رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • جمعه ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • الجمعة ۲۵ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Friday 7 May

صادرات خدمات فنی مهندسی صنعت آب و برق
راهکاری برای کاهش بحران اشتغال مطرح شد؛

صادرات خدمات فنی مهندسی صنعت آب و برق

در نشست صانیر با مدیر کل دفتر امور اقتصادی وزارت امور خارجه، توسعه صادرات خدمات فنی مهندسی صنعت آب و برق به عنوان راهکاری برای کاهش بحران اشتغال مطرح شد.

در نشست صانیر با مدیر کل دفتر امور اقتصادی وزارت امور خارجه، توسعه صادرات خدمات فنی مهندسی صنعت آب و برق به عنوان راهکاری برای کاهش بحران اشتغال مطرح شد.

به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، توسعه صادرات خدمات فنی و مهندسی در بخش آب و برق و انجام مطلوب تعهدات و پروژه‌ها در راستای اعتبار بخشی برای کشور در جلسه هم اندیشی شرکت صانیر (صادرات تجهیزات و خدمات صنایع آب و برق ایران) و نماینده وزارت امور خارجه بررسی شد.

این جلسه که با حضور دکتر “فریدون حق بین” مدیرکل دفتر هماهنگی و راهبرد امور اقتصادی وزارت امور خارجه، دکتر “بهمن صالحی” مدیرعامل صانیر، مهندس “سیدمصطفی هاشمی‌طبا” و دکتر “محمد نبی” مشاوران صانیر، و مهندس “محمد جواد ثابتی” صنعت معاون بازار یابی صانیر برگزار شد، دکتر صالحی ضمن برشمردن دیدگاه ها و خواستگاه صانیر گفت: صانیر یك برند ملی و بین المللی ایرانی است كه با همكاری بسیاری از پیمانكاران داخلی، كالاهای تولید ایران در بخش های مختلف انرژی را به بازارهای شرق آسیا تا آمریكا و آفریقا عرضه می كند و همچنین صانیر این جایگاه را در منطقه و كشورهای همسایه دارد كه با توسعه  همكاری ها و استفاده از ظرفیت بانكی بتواند پروژه‌­های مشاركتی را انجام دهد.

وی اضافه کرد: شرکت صانیر تاکنون بیش از ۱۹۰ پروژه را در کشورهای مختلف جهان انجام داده است و با توجه به وظایف و اولویت های تعیین شده هم اکنون در صدد حضور بیشتر در پروژه های مختلف فنی و مهندسی در دنیا است.

در ادامه این نشست دکتر فریدون حق‌بین مدیر کل دفتر هماهنگی و راهبرد امور اقتصادی وزارت امور خارجه  با اشاره به آثار مثبت سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی صادرات خدمات فنی و مهندسی تاکید کرد: شرکت‌ها و صاحبان اصلی صنعت صدور خدمات فنی و مهندسی در کنار توجه به کیفیت خوب ارائه خدمات خدمات فنی و مهندسی، باید به عوامل میدانی دیگری نظیر استفاده از مشاوره‌های صحیح در بخش فرصت‌شناسی و بازاریابی و استفاده از ظرفیت شرکت‌های داخلی فعال در حوزه صادرات نیز توجه داشته باشند.

وی ضمن بر شمردن مولفه های الزام آور وزارت امور خارجه در راستای حمایتهای همه جانبه از شرکت حوزه خدمات و صادرات گفت: طبق دستور وزیر امور خارجه، یکی از ملاک‌های ارزیابی فعالیت‌های ما در وزارت امور خارجه حمایت از توسعه فعالیت‌های اقتصادی و یکی از اهم آنها توسعه صدور خدمات فنی مهندسی و حمایت همه جانبه از شرکتهای این حوره با رعایت اصول استاندارد صادرات  و پایبندی به تعهدات قراردادی دو جانبه با کشورهای طرف معامله است.

مدیرکل دفتر هماهنگی و راهبرد امور اقتصادی وزارت امور خارجه با اشاره به اینکه تحریم‌ها محدودیت زیادی برای صادرکنندگان ایجاد کرده اند، تصریح کرد: طبیعی است که تحریم‌ها محدودیت زیادی برای صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی ایجاد کرد که یکی از آنها ایجاد مشکلات برای ارائه ضمانت‌نامه‌ها­ی بانکی و روابط مرتبط با شبکه­ی بانکی کشورهای هدف بود.

وی با بیان این‌که صدور خدمات فنی و مهندسی می‌تواند به عنوان یک عرصه اولویت‌دار در دیپلماسی اقتصادی کشور مدنظر قرار گیرد، تصریح کرد: صادرات خدمات فنی و مهندسی موجب زمینه ایجاد ارزش افزوده بالا در تجارت خدمات فنی و مهندسی، تقویت ظرفیت‌های ایران هم تراز با استانداردهای جهانی، فراهم شدن زمینه فروش گسترده‌تر کالا و خدمات، امکان ارتقای توانمندی‌های فنی و علمی کشور و رقابت با شرکت‌های خارجی و امکان ورود فن‌آوری‌ها و مهارت‌های جدید به کشور از طریق همکاری فنی و انجام پروژه‌های مشترک با همتایان خارجی می‌شود.

در ادامه مهندس محمد جواد ثابتی صنعت، معاون بازاریابی صانیر با اشاره به اینکه ملاحظاتی که هم اکنون تحت عنوان کمبودها و چالش‌های این حوزه شناسایی شده است، گفت: ضرورت دارد دستگاه‌های مسوول نظیر وزارتخانه های خارجه، نفت، نیرو، صنعت، معدن و تجارت ، اقتصاد و دارایی و همچنین در بخش خصوصی شرکتهایی نظیر صانیر در هم‌فکری و همکاری با هم به حل این چالش‌ها و استفاده بهتر از فرصت‌ها بیاندیشند تا صادرات خدمات فنی و مهندسی به عنوان یکی از حوزه‌های مزیت کشور در آینده نقش به‌سزایی در افزایش درآمدهای ارزی و ایجاد اشتغال ایفا کند.

وی افزود: صادرات خدمات فنی و مهندسی در تقویت بازار کار داخلی و خارجی، کاهش بحران اشتغال و ارتقای توانمندی‌های فنی و علمی کشور بسیار موثر بوده و لازمه موفقیت این است که بخش دولتی و خصوصی به صورت مجموعه‌ای و در قالب کنسرسیوم عمل کنند.

معاون بازاریابی صانیر خاطر نشان کرد: از آنجایی که صادرات خدمات فنی و مهندسی و انجام مطلوب تعهدات و پروژه‌ها موجب اعتبار بخشی برای کشور است،  انجام ندادن به موقع تعهدات به حیثیت کشور و توان فنی و مهنسی آن لطمه می‌زند  از این رو شرکت‌هایی که تصدی پروژه‌ها در خارج کشور را بر عهده می‌گیرند باید در انجام امورات محوله نهایت تلاش و دقت لازم را داشته باشند.

 

 

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی