیم. همچنین دفاتر شرکت را برای حضور بیشتر در کشورهای هدف فعال کنیم.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی