رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • الثلاثاء ۶ شوال ۱۴۴۲
  • 2021 Tuesday 18 May

كتاب اخلاق مهندسی‌ منتشر شد

«کتاب مروری بر مفاهیم، مصادیق و منشورهای اخلاق مهندسی» که به معرفی و ارایه مفاد آیین‌های مهم و معتبر اخلاق مهندسی می‌پردازد در راستای اجرای اهداف كمپین اخلاق مهندسی‌ به همت مجتمع رسانه‌ای ساختمان منتشر شد.

« کتاب مروری بر مفاهیم، مصادیق و منشورهای اخلاق مهندسی » که به معرفی و ارایه مفاد آیین‌های مهم و معتبر اخلاق مهندسی می‌پردازد در راستای اجرای اهداف كمپین اخلاق مهندسی‌ به همت مجتمع رسانه‌ای ساختمان منتشر شد.

به گزارش گروه صنعت تاسیسات ویکی پی جی به نقل از صدای مهندسی ایران، مجتمع رسانه‌ای ساختمان در راستای برنامه‌های کمپین اخلاق مهندسی‌ «کتاب مروری بر مفاهیم، مصادیق و منشورهای اخلاق مهندسی‌ » را که در مراسم جشن روز مهندس در اسفندماه ۱۳۹۵ توسط مسئولان وزارت راه و شهرسازی و سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان تهران رونمایی کرده بود، منتشر و به جامعه مهندسی‌ كشور عرضه کرد.

این كتاب كه در چهار فصل و ۱۳۰ صفحه توسط مهندس حامد خانجانی گردآوری و تالیف شده است، مقدمه مبسوط و ارزشمند آقایان دکتر عباس آخوندی و دكتر علی‌ خاكی‌ صدیق را در سرآغاز خود دارد.

فصل اول این كتاب به مفاهیم اخلاق نظری پرداخته و تعاریفی چون علم اخلاق و مسئولیت‌های اخلاقی را ارایه می‌دهد. نسبت اخلاق و قانون و نسبت اخلاق و اقتصاد مباحث بعدی این فصل را تشکیل می‌دهند. گزیده‌ای از آیات قرآن کریم در زمینه اخلاق کاربردی نیز در انتهای این فصل ارائه‌شده است.

در فصل دوم مباحث اخلاق حرفه‌ای مهندسی ارایه می‌شود. تعریف و محدوده اخلاق مهندسی، پذیرش و اشتراک در مسئولیت، حل دوراهی‌های اخلاقی، اصول و موازین اخلاقی، اخلاق مهندسی و توسعه پایدار از بخش‌های اصلی این فصل محسوب می‌شوند.

در فصل سوم به معرفی و ارایه مفاد آیین‌های مهم و معتبر اخلاق مهندسی پرداخته می‌شود. منشورهای اخلاقی انجمن ملی مهندسان حرفه‌ای آمریکا و نظام‌نامه رفتار حرفه‌ای اخلاقی در مهندسی ساختمان کشور ازجمله این آیین‌نامه‌ها است.

در کشور ما مستندات و گزارش‌های اندکی در زمینه مصادیق و مثال‌های اخلاق کاربردی و به‌خصوص اخلاق مهندسی وجود دارد. در تهیه این کتاب سعی بر این بوده است تا تجربیات مدیران وطنی به‌عنوان الگویی برای جوانان متخصص در نحوه ارایه خدمات مهندسی مطرح شود.

از این‌رو فصل چهار به‌عنوان نخستین اقدام در راستای مستند‌سازی‌ گزارش‌ها و تجربیات اخلاقی‌ در صنعت ساختمان كشور به گفتارهایی از پیشكسوتان و مدیران ارشد صنعت ساختمان خانم دکتر گیتی اعتماد، آقایان مهندس محمدرضا انصاری، مهندس صدرهاشمی نژاد، مهندس هرمزد رامینه، مهندس محسن بهرام غفاری، دکتر منوچهر شیبانی و مهندس عباس زرکوب اختصاص دارد.

برای تهیه این کتاب می‌توانید با ۲۲۸۵۳۵۳۰ تماس حاصل فرمایید.

 

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی