رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • الثلاثاء ۶ شوال ۱۴۴۲
  • 2021 Tuesday 18 May

دولت دوازدهم 42طرح همسو با سیاست تولیدواشتغال دارد

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: تولید و اشتغال از اولویت های دولت دوازدهم به شمار می رود و ۴۲ طرح مختلف در این زمینه تعریف شده است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: تولید و اشتغال از اولویت های دولت دوازدهم به شمار می رود و ۴۲ طرح مختلف در این زمینه تعریف شده است.

به گزارش گروه صنعت، معدن و تجارت ویکی پی جی به نقل از ایرنا، «جعفر سرقینی» امروز (دوشنبه) افزود: ۲ طرح در زمینه اجرای سیاست های تولید و اشتغال به بخش معدن و صنایع معدنی مربوط می شود که هدف آن تکمیل زنجیره تولید فلزات از جمله فولاد و مس است.

وی اضافه کرد: هر واحد معدنی که فعال می شود و هر اشتغالی که در معدن ایجاد شود، دستکم ۶ اشتغال خارج از معدن در زیرمجموعه صنایع بعدی را فراهم می کند و امید است با این رویه تولید و اشتغال را افزایش دهیم.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره برنامه های دولت دوازدهم در زمینه تجارت گفت: سال هاست به این باور رسیده ایم که چنانچه به مقوله صادرات توجه نشود، صنعت دچار مشکلات فراوانی می شود.

وی ادامه داد: امروز در صنایع مختلفی مانند صنعت شیشه، سرامیک و فولاد نیاز داخلی تامین شده است و اکنون تولیدات کشور با هدف صادرات و نگاه به بازارهای بین المللی انجام می شود.

سرقینی درباره خواست برخی افراد برای برخورد با واردات کالا گفت: براساس قانون نمی توان مانع واردات کالاهای مختلف به کشور شد و فقط می توان با تعیین تعرفه، این جریان را کنترل کرد.

وی افزود: برای نمونه چین در مورد ورق فولادی دامپینگ ( عرضه با قیمت کمتر از تولید داخلی) داشت و دولت با تعیین ۲۰ درصد تعرفه به دنبال برخورد با این موضوع بود که با عادی شدن وضعیت از دولت درخواست شد آن را به ۱۰ درصد کاهش دهد.

برنامه اشتغال فراگیر دولت شامل ایجاد ۹۷۱ هزار شغل برای امسال است. براساس اهداف کمی که در این برنامه تعیین شده، بخش صنعت و معدن موتور محرکه اصلی تولید شغل با سهم ۲۶ درصدی است.

طرح کارورزی دانش آموختگان و بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات نیز به ترتیب مسئول تامین ۱۰ و ۹ درصدی شغل ‌های جدید در سال ۱۳۹۶ است.

قرار است با توجه به اینکه طرح کارورزی در این زمینه نقش اصلی را ایفا می کند؛ بنگاه های اقتصادی و واحدهای پذیرنده نسبت به جذب کارورزان واجد شرایط، تلاش خود را به کار گیرند.

نکته قابل توجه در طرح کارورزی این است که کارفرمایان و بنگاه های اقتصادی کوچک، در صورت جذب و پذیرش کارورز، هیچگونه هزینه ای را متحمل نمی شوند.

سازمان بهزیستی کشور نیز مسئول اجرای ۲ طرح در قالب اشتغال فراگیر است که شامل کسب‌ وکار و اشتغالزایی نهادهای حمایتی و ایجاد کسب‌ و‌ کار در قالب طرح تامین مالی خرد می شود.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی