رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۰
  • الإثنين ۷ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 19 April

چرا بهارستانی‌ها به بیطرف رأی اعتماد ندادند

حبیب‌الله بیطرف تنها وزیر پیشنهادی دولت دوازدهم بود که از کابینه جا ماند. او که گزینه پیشنهادی وزارت نیرو بود، در جریان بررسی صلاحیت وزیران، ۱۳۳ رأی موافق از ۲۸۸ رأی مأخوذه نمایندگان مجلس شورای اسلامی را به خود اختصاص داد اما کافی نبود.

حبیب‌الله بیطرف تنها وزیر پیشنهادی دولت دوازدهم بود که از کابینه جا ماند. او که گزینه پیشنهادی وزارت نیرو بود، در جریان بررسی صلاحیت وزیران، ۱۳۳ رأی موافق از ۲۸۸ رأی مأخوذه نمایندگان مجلس شورای اسلامی را به خود اختصاص داد اما کافی نبود.

به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی، ایران نوشت: بیطرف ۱۳۲ رأی مخالف، ۱۷ رأی ممتنع و ۶ رأی باطله گرفت.

در خصوص بازماندن بیطرف از راهیابی به دولت دوازدهم محمود صادقی نماینده مردم تهران می گوید: چالش آب، لابی ضعیف، نطق غیراثرگذار، صداقت وشفافیت سیاسی بیطرف مانع از حضور او در کابینه دوازدهم شد.

بیطرف دربرابر اصرار نمایندگانی که دغدغه بی آبی حوزه انتخابیه خود را دارند، حاضر نشد وعده ای برخلاف نظر کارشناسی خود بدهد.

البته فراکسیون امید به بیطرف رأی حداکثری داد.

در جریان بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی نیرو یک اتفاق نادر نیز رخ داد؛ اینکه ۱۴۲ نماینده برای سخنرانی به‌عنوان موافق وزارت او ثبت‌نام کردند اما در زمان رأی‌گیری این تعداد نماینده موافق به ۱۳۲ نفر کاهش یافتند.

بیطرف در دفاعیه خود چه گفت؟

وزیر پیشنهادی نیرو در دفاع از برنامه خود برای تصدی وزارت نیرو در دولت دوازدهم اذعان کرد که تاکنون برای هیچ پست و مقامی به اقدام خلاف قانون متوسل نشده است.

بیطرف تعهد نسبت به مطالبات مردم، به‌کارگیری استعدادها و توانمندی در ایفای مسئولیت، داشتن روحیه انقلابی با انتقاد‌پذیری و بهره‌گیری از نظرات کارشناسان و پاسخگو کردن واحدهای زیرمجموعه در برابر مردم را از جمله تأکیدات خود در وزارت نیرو عنوان کرد و گفت: رعایت شایسته سالاری در انتخاب و ارتقای مدیریت‌ها از گذشته برای من حائز اهمیت بوده و همچنان هست.

وی با اشاره به سابقه هشت ساله خود در وزارت نیرو و اجرای طرح‌های کارون ۳ و ۴ خاطرنشان کرد: من طی ۱۲ سال اخیر هیچ سمتی در مدیریت وزارت نیرو و آب کشور نداشتم؛ لذا انتساب تمام عملکرد گذشته به من درست نیست چرا که تنها پاسخگوی مسئولیت خود به تناسب اختیاراتم هستم.

وی با اشاره به وجود سدهای مخزنی متعدد در کشور با حجم ذخیره‌سازی ۵۲ میلیارد متر مکعب یادآور شد: یکی از مخالفان نام هفت سد را بردند که مشکلات فنی دارد.

من تعداد بیشتری را می‌توانم نام ببرم از جمله سد لار که قبل از انقلاب ساخته شده و پیمانکارانش از قدرترین پیمانکاران جهانی هستند. علاوه بر این تاکنون ۸۷ سد بزرگ در دنیا شکسته که یک مورد آن هم در کشور ما نبوده، بلکه ۳۰ مورد در امریکا، ۵ مورد در ژاپن، ۷ مورد در برزیل و ۴ مورد در هند بوده است.

آینده آب و سدسازی، محور سخنان آینده آب در ایران، طرح‌های انتقال آب و نقد عملکرد صنعت سدسازی در چند دهه گذشته محور سخنان نمایندگان موافق و مخالف وزیر پیشنهادی نیرو بود.هادی قوامی و نادر قاضی‌پور در مخالفت و محمد فیضی، شهاب‌الدین بیمقدار، محسن علیجانی و حسین امری خامکانی نماینده تبریز در موافقت با برنامه‌های بیطرف سخنرانی کردند.

«نادر قاضی پور» نماینده مردم ارومیه گفت: سالی که نکوست از بهارش پیداست؛ هنوز بیطرف نیامده، برق اهواز قطع شده است. «هادی قوامی» نماینده مردم اسفراین نیز گفت: سد گتوند را امریکایی‌ها قبل از انقلاب مطالعه کردند. به چه دلیل کارشناسان این مبنای کارشناسی را نادیده گرفتند.

گفته می‌شود که قصد دارند این آب را به خلیج فارس انتقال دهند این نسخه بدترین نسخه‌ای است که پیچیده می‌شود. آیا شما قاطعانه بیان می‌کنید که در این موضوع مهم به نسبت خاصی تقصیر داشتید و این را اصلاح می‌کنید؟

اما در موافقت با بیطرف «محمد فیضی زنگیر» نماینده مردم اردبیل گفت: حبیب‌الله بیطرف یک سیاستمدارمتعهد و ثابت قدم و در بعد اجرایی به‌عنوان مدیرکاری موفق و شناخته شده است. بیشترین سدسازی در کشور در زمان بیطرف انجام شده که اگر نبود مزارع نابود می‌شد و برای شرب، آبی وجود نداشت. منشأ بحران آب تقصیر یک فرد نیست .

«شهاب‌الدین بیمقدار» نماینده تبریز، آذرشهر و اسکو گفت: آمارها حاکی‌است بیطرف شاگرد اول وزارت نیرو در عرصه‌های آب و برق در همه ادوار است.

«محسن علیجانی» نماینده مردم تهران، ری و شمیرانات و «حسین امیری خامکانی» نماینده مردم زرند و کوهبنان نیز از بیطرف دفاع کردند.

خامکانی اظهار کرد: در زمان بیطرف تولید برق کشور از ۲۳ هزار به ۴۱ هزار مگاوات افزایش یافت. در زمان وزارت بیطرف برای نخستین بار در کشور بین تولید و مصرف برق، تعادل برقرار شد.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی