رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • یکشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۰
  • الأحد ۱۰ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Sunday 20 June

مصرف انرژی

امروزه استفاده بهینه انرژی در تمامی نقاط جهان مورد توجه قرار گرفته‌است و افزایش راندمان سیستم‌های مصرف کننده انرژی در آن کشور‌ها گواه این ادعا است . واقعیت تلخی که امروز نمی‌توانیم آن را انکار کنیم، این است که مصرف انرژی در کشور ما بهینه نیست و مردم ارزش واقعی آن را نمی‌دانند.

امروزه استفاده بهینه انرژی در تمامی نقاط جهان مورد توجه قرار گرفته‌است و افزایش راندمان سیستم‌های مصرف کننده انرژی در آن کشور‌ها گواه این ادعا است . واقعیت تلخی که امروز نمی‌توانیم آن را انکار کنیم، این است که مصرف انرژی در کشور ما بهینه نیست و مردم ارزش واقعی آن را نمی‌دانند.

به گزارش گروه صنعت تاسیسات ویکی پی جی به نقل از صدای مهندسی ایران، در همین راستا کارشناسان و مسئولان حوزه انرژی بارها و بارها از طریق تریبون‌های مختلف هشدار داده‌اند که هم اکنون صدای زنگ خطر مصرف انرژی در کشور به گوش می رسد و اگر برنامه ریزی و راهبرد مشخصی در این بخش وجود نداشته باشد، به زودی در آینده نزدیک با وضعیت دشوار و ناخوشایندی رو به رو خواهیم شد.

 

بازار کساد انرژی در کشور

در همین رابطه رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی درخصوص دلایل عدم مصرف بهینه‌ انرژی در کشور، با انتقاد از دولتی شدن بهینه ‌سازی مصرف انرژی گفت: وقتی انرژی به یک مسئله دولتی تبدیل شود، طبیعی است که تحت تاثیر یکسری نوساناتی قرار می‌گیرد.

محمد شکرچی‌زاده در این راستا تشریح کرد: در حال حاضر قیمت انرژی نسبت به اوایل دولت یازدهم پایین آمده و به طور خاص بازار خرید گاز و قیمت گاز تاحدودی کاهش یافته است، از همین رو می‌بینیم آن سماجتی که در اوایل دولت یازدهم درخصوص بهینه‌سازی مصرف انرژی بود، کاهش پیدا کرده است.

وی با بیان اینکه در شرایط کنونی، وزارت نفت و سایر نهادهای ذیربط چندان به دنبال بهینه‌ سازی مصرف انرژی نیستند، گفت: این مسئله از آنجایی ناشی می شود که امروز بحث انرژی به آن صورت بازاری ندارد.

شکرچی‌زاده ادامه داد: این رویه همان دولتی شدن قصه است. یعنی دغدغه ای که دولت در ذهن خود دارد، وابسته به فروش انرژی است و مواقعی که گاز دولتی به فروش نمی رسد، دولت هم به راحتی از آن رد می‌شود.

رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در همین حال با اشاره به نقش مردم در کاهش مصرف انرژی تاکید کرد: البته مردم باید منهای دولت و سیاست‌های دولتی به موضوع بهینه ‌سازی مصرف انرژی فکر کنند. چراکه مصرف زیاد انرژی منجر به ایجاد جزایر گرمایی در شهرها و متعاقبا آلوده شدن هوا و بروز بیماری‌ها و مشکلات دیگر می‌شود.

وی افزود: بنابراین صحبت فراتر از این موارد است و کاهش مصرف انرژی به یک نوع بلوغ اجتماعی مربوط می‌شود. درواقع مردم کاهش مصرف انرژی خود را نباید منوط به قیمت انرژی کنند. چرا که اتلاف انرژی به معنی هدررفت سرمایه میلیون‌ها سال است و منابع کنونی سوخت که ما امروز در اختیار داریم، مربوط به میلیون‌ها سال است که مرمت شده است.

شکرچی‌زاده با بیان اینکه حتی اگر فرض کنیم دولت سوخت را به طور رایگان در اختیار ما می گذارد، باید فکر کنیم که چرا باید به طور بی‌رویه از آن استفاده کنیم، ادامه داد: پیش از آنکه مهندسان منتظر امتیازات دولتی برای اجرای بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان ها و یا الزامات قانونی باشند، امروز باید تدابیری بیندیشیم که مسئله انرژی در دل خود مردم حل شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی در عین حال تاکید کرد: مردم باید به این جمع‌بندی برسند که رویه کنونی به ضرر منافع ملی است و نسل آینده را دچار مخاطره می‌کند. بنابراین خود باید به دنبال مسئله بروند و این نکته‌ای است که باید به شکل جدی درباره آن فکر کرد.

 

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی