رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • الإثنين ۲۸ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 10 May

فاضلاب تهران تا کجا پیش رفت

تاکنون با اجرای بیش از ۶۶۰۰ کیلومتر لوله‌گذاری، نصب ۶۴ درصد از انشعابات طرح و اجرای شش واحد تصفیه خانه در جنوب تهران، ظرفیت جمع آوری و تصفیه فاضلاب های خانگی شهر تهران به ۲۷۰ میلیون متر مکعب در سال ارتقاء یافته تا شاخص برخورداری جمعیت تهران از خدمات جمع آوری و دفع بهداشتی فاضلاب به ۵۷ درصد برسد.

تاکنون با اجرای بیش از ۶۶۰۰ کیلومتر لوله‌گذاری، نصب ۶۴ درصد از انشعابات طرح و اجرای شش واحد تصفیه خانه در جنوب تهران، ظرفیت جمع آوری و تصفیه فاضلاب های خانگی شهر تهران به ۲۷۰ میلیون متر مکعب در سال ارتقاء یافته تا شاخص برخورداری جمعیت تهران از خدمات جمع آوری و دفع بهداشتی فاضلاب به ۵۷ درصد برسد.

به گزارش گروه صنعت تاسیسات ویکی پی جی به نقل از ایسنا، یکی از پروژه های عظیم زیست محیطی کشور و خاورمیانه، تصفیه‌خانه فاضلاب جنوب تهران است که با ظرفیت هشت واحد طراحی و در حال حاضر شش واحد از آن احداث شده و به بهره‌برداری رسیده و جمعیتی در حدود سه میلیون و ۱۵۰ هزار نفر را تحت پوشش قرار داده است و روزانه ۶۷۵ هزار مترمکعب فاضلاب جمع آوری شده را تصفیه کرده و پساب خروجی آن که به طور مستمر مطابق استانداردهای سازمان حفاظت محیط زیست کشور پایش می‌شود، برای آبیاری بیش از ۵۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی دشت ورامین مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در همین راستا شرکت فاضلاب تهران در راستای مکانیزم توسعه پاک و استفاده مقرون‌به‌صرفه از منابع و قابلیت‌های موجود و نیز به کارگیری منابع انرژی جایگزین، از بیوگاز حاصل از فرآیند تصفیه بیهوازی فاضلاب تصفیه خانه جنوب تهران به‌عنوان منبعی برای تولید انرژی استفاده کرده و بزرگترین تولید کننده انرژی الکتریکی و حرارتی از انرژی زیست توده در کشور با نصب واحدهای تولید همزمان برق و حرارت (CHP) با ظرفیت تولید معادل برق مصرفی یک شهرک مسکونی ۸۰ هزار نفری راه اندازی شد و هم اکنون برق و حرارت مورد نیاز بهره برداری از تأسیسات تصفیه خانه را تأمین می‌کند.

با توجه به پیش بینی جمع آوری بیوگاز در مخازن ذخیره و نصب واحدهای تولید همزمان برق و حرارت (CHP) در واحد های مختلف تصفیه خانه های پیش‌بینی شده در طرح فاضلاب تهران، سالانه از انتشار حدود ۸۰ میلیون متر مکعب بیوگاز حاوی گاز متان جلوگیری می شود. علاوه‌بر این با پیگیری های صورت گرفته در حال حاضر پروژه CDM (مکانیسم توسعه پاک) برای واحد های ۵و ۶ تصفیه خانه جنوب و واحد های ۱و۲ تصفیه خانه غرب تهران به عنوان بزرگترین پروژه CDM بخش فاضلاب جهان در وب سایت کنواسیون تغییرات اقلیمی سازمان ملل متحد ثبت و تأییدیه نهایی برای واحد های ۵و۶ تصفیه خانه جنوب از مرجع صلاحیت دار ملی ایران (سازمان حفاظت محیط زیست) اخذ شده است.

از دیگر پروژه های شاخص اجرا شده، تونل فاضلابرو شرق تهران به‌عنوان طولانی‌ترین تونل فاضلابرو کشور به طول ۲۷ کیلومتر است که با بهره برداری کامل این تونل (اتصال کامل خطوط مورد نظر به تونل) بیش از سه میلیون نفر از ساکنان مناطق شمال، مرکز و شرق تهران زیر پوشش خدمات جمع آوری فاضلاب قرار گرفته و فاضلاب آنها با دبی متوسط ۵.۱۴متر مکعب در ثانیه به تصفیه خانه فاضلاب جنوب منتقل می‌شود.

در این تونل که باوجود مشکلات زیاد به منظور انتقال فاضلاب درجهت قائم در عمق ۳۷ متری زمین وجلوگیری از بروز خوردگی و تخریب بستر مسیر در محل ریزش فاضلاب، سازه ورتکس به عنوان بزرگترین ورتکس فاضلاب خاورمیانه برای نخستین بار در کشور طراحی و اجرا شد. همچنین پروژه تونل تمام مکانیزه فاضلابروی غرب تهران به طول ۱۲ کیلومتر و قطر داخلی ۳ متر نیز یکی دیگر از پروژه های عظیم در دست اجرا توسط شرکت فاضلاب‌تهران است که از بزرگراه آیت الله سعیدی درمحل تقاطع با خیابان سی متری جی آغاز و فاضلاب بخش عمده مناطق مرکزی و غرب تهران را به تصفیه خانه جنوب غرب منتقل خواهد کرد.

در این پروژه برای اولین بار در سطح کشور به منظور احداث تونل فاضلابرو از تکنولوژی حفاری و نصب همزمان پوشش مقاوم در برابر خوردگی پیش ساخته توسط دستگاه حفار مکانیزه EPB-TBM استفاده شده و تاکنون بیش از ٣٠ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است و امید است با تکمیل آن گام بزرگی در جمع آوری و انتقال‌فاضلاب مناطق غربی شهر تهران برداشته شود.

در حال حاضر نیز پروژه های عظیم مانند ساخت چهار واحد تصفیه خانه در غرب تهران (فیروزبهرام)، مطالعات احداث تصفیه خانه های لویزان، سرخه حصار، شهر آفتاب و واحد های ۷ و ۸ تصفیه خانه فاضلاب جنوب و نیز ارتقاء و توسعه تصفیه خانه شهرک قدس توسط شرکت فاضلاب تهران در دست اقدام است که با اجرا و تکمیل آنها ظرفیت تصفیه خانه های فاضلاب شهر تهران افزایش چشمیگیری خواهد یافت و گام بلندی در جهت جمع آوری و تصفیه فاضلاب های خانگی پایتخت و توسعه پایدار آن برداشته خواهد شد.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی