رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • الإثنين ۵ شوال ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 17 May

برنامه‌های شرکت عمران و بهسازی شهری برای ساماندهی بافت فرسوده

اکنون۸۶۰ پروژه در ۳۵۲ محله در ۱۶۸ شهر از ۳۱ استان تعریف کرده‌ایم که حدود ۲۰۰ پروژه برنامه نرم‌افزاری و ۶۶۰ پروژه نیز در بخش اجرایی و ۱۴۵ پروژه به اتمام رسیده است.

عضو هیئت مدیره شرکت عمران و بهسازی شهری ایران با تشریح برنامه‌های شرکت عمران و بهسازی شهری برای ساماندهی بافت فرسوده و با بیان اینکه در دولت یازدهم اقدام به تبیین و تصویب برنامه‌هایی محله محور کردند، گفت: اکنون۸۶۰ پروژه در ۳۵۲ محله در ۱۶۸ شهر از ۳۱ استان تعریف کرده‌ایم که حدود ۲۰۰ پروژه برنامه نرم‌افزاری و ۶۶۰ پروژه نیز در بخش اجرایی و ۱۴۵ پروژه به اتمام رسیده است.

به گزارش گروه صنعت تاسیسات ویکی پی جی به نقل از صما ، هوشنگ عشایری در توضیح چگونگی شروع و پیاده‌سازی طرح‌های ساماندهی محلات نیز اظهار کرد: هدف اجرای پروژه‌های محله محور بود که در این راستا برای اینکه بدون مطالعه و طرح و برنامه کار فیزیکی و حتی نرم‌افزاری انجام ندهیم، ابتدا سال ۹۳ اقدام به تدوین سند، سال ۹۴ تشکیل ستاد ملی و سال ۹۵ ارایه برنامه کردیم و سال ۹۶ نیز زمان اجرا فرا رسید.

 

۲ هزار و ۷۰۰ محله چشم‌انداز برنامه جامع اقدام مشترک ستاد ملی

عضو هیئت مدیره شرکت عمران و بهسازی شهری ایران با اشاره به برنامه جامع اقدام مشترک تعریف شده در ستاد ملی که ساماندهی دو هزار و ۷۰۰ محله را لحاظ کرده است، تصریح کرد: بر اساس قانون برنامه ششم توسعه مقرر شد سالانه ۲۷۰ محله را شرکت عمران و بهسازی، شهرداری‌ها و وزارت کشور به صورت مشترک ورود یابند.

عشایری با یادآوری اینکه پروژه‌های تعریف شده در محلات شامل اقدامات نرم‌افزاری و سخت‌افزاری می‌شود، توضیح داد: در حوزه بهسازی فضای شهری (بهسازی معابر، احداث پارک و فضای سبز و…)، خدمات روبنایی (احداث ورزشگاه، کتابخانه، خانه محله، مرکز بهداشت و درمان و…) زیربنایی (اجرای شبکه آب، برق و تاسیسات شهری و…) و بهسازی و نوسازی مسکن، اقدامات فیزیکی انجام شد.

وی در تکمیل توضیح خود افزود: بخش دیگر اقدامات، تهیه طرح و برنامه، طراحی شهری و ارائه برنامه جامع اقدام مشترک در حوزه نرم‌افزاری، نهادسازی، ظرفیت‌سازی و آموزش محلی به کمک سایر دستگاه‌ها مانند آموزش فنی و حرفه‌ای، کمیته امداد، بهزیستی و سایر دستگاه‌های فعال در حوزه نرم‌افزاری است.

 

انجام ۳۵ پروژه با دخالت مستقیم شرکت عمران و بهسازی شهری

عشایری با یادآوری اینکه شرکت عمران و بهسازی شهری برای اجرای پروژه‌های اقدام مشترک فقط در بهسازی و نوسازی مسکن تعداد ۳۵ پروژه را بدون تسهیلات و با دخالت مستقیم خودشان انجام می‌دهند، گفت: این پروژه‌ها را به واسطه اینکه در زمین‌های مالکیتی شرکت عمران و بهسازی شهری قرار دارند، به طور مستقیم انجام می‌دهیم یعنی زمین از ماست و پروژه‌های مشارکتی سرمایه‌گذاران دادیم تا ساخته شوند.

وی با بیان اینکه در این راستا، مدیریت املاک زمین‌های شرکت عمران و بهسازی شهری را در قالب ساماندهی سامانه مدیریت املاک انجام دادند، یادآور شد: همچنین در حوزه راه‌اندازی سامانه EPM (سیستم مدیریت اجرایی پروژه‌ها) ورود یافته‌ایم که بر این اساس پروژه‌ها از نظر کمی و کیفی مدیریت می‌شوند.

 

اجرای عملیات عمران و بهسازی در ۳۰۰ محله و ۱۶۰ شهر

عشایری با بیان اینکه اجرای بیش از ۶۰۰ پروژه نوسازی، توسعه خدمات و زیرساخت‌های شهری را تعریف کرده‌اند که در دست اقدام است، گفت: در بیش از ۳۰۰ محله و حدود ۱۶۰ شهر عملیات عمران و بهسازی در حال انجام است.

وی این پروژه‌ها را مشتمل بر ۶۱ پروژه مدرسه و مراکز آموزشی به مساحت ۶۴۲ هزار و ۲۴۷، ۳۹ پروژه درمانگاه مراکز بهداشتی-درمانی به مساحت ۲۶۳ هزار و ۱۳۴، ۲۲۷ پروژه بهسازی معابر به مساحت یک میلیون و ۱۲۱ هزار و ۶۹۱ و ۲۸ پروژه پارک و فضاهای سبز به مساحت ۱۳۶ هزار و ۶۹۲ را به عنوان بخشی از پروژه‌ها اعلام کرد.

همچنین ۳۴ پروژه توسعه شبکه آب و فاضلاب شهری، ۲۱ پروژه توسعه شبکه برق و روشنایی معابر، ۳۶ پروژه خدمات ورزشی به مساحت ۴۲ هزار و ۴۰۳، ۳۲ خانه محله به مساحت ۱۵۶ هزار و ۹۰۴، ۱۹ پروژه کتابخانه به مساحت ۱۱۳ هزار و ۶۶۲، ۴۸ پروژه مجتمع چند عملکردی فرهنگی، اجتماعی و… به مساحت ۲۸۸ هزار و ۱۴۲ و ۱۴۰ پروژه مسکونی، اداری از دیگر این پروژه‌هاست.

به گفته وی خرید و مرمت بیش از ۱۲۰ ساختمان ارزشمند به منظور حفاظت و بهره‌برداری دوباره، توسعه و ارتقای قلمرو عمومی در مقیاس محلی و شهری گرگان، نایین، بیرجند، کاشان، بوشهر، یزد، تبریز و ارومیه، تخصیص ۶ هزار میلیارد ریال منابع دولتی برای اجرای طرح و برنامه‌ها و ۱۱۰ هزار میلیارد ریال خصوصی در چهارچوب بودجه‌ریزی اهرمی و تفویض اختیار همه اقدامات اجرایی شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری به ادارت کل استان‌ها از دیگر اقداماتی است که انجام شده است.

 

پرداختن به پروژه‌ها در قالب برنامه‌های کوتاه، میان و بلندمدت

عضو هیئت مدیره شرکت عمران و بهسازی شهری ایران در پاسخ به این سئوال که چه زمانی را برای اتمام این پروژه‌ها پیش‌بینی می‌کند، گفت: تکلیف قانونی این است که شرکت عمران و بهسازی شهری، شهرداری‌ها و وزارت کشور سالانه به ۲۷۰ محله بر مبنای فعالیت کوتاه مدت یک ساله، میان مدت پنج ساله و بلند مدت که ۱۲ سال طول می‌کشد اثرات آن در محله دیده شود، ورود یابیم.

وی در تکمیل توضیح خود با اظهار اینکه همه این پروژه‌ها سال ۹۷ تمام می‌شوند، تصریح کرد: از طرفی یکسری پروژه‌های جدید دیگر نیز شروع خواهد شد که ملاک‌ شناسایی محلات هدف برای اجرای آنها بر اساس سرانه خدمات میانگین شهری است که مشاور پس از مطالعه و تهیه طرح مشخص می‌کند که محلات هدف در حوزه خدمات ۱۲ گانه شهری چه وضعیتی دارند و فاصله آنها برای رسیدن میانگین شهری چقدر است.

 

تجهیز وظیفه دستگاه بهره‌بردار است

عشایری با بیان اینکه پس از تعریف طرح و پروژه باید زمین به این کار اختصاص یابد، اظهار داشت: ابتدا اولویت با زمین دولتی است و اگر نبود توافق می‌شود که یکی از دستگاه‌ها زمین بدهد، دیگری بسازد و یکی دیگر تجهیز کند.

عضو هیئت مدیره شرکت عمران و بهسازی شهری ایران اظهارداشت: برنامه اقدام مشترک عمدتا مشارکت محله است و شرکت عمران بهسازی مکان را می‌سازد و دستگاه بهره‌بردار اقدام به تجهیز آن می‌کند اما از قبل بر سر مسائل توافق می‌شود تا بعدها مشکلی پیش نیاید.

 

بودجه دولتی امسال ۶۰۰ میلیارد تومان بود

وی در پاسخ به این سئوال که بودجه و اعتبار لازم از کدام منابع تامین می‌شود، گفت: در حوزه بهسازی و نوسازی مسکن به جز تسهیلات مسکن که توسط بانک مرکزی به بانک مسکن و سایر بانک‌ها ابلاغ می‌شود و ما معرفی به بانک برای دریافت وام را انجام می‌دهیم، اما بخش اجرایی که در زمین‌های شرکت، ساخته می‌شوند از منابع داخلی شرکت عمران و بهسازی شهری و سرمایه‌گذاران و بخش خصوصی تامین می‌شود.

عشایری ادامه داد: اما در پروژه‌های روبنایی، زیربنایی و فضای شهری از بودجه عمومی دولت تامین می‌شود که در سال ۹۲، ۳۷ میلیارد تومان بود و امسال به ۶۰۰ میلیارد تومان رسیده است.

برنامه‌ها و پروژه‌های شرکت عمران و بهسازی شهری ایران از منابع بودجه عمومی دولت برای ساماندهی محلات هدف در سال ۹۶-۹۵

 

محور فعالیت تعداد استان تعداد شهر تعداد محله تعداد پروژه اعتبار ابلاغ شده(میلیون ریال)
بهسازی فضای شهری ۳۱ ۱۰۶ ۲۱۰ ۲۹۲ ۲۲۰۰۹۱۱
توسعه خدمات روبنایی ۳۱ ۹۳ ۱۴۱ ۲۶۷ ۱۷۴۰۲۸۷
توسعه خدمات زیربنایی ۲۷ ۴۲ ۶۷ ۶۷ ۱۹۹۱۴۶۳
تهیه طرح و برنامه بازآفرینی ۳۰ ۹۰ ۱۱۶ ۱۲۰ ۱۳۸۰۰۷
توانمندسازی اجتماعی اقتصادی ۳۱ ۴۰ ۷۲ ۷۹ ۱۰۵۳۶۲
بهسازی و نوسازی مسکن ۳۰ ۳۱ ۳۴ ۳۵ ۱۲۸۹۹۹
جمع کل همه فعالیت‌ها ۳۱ ۱۶۸ ۳۵۲ ۸۶۰ ۶۳۰۵۰۲۹

 

 

 

انتهای پیام/

 

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی