رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • جمعه ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • الجمعة ۲۵ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Friday 7 May

کار و تعاون در هفته جاری

کار و تعاون در هفته ای که گذشت روز‌های پر مشغله ای را پشت سر گذاشت و مهمترین اخبار هفته جاری در حوزه کار و تعاون به رای اعتماد مجلس به وزیر کار، ثبت نام بیش از ۴۰ هزار نفر در تهران در سامانه کارروزی، افزایش دستمزد کارگران و بازنشستگان در دولت دوازدهم و تقویت بانک توسعه تعاون اختصاص داشت.

وزارت کار و تعاون در هفته ای که گذشت روز‌های پر مشغله ای را پشت سر گذاشت و مهمترین اخبار هفته جاری در حوزه کار و تعاون به رای اعتماد مجلس به وزیر کار، ثبت نام بیش از ۴۰ هزار نفر در تهران در سامانه کارروزی، افزایش دستمزد کارگران و بازنشستگان در دولت دوازدهم و تقویت بانک توسعه تعاون اختصاص داشت.

به گزارش گروه اقتصاد ویکی پی جی به نقل از ایسنا، این هفته مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی و تایید صلاحیت وزرای پیشنهادی دولت،‌ به علی ربیعی به عنوان وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی دولت دوازدهم رای اعتماد داد.

ربیعی که سال ۱۳۹۲ نیز برای تصدی این وزارتخانه به مجلس معرفی شده بود مهمترین برنامه و اولویت کاری خود در دولت دوازدهم را  ریشه کنی فقر مطلق و بیکاری عنوان کرده است.

برنامه‌های وی در ۹ آیتم از جمله فقرزدایی و کاهش نابرابری،کاهش آسیب‌های اجتماعی، اشتغال فراگیر با اولویت مناطق محروم و روستایی، توانمند سازی، مهارت‌افزایی و توسعه منابع انسانی، ارتقاء امنیت شغلی،صیانت از سرمایه‌های انسانی و منابع مادی، پایدارسازی صندوق‌های بازنشستگی و توسعه تعاون ارائه شده است.

توسعه بخش تعاون طی چهار سال آینده و افزایش تعداد فرصتهای شغلی و پوشش اعضای تعاونی‌ها تا پایان سال ۱۴۰۰، تقویت و توانمندسازی بانک توسعه تعاون و صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری تعاون از دیگر برنامه‌های وزیر کار برای چهار سال آینده خواهد بود.

افزایش حقوق بازنشستگان و کارگران خبر دیگری بود که این هفته از سوی وزیر کار اعلام شد. آنطور که ربیعی گفته از زمانی که او سکان وزارتخانه را به دست گرفته، سیاست افزایش رفاه و درآمد کارگران را دنبال کرده و افزایش حقوق بازنشستگان را در دستور کار قرار داده است.

ربیعی وزارت کار را مسئول تولید اشتغال ندانسته و گفته است: در سال ۱۳۹۳ پدیده رشد بدون شغل را مطرح و اعلام کردم که هر یک درصد رشد ما را به ایجاد ۱۰۰ هزار شغل می‌رساند.

به گفته وی حقوق بازنشستگان ۶۷ درصد از تورم پایین آمده و توان خریدشان کاهش یافته است به همین دلیل وزارت کار ضمن افزایش پلکانی حقوق بازنشستگان، در جهت ارتقای قدرت معیشت کارگران اقدام خواهد کرد.

بررسی طرح بیمه مدیران و موسسان آموزشگاه‌های آزاد در مجلس خبر دیگری بود که از سوی مدیر کل آموزش فنی و حرفه‌ای استان تهران اعلام شد.

به گفته تهرانیان این طرح در حال حاضر اعلام وصول شده و ظرف دو ماه آینده در صحن مجلس خواهد رفت.

وی با اشاره به پایش ۸۵ درصد آموزشگاههای دولتی و ۲۵ درصد آموزشگاههای خصوصی فنی و حرفه‌ای از صدور مجوز راه‌اندازی ۶۰ آموزشگاه آزاد خبر داد.

مدیرکل آموزش فنی وحرفه‌ای استان تهران همچنین از تعیین تکلیف همه مربیان حق التدریس فنی و حرفه‌ای در تهران خبر داد و گفت: تنها تعدادی از مربیان استانی باقی مانده‌اند که در انتظار دریافت پست هستند.

خبر دیگری که این هفته انتشار یافت، فقدان مهارت فنی ۷۸ درصد جویندگان کار در تهران بود.

مدیرکل تعاون، کار ورفاه اجتماعی استان تهران، نداشتن مهارت فنی لازم را مانع بهره‌وری در جامعه و رونق کسب و کار دانسته و اعلام کرده بیش از ۷۸ درصد جویندگان کار در استان تهران فاقد مهارت فنی هستند و طرح کارورزی موجب شناسایی و ساماندهی فارغ التحصیلان فاقد مهارت علمی می‌شود.

وی استقبال از طرح کارورزی را مثبت ارزیابی کرده و از ثبت‌نام ۴۰ هزار نفر در استان تهران برای این طرح خبر داد.

شاکرمی با اشاره به معافیت بیمه‌ای کارفرمایان به مدت دو سال در صورت جذب کارورزان، درباره برخی نگرانی‌ها نسبت به جایگزین شدن کارورزان با نیروهای با تجربه قدیمی، اظهار کرد: تمهیدات لازم در این خصوص دیده شده است.

کارفرمایان باید قبل از ورود کارورز و بعد از آن ماهیانه لیست بیمه نیروهای خود را ارائه دهند و نظارتهای لازم از سوی سازمان تامین اجتماعی نیز پس از جذب در بنگاه یا دستگاه اعمال خواهد شد.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی