رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۰
  • السبت ۹ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Saturday 19 June

کشورهایی که یک قطره آب شرین ندارند

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس؛ حسن بیگی ، با اشاره به استفاده از تمام پتانسیل‌های کشور برای تامین آب گفت: کشورهایی که یک قطره آب شرین ندارند، از طریق دریا منابع خود را تامین می کنند.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس؛ حسن بیگی ، با اشاره به استفاده از تمام پتانسیل‌های کشور برای تامین آب گفت: کشورهایی که یک قطره آب شرین ندارند، از طریق دریا منابع خود را تامین می کنند.

به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی به نقل از تاسیسات نیوز، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: این کمیسیون با جمع‌بندی نظرها در کمیته آب تصمیم نهایی خود را اعلام می‌کند اما باید گفت هر زمان چنین طرح هایی مطرح می شود که در آن واردات آب محوریت دارد، جوّی در سطح کلان ایجاد شده که حتی بر انتخابات نیز تاثیر می‌گذارد لذا دولت‌ها سعی می‌کند زیاد در این قسمت ورود پیدا نکنند بنابراین از مقام معظم رهبری استدعا می‌کنیم تا با ورود به صحنه، دستور این کار را بدهند.

حسن بیگی بابیان اینکه در راستای آشنایی با قوانین و مقررات کشورهای دیگر در راستای چگونگی تامین آب آنها، تعدادی از اعضای کمیسیون امنیت ملی مامور شدند که به کشورهای گوناگون سفر کنند، ابراز داشت: در خلیج فارس بالغ‌بر ۹میلیارد متر مکعب آب شیرین می‌شود که از این مقدار پنج میلیارد برای عربستان و سه میلیارد برای کویت و عمارت و قطر و بحرین صادر می‌شود لذا می توان دید که امروز کشورهایی که یک قطره آب شرین ندارند، از طریق دریا منابع خود را تامین می کنند.

وی بابیان اینکه غربی‌ها پیش‌بینی کرده اند که تا نیم قرن آینده خاورمیانه خالی از سکنه و جمعیت خواهد شد، تصریح کرد: در حال حاضر عربستان و دیگر کشورها برای استحصال ۱۰میلیارد متر مکعب شرب درحال برنامه‌ریزی هستند حال چگونه محیط‌زیست و سازمان های بین‌المللی نسبت به آن‌ها هیچ گونه اعتراضی ندارند.

اما به محض اینکه ایران می‌خواهد کاری انجام دهد جوّسازی صورت می‌گیرد ما اگر بتوانیم برای مثال ۲۰۰میلیون مترمکعب آب را به دامغان که حوزه انتخابیه بنده است، انتقال دهیم می‌توانیم ۵۰۰هزار هکتار زمین را زیر کشت پسته برده و همچنین ۲۰۰هزار هکتار جنگل در راستای تولید اکسیژن ایجاد کنیم باتوجه به جمعیت کشور نیازمند ۴۰ الی۵۰ میلیارد متر مکعب آب شیرین هستیم.

 

 

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی