رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • الثلاثاء ۶ شوال ۱۴۴۲
  • 2021 Tuesday 18 May

29 محدوده اصلی اکتشافی جدید در کشور شناسایی شدند

مدیر اکتشاف شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران (ایمپاسکو) با تشریح اقدامات این شرکت در راستای اکتشافات معدنی گفت: این شرکت در حال حاضر، ۲۹ محدوده اصلی اکتشافی شناسایی کرده و ۳۸ پروژه اکتشافی در دست اقدام اجرایی یا اداری است.

مدیر اکتشاف شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران (ایمپاسکو) با تشریح اقدامات این شرکت در راستای اکتشافات معدنی گفت: این شرکت در حال حاضر، ۲۹ محدوده اصلی اکتشافی شناسایی کرده و ۳۸ پروژه اکتشافی در دست اقدام اجرایی یا اداری است.

به گزارش گروه صنعت، معدن و تجارت ویکی پی جی به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، حسام مقدم علی با بیان این مطلب گفت: شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران طی ۴ سال اخیر، ۷۰ میلیارد تومان در بخش اکتشاف سرمایه گذاری کرد که منجر به کشف ۵۶۰ میلیون تن زغال سنگ، ۳۵۰ میلیون تن سنگ آهن و پلی متال (مواد معدنی فلزی غیرآهن) شد. ارزش این ذخایر ۴٫۸ میلیارد دلار است.

وی افزود: شرکت تهیه و تولید مواد معدنی در سال ۹۵ برای نخستین بار پس از چند مرحله تلاش در راستای واگذاری محدوده های اکتشافی به بخش خصوصی و بهره گیری از پتانسیل مالی و تخصصی این گروه ها در توسعه بخش اکتشاف، موفق به واگذاری محدوده سرب ازبکوه در استان خراسان جنوبی شد که مراحل اجرایی آن در دست اقدام است.

مدیر اکتشاف شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران با اشاره به اینکه این شرکت در سال گذشته ۲۴۶۴۲ متر حفاری اکتشافی انجام داد، تصریح کرد: از این میزان حفاری اکتشافی، ۵۳۰۰ متر در حوزه زغال سنگ، ۱۴۳۲۱ متر در حوزه سنگ آهن و ۵۰۲۱ متر در حوزه پلی متال صورت پذیرفت.

 

رشد دوبرابری حفاری

وی افزود: حفاری های انجام شده در ۴ سال اخیر به بیش از ۲۱۲ هزار متر رسید، این در حالی است که میزان حفاری در ۴ سال پیش از آن، به ۱۰۲ هزار متر رسیده بود. به طور میانگین طی دوره ۳ ساله اخیر، ۵۲ درصد از حفاری گمانه های اکتشافی، ۴۹ درصد از فرآیند تهیه نقشه در مقیاس های مختلف، ۴۲ درصد ژئوفیزیک انجام شده، ۴۴ درصد ترانشه و چاهک های حفر شده و ۳۹ درصد مرحله نمونه برداری و آنالیز، مطابق سیاست ها و به نیابت از ایمیدرو توسط این شرکت به انجام رسیده است.

مقدم علی با اشاره به انجام مطالعات ژئوفیزیک در شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران گفت: این شرکت با بهره گیری از خدمات مشاوران خارجی در راستای دستیابی به روش های تلفیقی از قبیل EM و AMT برنامه ریزی و حفاری عمیق ترین گمانه اکتشافی در آنومالی های عمیق سنگ آهن تا عمق ۱۸۰۰ متر را در حال انجام دارد.

وی افزود: از دیگر اقدامات شاخص انجام شده در شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، همکاری با سازمان زمین شناسی کشور و شعب تابعه آن در مراحل شناسایی و پی جویی به خصوص در پهنه های اکتشافی و نواحی مستعد است و همکاری سازنده با سازمان انرژی اتمی در محدوده مشترک بر اساس آیین نامه اختلاط، از دیگر همکاری های مشترک ایمپاسکو با سازمان های دیگر در راستای توسعه فعالیت های اکتشافی است.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی