رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • جمعه ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • الجمعة ۲۵ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Friday 7 May

تولیدکنندگان به دنبال کاهش نرخ سود هستند

قائم مقام بانک مرکزی با بیان اینکه نرخ سود، تنها متغیر اقتصادی نیست، گفت: باید همه جوانب را در اقتصاد در نظر گرفت. تولیدکنندگان بالا بودن نرخ سود تسهیلات را منجر به افزایش هزینه تولید تلقی می‌کنند البته شکی در آن نیست؛ اما به طور صد در صد هزینه تولید تنها مربوط به سود تسهیلات نیست.

قائم مقام بانک مرکزی با بیان اینکه نرخ سود، تنها متغیر اقتصادی نیست، گفت: باید همه جوانب را در اقتصاد در نظر گرفت. تولیدکنندگان بالا بودن نرخ سود تسهیلات را منجر به افزایش هزینه تولید تلقی می‌کنند البته شکی در آن نیست؛ اما به طور صد در صد هزینه تولید تنها مربوط به سود تسهیلات نیست.

به گزارش گروه اقتصاد ویکی پی جی به نقل از خبرگزاری مهر به نقل از صدا و سیما، اکبر کمیجانی با بیان اینکه نرخ سود البته متغیر کلیدی در اقتصاد کلان محسوب می‌شود، گفت: اما این نرخ تنها متغیر اصلی و اساسی در اقتصاد کشور نیست و نمی‌توان تمام مشکلات اقتصادی را ناشی از تغییرات این نرخ دانست.

وی ادامه داد: نرخ سود سپرده متاثر از تعاملات، برآیندهای وضعیت بازارهای مختلف در اقتصاد کشور است؛ البته این نرخ یک متغیر پولی است؛ اما از سایر سیاست های مالی، تجاری و سیاست های بودجه ای ناشی می‌شود.

قائم مقام بانک مرکزی با اشاره به اینکه باید نرخ سود را از منظر دو گروه سپرده گذار و تسهیلات گیرنده بررسی کرد، اظهار داشت: تورم بالا و رکودی که در سال های گذشته در اقتصاد کشور وجود داشت باعث شد تا سپرده گذاران منابع محدود خود را برای کسب سود در بانک ها سپرده گذاری کنند.

این مقام مسئول ادامه داد: اما در حال حاضر که به سمت اصلاح نرخ سود با توجه به کاهش نرخ تورم حرکت کرده ایم، تعدادی از سپرده گذاران این اقدام را ضرر تلقی می‌کنند، در حالی که در اقتصاد باید به قیمت واقعی پول و سود واقعی آن توجه و درباره آن تصمیم گیری کرد.

کمیجانی افزود: سپرده گذاران باید به این موضوع توجه کنند که سود حاصل از سپرده گذاری آنها تنها بخشی از درآمدهایشان را تشکیل می‌دهد و در کنار آن باید به انبوهی از قیمت کالا و خدمات که به طور مستقیم و غیرمستقیم بر قدرت خرید مصرف کننده موثر است، توجه کنند.

وی تاکید کرد: کاهش نرخ سود بانکی نباید به منزله کاهش درآمد و قدرت خرید سپرده گذار تلقی می‌شود زیرا این اقدام در نهایت به نفع سپرده گذاران خواهد بود.

قائم مقام بانک مرکزی درباره کاهش نرخ سود بانکی از منظر تسهیلات گیرندگان گفت: در ادبیات اقتصادی، تولیدکنندگان بالا بودن نرخ سود تسهیلات را منجر به افزایش هزینه تولید تلقی می‌کنند البته شکی در آن نیست؛ اما به طور صد در صد هزینه تولید تنها مربوط به سود تسهیلات نیست.

وی افزود: اگر یک واحد کالا را در نظر بگیریم تنها بخشی از هزینه تولید به هزینه های تامین مالی اختصاص دارد و بقیه آن به سایر هزینه ها از جمله خرید مواد اولیه، مالیات، هزینه های تولید و غیره اختصاص دارد و سهم هزینه تامین مالی بین ۳ تا ۴ درصد است.

کمیجانی تصریح کرد: تولیدکنندگان نیز بدنبال کاهش نرخ سود تسهیلات هستند در حالی که اگر منابع لازم برای پرداخت این تسهیلات نباشد نرخ سود اهمیتی نخواهد داشت پس در نتیجه دسترسی آسان به تسهیلات بیش از نرخ سود آن اهمیت دارد.

به گفته قائم مقام رییس کل بانک مرکزی، اگر نرخ تورم در کشور ما مانند سایر کشورها کاهش یابد، نرخ سود بانکی نیز کاهش چشمگیری خواهد داشت.

 

 

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی