رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۰
  • الأربعاء ۲ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Wednesday 14 April

انتظارات شرکت‌های تاسیساتی از دولت
ویکی پی جی بررسی می‌کند؛

توقع شرکت‌های تاسیساتی از دولت

رکود فعلی ساختمان که بر صنعت تاسیسات کشور تاثیر مستقیمی دارد باعث به وجود آمدن مشکلاتی برای شرکت‌های تاسیساتی شده‌است به نحوی که این شرکت‌ها وضعیت دشواری را تجربه می‌کنند که قدرت رقابت و دوام در این صنعت را از آنها گرفته‌است.

رکود فعلی ساختمان که بر صنعت تاسیسات کشور تاثیر مستقیمی دارد باعث به وجود آمدن مشکلاتی برای شرکت‌های تاسیساتی شده‌است به نحوی که این شرکت‌ها وضعیت دشواری را تجربه می‌کنند که قدرت رقابت و دوام در این صنعت را از آنها گرفته‌است. این شرایط باعث افزایش انتظارات این شرکت‌ها مخصوصا از دولت شده‌است.

برخی از مدیران شرکت‌ها منشا این مشکلات را دولت فعلی نمی‌دانند ولی معتقد اند دولت فعلی می‌تواند مشکلات آن‌ها را حل کند . برخی دیگر از مدیران نیز راهکار‌هایی برای خروج از این وضعیت به دولت پیشنهاد کرده‌اند که در ادامه می‌خوانیم.

 

دولت بر تولید کننده فشار می‌آورد

مهندس علی علیان مدیرعامل شرکت کیان مبتکر پارس در گفت و گوی خود با ویکی پی جی، فشار‌هایی که دولت در بخش بیمه و مالیات و … بر بخش تولید وارد می کند را نامناسب دانسته و حل مشکلات تولید را منوط به حمایت همه جانبه دولت از تولید کننده دانست.

مهندس علیان در ادامه گفت: عامل اصلی باقی ماندن مشکلات این است که دولت سیاستگذاری های اقتصادی قدرتمندی نداشته است و سیستم اقتصادی فعلی حاکم بر تولید کشور مخرب اقتصاد کشور است.

وی ادامه داد، بخش دیگر مشکلات ناشی از این است که دولت به جهت کسب درآمد‌ها به جای این که انرژی کشور را مهار و مدیریت کند و باعث اصلاح فرهنگ مصرف مردم شود، فشار خود را بر روی اقتصاد فعال گذاشته است که نمونه بارز آن بخش تولید کشور است.

وی گفت: تولید کننده برای ساخت یک محصول هزینه‌های گزافی می پردازد و نباید فشار اقتصاد فعال بر دوش تنها تولید کننده انداخته‌شود.

مدیرعامل شرکت کیان مبتکر پارس با اشاره به شرایط نامناسب تولید گفت: این موضوع برای مسئولین هنوز به یقین تبدیل نشده که به دلیل فشار آنهاست که تولید جانی نمی گیرد. و هزینه های آن روز به روز افزایش پیدا می کند و یک کالای وارداتی همیشه زیر قیمت تولید ملی پا به عرصه بازار می‌گذارد.

 

نوسانات قیمت در دوره‌های قبل منشا به وجود آمدن مشکلات

مهندس بابک سادات گوشه مدیر روابط بین الملل شیرآلات بهداشتی آویسا در گفت و گوی خود با ویکی پی جی، نوسانات قیمت در دوره‌های قبل را منشا به وجود آمدن مشکلاتی دانست که تا به امروز حل نشده‌اند.

مهندس سادات گوشه گفت: در دولت قبلی یعنی دولت دهم وقتی نوسان دلار به شدت بالا رفت و دلار ساعتی محاسبه می شد، تولید کننده هایی همچون ما که برخی از تجهیزات اساسی امان وارداتی است، لطمه بسیاری دیدند.

وی در ادامه گفت، به شکر خدا در دولت آقای روحانی وضعیت قدری بهتر شده است، درست است که در حال حاضر آرامش نسبی در خرید برای ما مهیا شده است اما متاسفانه در حال حاضر رکود بازار ما را اذیت می کند و تا زمانی که صنعت ساختمان رونقی نداشته باشد ما نیز رونقی نخواهیم داشت.

مدیر روابط بین الملل شیرآلات بهداشتی آویسا گفت: مسلما بزرگترین دغدغه حمایت دولت است. انتظار داریم که وقتی تصمییم می‌گیریم کار درست را انجام دهیم، به ما در انجام کار درست کمک کند.

 

دولت واقع گرایانه به وضع موجود تولید و تولید کنندگان نگاه کند

مهندس علیرضا محجوب مدیر فروش تولیدی نگین در گفت و گوی خود با ویکی پی جی، با اشاره به این که مشکلات فعلی ناشی از نوسانات قیمت دوره‌های قبل است، گفت: انتقادی که از دولت فعلی داریم، این است که واقع گرایانه به وضع موجود تولید و تولید کنندگان نگاه نمی‌کند.

مهندس محجوب ادامه داد، هزینه های تولید قابل برنامه ریزی است و می‌توان آنها را مدیریت کرد ولی شوک‌های لحظه ای در بازار برنامه ریزی‌ها را بر هم می‌زند. به نظر من نوسانات لحظه‌ای قیمت مواد، بیشترین لطمه را بر صنعت تولید کشور زد.

وی گفت: در حال حاضر وضعیت نسبت به گذشته بهتر شده است، قبلا نوسانات لحظه ای شدیدی در قیمت تجربه کرده ایم . نوسانات قیمت باعث می شد که ما نتوانیم با آسایش خاطر مواد اولیه خود را تهیه کنیم و هیچ وقت نمی توانستیم با مدیریت قبلی انبارهایمان را پر کنیم ولی الان این مشکلات تا حدودی مرتفع شده‌اند.

محجوب گفت: مسلما نوسان قیمت باعث متضرر شدن تولید کننده ، تامین کننده مواد، توزیع کننده و مصرف کننده خواهد شد. ما به عنوان تولید کننده وظیفه داریم که مالیات را پرداخت کنیم ولی انتظار داریم که دولت واقع گرایانه به وضع موجود نگاه کند. به تولید بایستی نگاه جهادی داشت چون شرایط تولید در حال حاضر سخت است.

مدیر فروش تولیدی نگین گفت: انتظار داریم که در این برهه از تولید بیشتر حمایت کنند تا تولید کننده دغدغه اش تنها ایجاد شغل جدید باشد ، ولی در حال حاضر دغدغه های دیگر اجازه نمی‌دهد ، به ایجاد اشتغال فکر کنیم.

وی با تاکید بر تعامل دو طرفه توید کننده و دولت گفت: فکر می‌کنم تعامل بهتر و بیشتر می‌تواند به حل این مشکل کمک کند، تعامل دوطرفه باعث می شود دولت به وضع موجود واقع گرایانه نگاه کند و مشکلات ما را باور داشته باشد. آنها حقایق ما را واقعی نمی‌بینند.

مهندس علیرضا محجوب گفت: یکی از اصلی ترین و موثر ترین اقدامات دولت در کمک به تولید، شناساندن توان شرکت های تولیدی به دیگران است. دولت می‌تواند توان شرکت هایی همچون مارا به کشور های دیگر بشناساند.

وی گفت: انتظاری که از دولت داریم این است که شرایطی ایجاد کند که ما بتوانیم خود و توان تولید ایرانی را بشناسانیم و این که ما را در عرصه بازار‌های خارجی تنها نگذارد.

 

خدمت دولت به تولید افزایش تعرفه تجهیزات وارداتی است

مهندس علی فلاح زاده کارشناس فروش صنایع سرما آفرین در گفت و گوی خود با ویکی پی جی، مدیریت واردات را راهکاری برای کم کردن مشکلات تولید کننده دانست و گفت: افزایش تعرفه تجهیزات وارداتی بزرگترین خدمتی که دولت می‌تواند به تولید کننده صنف تهویه مطبوع بکند، افزایش تعرفه تجهیزات وارداتی است.

فلاح زاده گفت: در حال حاضر متاسفانه هر شخصی که پول داشته باشد با هزینه های خیلی کم شروع به کار واردات می‌کند. در حال حاضر شما در این نمایشگاه شاهد هستید که تعداد شرکت های تولید کننده چقدر نسبت به شرکت های وارد کننده کمتر است.

وی گفت: دولت می‌تواند با ایجاد تعرفه برای تجهیزات وارداتی، هزینه تامین تجهیزات تست را فراهم کند.  این کاری است که تا به حال انجام نشده و یک نیاز مبرم برای شرکت‌های تولیدی است.

کارشناس فروش صنایع سرما آفرین  با تاکید بر پتانسیل شرکت های داخلی گفت: ما نیاز به محک داریم که بدانیم چه شرکتی کار خود را به درستی انجام می‌دهد و چه شرکتی کار خود را درست انجام نمی‌دهد و شرکت ما مسلما از همچنین طرحی استقبال خواد کرد.

وی گفت: ولی به شرط این که اجازه ندهیم محصولات غیر استاندارد وارد شود و از طرفی استاندارهای خود را افزایش دهیم که مسلما با افزایش استاندارد‌ها ، قدرت رقابت با محصولات خارجی افزایش خواهد یافت و می‌توان بازار جدید بین المللی ایجاد کرد.

فلاح زاده گفت: من به عنوان تولید کننده در حال حاضر نمی‌وانم با آنها رقابت کنم، شاید از لحاظ کیفیت در حد قابل قبول باشم ولی چون نشان استاندارد بین المللی را نگرفته‌م نمی‌توانم در بازار آنها حضور داشته باشم.

وی با تاکید بر نیاز دولت به تولید کننده گفت: یک موضوع خیلی مهم این است که باید دیدگاه سطح کلان کشور به تولید کننده تغییر کند، تولید کننده پشتوانه دولت است، تولید کننده برطرف کننده نیاز های دولت است، این دولت است که باید در شرایط بحرانی تولید کننده، دست آن را بگیرد.

دولت می تواند به تولید کننده بگوید از الان تا دوسال آینده با درصد تخفیفی مالیات خود را پرداخت کن، دولت می‌واند به وزارت تامین اجتماعی بگوید که تا دو سال آینده درصد تخفیفی برای شرکت‌های تولید کننده فعال در وضع رکود در نظر بگیرد،  بانک صنعت و معدن به جای ایجاد گرفتاری برای تولید کننده، حق تنفس باز پرداخت تسهیلات برای تولید کننده در نظر بگیر.

این مثالها توقعات و انتظاراتی است که تولید کننده‌ها دارند.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی