رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • جمعه ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • الجمعة ۲۵ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Friday 7 May

سهم بازار سرمایه در اقتصاد کشور تنها ۵ درصد است

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: هم‌اکنون سهم بازار سرمایه در اقتصاد ۵ تا ۶ درصد بوده و برای تامین مالی بیشتر نگاه‌ها به سمت بانک‌ها است.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: هم‌اکنون سهم بازار سرمایه در اقتصاد ۵ تا ۶ درصد بوده و برای تامین مالی بیشتر نگاه‌ها به سمت بانک‌ها است.

به گزارش گروه اقتصاد ویکی پی جی به نقل از ایسنا، غلامحسین شافعی در آیین افتتاحیه دومین نمایشگاه بین‌المللی بورس، بانک، بیمه و فرصت‌های سرمایه‌گذاری مشهدمقدس، ضمن تقدیر از برگزاری این نمایشگاه برای دومین‌بار در مشهد اظهار داشت: در سال‌های گذشته مشکلاتی برای برخی موسسات اعتباری و پروژه‌های بزرگ مشارکتی در استان خراسان‌رضوی اتفاق افتاد که رغبت سرمایه‌گذاران را برای حضور در این استان کاهش داد.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران ادامه داد: آنچه جالب توجه است این بوده که پروژه‌ها و یا سایر مسائلی که در این باره در استان خراسان‌رضوی روی داد، روزی به‌عنوان الگوهای موفق و تحول در سرمایه‌گذاری از آن‌ها یاد می‌شد و بعد از گذشت بازه زمانی نقاط منفی آن‌ها آشکار شد، بنابراین امیدواریم هر نوع فرصت سرمایه‌گذاری برای هر کجای کشور، با نگاه هم فرصت و هم تهدید واکاوی شود چون در صورت شکست، جذب سرمایه‌گذاری و اعتمادسازی دوباره با مشکل مواجه می‌شود.

شافعی با اشاره به چالش‌ها و مباحثی که در حوزه بانکی کشور وجود دارد، عنوان کرد: متاسفانه در کشور ما سهم بازار سرمایه در توسعه اقتصادی کوچک است و این موضوع باید به‌عنوان نقطه کور در اقتصاد مورد توجه قرار گیرد، هم‌اکنون سهم بازار سرمایه در اقتصاد ۵ تا ۶ درصد است و برای تامین مالی بیشتر نگاه‌ها به‌سمت بانک‌هاست.

وی تصریح کرد: اقدامی که بانک‌ها در تمام دنیا انجام می‌دهند دقیقا همان نقطه هدفی است که در سیاست‌های اقتصاد مقاومتی ذکر شده، به این صورت که باید مردمی‌کردن اقتصاد را مورد توجه قرار داد و سرمایه‌های خرد را تجمیع و در جهت توسعه اقتصادی به حرکت درآورد، اما متاسفانه در دهه گذشته در کشور ما بانکداری به این شکل نبوده و علیرغم جمع‌‌آوری سرمایه‌های خرد اما این سرمایه‌ها در تولید هزینه نشده و به‌سمت دلالی سوق پیدا کرده است.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران با تاکید بر‌اینکه بانک‌ها و بنگاه‌های اقتصادی باید به‌صورت دو شریک و در کنارهم فعالیت کنند، گفت: رابطه بانک‌ها و بنگاه‌های اقتصادی باید به‌صورت دو تکیه‌گاه باشد چون در صورت بروز مشکل برای فعالان اقتصادی قطعا بانک‌ها نیز دچار ضرر و زیان می‌شوند.

شافعی، راهکارهایی که در برنامه ششم توسعه درباره بازار سرمایه عرضه شده را نقطه قوتی برای جذب سرمایه‌ها دانست و اظهار داشت: بخش اصلی توسعه اقتصادی با توجه به بازار سرمایه محقق می‌شود و در این راستا نیازمند اطلاع‌رسانی صحیح و تعریف این نوع فرصت سرمایه‌گذاری هستیم.

وی خاطرنشان کرد: آنچه که مسلم است به‌عنوان فعالالان اقتصادی در طول دوران‌ها کمتر شاهد قدرت بانک مرکزی بوده‌ایم اینکه قادر باشد سیستم بانکی را به رعایت بخش‌نامه‌ها ملزم کند و اکثراً شاهد بودیم که بانک‌ها این دستورالعمل‌ها را اطاعت نمی‌کنند و همه به‌خوبی می‌دانیم که کمتر اتفاق افتاده بانکی همان نرخ سود تسهیلات را اعمال کند.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران یادآور شد: در آخرین جلسه شورای پول و اعتبار مطرح شد که بانک مرکزی باید نظارت خود را افزایش دهد، چون در حال حاضر بانکی وجود ندارد که سود تسهیلات ۱۸ درصدی به تولید دهد.

شافعی با تاکید بر‌اینکه ظرفیت اقتصادی ایران نیازمند این تعداد بانک و موسسه مالی و اعتباری نیست، عنوان کرد: بانک‌ها و موسسات باید با یکدیگر ادغام شوند البته دولت مصمم است تا اقتصاد را از وضعیت فعلی تغییر دهد که امیدواریم این موضوع نیز مدنظر وزیران قرار گیرد.

وی اظهار کرد: بنا بر گفته بسیاری از اقتصاددانان بزرگ دنیا از سال ۲۰۲۵ اقتصاد را بین مرزهای چین و هند پیدا می‌کنید که بر این اساس ۶۷ کشور دنیا به‌دنبال احیاء راه ابریشم هستند و با توجه به موقعیت استان خراسان‌رضوی در این مسیر، مسئولان باید به‌دور از تفکرات حزبی و جناحی از هم‌اکنون اقدامات لازم را انجام دهند.

نظام اقتصادی کشور در حال خروج از اتکای تنها به منابع بانکی است

معاون استاندار خراسان‌رضوی نیز در این مراسم با بیان اینکه در گذشته در بازار قدیم رسم بود که اگر شخصی دچار مشکل می‌شد، دیگر بازاریان به وی توصیه می‌کردند از نقطه‌ای که سقوط کرده دوباره فعالیت خود را آغاز کند، گفت: نمایشگاه بانک، بیمه، بورس و فرصت‌های سرمایه‌گذاری نیز مصداق رسم گذشته در بازار است. خراسان‌رضوی مانند سایر استان‌ها دارای فراز و فرودهایی است و بی‌نظمی‌هایی در نظام مالی آن به‌وجود آمد که در این نظام مالی آثار و نتایج متفاوتی را برجای گذاشت.

محمدمهدی مروج‌الشریعه با بیان اینکه در چرخه بازار سرمایه ۳ رأس مثلث بانک، بورس و بیمه هستند که بورس مصداق بازار سرمایه‌گذاری و بیمه و بانک نقش استارت‌آپ‌‌ها را برعهده دارند،‌ بیان کرد: بانک، بورس و بیمه باید در یک جهت‌دهی و هم‌افزایی در نظام اقتصادی حرکت کنند چراکه با این کار کشور روبه جهش، پیشرفت و توسعه حرکت می‌کند و اگر این کار میسر نشود، شاهد مشکلاتی در آینده خواهیم بود.

وی اظهار داشت: اگر در یک نظام سرمایه‌گذار و تولیدکننده دچار مشکل شود و ورشکست شده یا تولیدش کاهش پیدا کند، سیستم بانکی نخستین مکانی است که زیان می‌بیند. برخی شرکت‌ها روش‌های نوین را برای تامین منابع مالی در چرخه اقتصادی کشور مدل‌سازی کرده‌اند و در حال پیاده‌سازی آن هستند.

معاون استاندار خراسان‌رضوی با بیان اینکه نظام اقتصادی کشور در حال خروج از اتکای تنها به منابع بانکی است، گفت: امروز نحوه تامین مالی و چرخه رونق سرمایه و صندوق‌های اعتباری همان استارتاپ‌هایی هستند که می‌توانند در تامین منابع مالی و رونق اقتصادی کشور نقش ایفا کنند.

مروج‌الشریعه بیان کرد: خراسان‌رضوی و به‌ویژه شهر مشهدمقدس از نقاط مهم تولید پول در کشور هستند و دلیل آن وجود چندین میلیون گردشگری است که سالانه وارد مشهد ‌می‌شود اما این گردش مالی چشم‌انداز مناسبی از جهت ورود چندین میلیون گردشگر به مشهد ندارد و تا زمانی که چشم‌اندازی ترسیم نشود، نمی‌توان شاهد به‌وجود آمدن درآمد پایدار و مطمئنی از این صنعت بود.

وی با بیان اینکه امروز صندوق اعتباری پروژه‌های مسکن بهترین تامین منابع مالی مسکن است، تصریح کرد: خراسان‌رضوی ظرفیت بالایی دارد و نیازمند تغییر نگاه هستیم و باید نگرش‌ها را اصلاح کرد و روش سنت گذشته را تغییر داد چراکه با این روش نمی‌توان به شتاب و پیشرفتی که جهان دارد به آن رسید. قطعا دومین نمایشگاه بورس، بانک، بیمه و فرصت‌های سرمایه‌گذاری می‌تواند گامی مثبت برای تغییر این نگاه سنتی به نظام مالی باشد.

نمایشگاه بورس، بانک و بیمه؛ فرصتی برای شفاف‌سازی است

همچنین مهرداد جهانتاب مجری برگزاری دومین نمایشگاه بین‌المللی بورس، بانک، بیمه و فرصت‌های سرمایه‌گذاری مشهدمقدس در این مراسم اظهار داشت:‌ نمایشگاه بورس، بانک و بیمه؛ فرصتی برای شفاف‌سازی است. هدف نمایشگاه، ارتباط نزدیک‌تر با سهامداران، شفاف‌سازی فعالیت‌ها و تبادل اطلاعات با فعالان اقتصادی است.

وی افزود:‌ مهم‌ترین دستاورد نمایشگاه چه در عرصه داخلی و چه در عرصه بین‌المللی، تبیین هرچه بهتر جایگاه محوری نظام مالی در عرصه اقتصادی کشور و معرفی ظرفیت‌ها و فرصت‌های فراوان موجود در این نظام در حوزه‌های تامین مالی و سرمایه‌گذاری است. در واقع، برگزاری نمایشگاهی در این وسعت، به‌وضوح این پیام مهم را می‌رساند که امروز، نظام مالی و به‌ویژه بازار سرمایه، حرف‌های زیادی برای ارائه در عرصه داخلی و بین‌المللی دارد.

مجری برگزاری دومین نمایشگاه بین‌المللی بورس، بانک، بیمه و فرصت‌های سرمایه‌گذاری مشهدمقدس خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه شهر مقدس مشهد هر‌ساله میزبان حجم وسیعی از توریسم داخلی و بین‌المللی و زائران از نقاط مختلف جهان است، مقوله سرمایه‌گذاری در بخش‌های اقتصادی و فرهنگی برای این شهر با یکدیگر پیوند خورده است.

وی ادامه داد: از سوئی دیگر مشهدمقدس در سال ۲۰۱۷ “پایتخت فرهنگی جهان اسلام” است، از همین حیث لزوم توجه بیشتر در زمینه‌های سرمایه‌گذاری در راستای توسعه امکانات شهری و رفاهی برای توریسم و زائران بیش از پیش احساس می‌شود که برگزاری نمایشگاه بورس، بانک، بیمه و فرصت‌های سرمایه‌گذاری بستری مناسب برای جذب سرمایه‌های خرد و کلان در راستای سرمایه‌گذاری مطمئن، پربازده و قابل اعتماد در این استان است.

جهانتاب تصریح کرد: در نمایشگاه بورس، بانک، بیمه و فرصت‌های سرمایه‌گذاری تلاش شده کارگزاری‌های بورس به مردم معرفی شوند زیرا مطمئن‌ترین بازار برای جذب سرمایه‌های خرد هستند که از آن‌ها غفلت شده است. تنها باید اشاره‌ای کوچک داشته باشیم به این نکته که برقراری ارتباطات جدید بین نهادها و شرکت‌های سرمایه‌گذاری، معرفی بیشتر بانک‌ها و ظرفیت‌های بورس به مردم، مکاتبه با چندین شرکت سرمایه‌گذاری خارجی، افتتاح بیش از صدها حساب جدید از سوی مردم در بانک‌ها و فعالیت بیشتر کارگزاری‌های بورس استان از دستاوردهای این نمایشگاه در سال گذشته بود.

مجری برگزاری دومین نمایشگاه بین‌المللی بورس، بانک، بیمه و فرصت‌های سرمایه‌گذاری مشهدمقدس اضافه کرد: در این نمایشگاه سعی کرده‌ایم تا با دعوت از بانک‌های مجاز و آگاه‌سازی مردم نسبت به فعالیت‌های موسسات مالی غیرمجاز، بسترهای هدایت نقدینگی به سوی موسسات مجاز را فراهم کرده و مردم را نسبت به عواقب سرمایه‌گذاری در موسسات مالی غیرمجاز آگاه کنیم. همچنین از آنجا که مردم هنوز تصور می‌کنند بهترین سرمایه‌گذاری در ایران، سرمایه گذاری در بخش زمین و مسکن است، با توجه به اینکه کاهش قیمت نفت در چند سال آینده قیمت زمین و مسکن چندان گران نخواهد شد، قاعدتاً بهترین مکان برای سرمایه‌گذاری بورس است بنابراین در این نمایشگاه سعی شده تا مردم را درباره مزایای ورود به بورس اگاه کنیم.

جهانتاب معرفی محصولات و توامندی شرکت‌های حاضر در بورس، فرهنگ‌سازی عمومی و بالا‌بردن سواد مالی اقشار جامعه، ارتقای صنعت مالی کشور و بالابردن سطح تعاملات بین شرکتی،‌ ارتقای سطح تعاملات بین‌المللی صنعت مالی ایران با کشورهای همسایه، جلب توجه جامعه به صنعت مالی در زمان برگزاری نمایشگاه،‌ به‌وجود آوردن فضای تعامل و مذاکره و جذب علاقه‌مندان، متخصصان و فعالان صنعت مالی زیر یک سقف را تنها بخشی از اهداف برگزاری نمایشگاه بورس، بانک، بیمه و فرصت‌های سرمایه‌گذاری مشهد مقدس عنوان کرد.

وی افزود: سال گذشته نخستین نمایشگاه بانک، بورس، بیمه و فرصت‌های سرمایه‌گذاری با ۲۸ غرفه‌ در مساحتی ۱۰۹۰ مترمربعی برگزار شد حال آن‌که امسال با رشدی ۱۰۰ درصدی با ۷۰ غرفه در مساحتی ۱۷۰۰ مترمربعی برگزار می‌شود از همین حیث تعداد بازدیدکنندگان که سال گذشته حدود ۱۸ هزار نفر بود امسال به بیش از ۷۰ هزار نفر خواهد رسید.

جهانتاب در خاتمه اظهار امیدواری کرد دومین نمایشگاه بانک، بورس، بیمه مشهدمقدس با حضور اصحاب صنعت مالی کشور، مشهد را به جایگاه واقعی خود در بازار سرمایه برساند.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی