رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • جمعه ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • الجمعة ۲۵ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Friday 7 May

محمد شریعتمداری

محمد شریعتمداری معاون اجرایی رییس جمهور ایران، جانشین رییس‌جمهور ایران در شورای عالی ایرانیان، شورای عالی فضایی و شورای استاندارد و تحقیقات صنعتی است که در حال حاضر به عنوان وزیر پیشنهادی وزارت صنعت، معدن و تجارت دولت دوازدهم از سوی دکتر حسن روحانی معرفی شده‌است.

محمد شریعتمداری 1
  نام: محمد شریعتمداری

  سمت: 

معاون اجرایی رییس جمهور ایران

وزیر پیشنهادی وزارت صنعت، معدن و تجارت دولت دوازدهم

 .
محمد شریعتمداری معاون اجرایی رییس جمهور ایران، جانشین رییس‌جمهور ایران در شورای عالی ایرانیان، شورای عالی فضایی و شورای استاندارد و تحقیقات صنعتی است که در حال حاضر به عنوان وزیر پیشنهادی وزارت صنعت، معدن و تجارت دولت دوازدهم از سوی دکتر حسن روحانی معرفی شده‌است. او در آغاز کار دولت یازدهم حسن روحانی، بیست روز سرپرست وزارت ورزش و جوانان و در دولت اول و دوم سید محمد خاتمی وزیر بازرگانی بوده‌است.

 

زندگینامه محمد شریعتمداری :

محمد شریعتمداری در سال ۱۳۴۰ در خانواده ای مذهبی در تهران بدنیا آمد. پدرش حاج نورالدّین شریعتمداری از مبارزان علیه رژیم ستمشاهی و فرزند آیت‌الله حاج شیخ جلال‌الدّین ‌شریعتمداری مجتهد و نوه آیت‌الله العظمی حاج شیخ علی شریعتمداری و نتیجه آیت‌الله العظمی آخوند ملا محمد جعفر شریعتمداری استرآبادی (هر دو از مراجع تقلید زمان) و مادرش از خانواده مذهبی و روحانی عطار، نوه حجت‌الاسلام و المسلمین حاج شیخ محمود عطار از علمای مشهد مقدس بود.

وی دارای دو خواهر و دو برادر است که یکی از برادرانش در جریان دفاع مقدس در عملیا ت کربلای هشت به فیض شهادت رسید.

شریعتمداری تحصیلات ابتدائی و دبیرستان را در تهران و شهرستان‌های مختلف گذرانده است. در سال ۱۳۵۶ در رشته الکترونیک وارد دانشگاه شد. پس از اتمام تحصیل در رشته الکترونیک، با تغییر گرایش تحصیلی به رشته مدیریت، کارشناسی‌ ارشد خود را در سال ۱۳۸۲ به پایان برد و از همان سال در خارج از ایران در مقطع دکترا به ادامه تحصیل اهتمام ورزید.

در سال ۱۳۶۰ و زمان نخست‌وزیری شهید رجایی در نخست‌وزیری به عنوان جانشین معاونت امور انقلاب مشغول به کار شد. در دولت اول آیت‌الله هاشمی رفسنجانی قائم‌مقام وزیر بازرگانی شد.از سال ۱۳۶۹ نیز مامور تأسیس و تشکیل معاونت نظارت و حسابرسی دفتر مقام معظم رهبری شد و تا مهر۱۳۷۶ در این سمت فعالیت کرد.

وی ۳۱ سال پیش با دختری که پدر و مادر همسرش هر دو معلم بوده‌اند، ازدواج کرد؛ همسرش نیز، از مدیران مدارس آموزش و پرورش تهران است.

شریعتمداری از سال ۱۳۷۰ در بعثه مقام معظم رهبری به عنوان نماینده ویژه سرپرست حجاج، مسئولیت بازرسی و نظارت ویژه بر فعالیت‌های سازمان حج و زیارت و همچنین مسئولیت مشاور عالی و رییس شورای راهبردی حج و زیارت در تدوین استراتژی حج جمهوری اسلامی را نیز برعهده داشت.

پیش از اتمام دوره چهارم مجلس شورای اسلامی در کنار آیت‌الله ری‌شهری در تأسیس جمعیت دفاع از ارزش‌های انقلاب اسلامی، مشارکت کرد. در تأسیس مجلس پنجم و سپس در دوره انتخابات سال ۱۳۷۶ دولت هفتم از آیت‌الله ری‌شهری به عنوان کاندیدای حزب حمایت کرد.

پس از اتمام مبارزات انتخاباتی سال ۱۳۷۶ و انتخاب حجت الاسلام والمسلمین خاتمی به ریاست جمهوری اسلامی، به مدت ۸ سال، وزیر بازرگانی دولت اصلاحات شد. وی همچنین به حکم رئیس جمهور به عنوان نماینده تام‌الاختیار تجاری ایران و مسئول تام‌الاختیار ایرانی در فرآیندالحاق جمهوری اسلامی ایران به‌ WTO ‌منصوب شد.

 

سوابق کاری محمد شریعتمداری:

عضویت در هیات رییسه فدارسیون فوتبال کشور، ریاست مجامع عمومی کلیه شرکت‌های مادر وابسته به وزارت بازرگانی از قبیل کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، سازمان غله کشور، سازمان قندوشکر، سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، سازمان بازرسی و نظارت بر کنترل قیمت کالا و خدمات، مرکز توسعه صادرات ایران، شرکت گسترش خدمات بازرگانی ایران، سازمان تعاون مصرف شهر و روستا، عضو کمیسیون مشترک سه قوه مبارزه با مفاسد اقتصادی، نماینده قوه مجریه در کمیسیون مشترک سه قوه برای نظارت بر وضعیت زندانیان جرائم ضد امنیت ملی و اقتصادی، دبیر شورای عالی صادرات غیر‌نفتی و شورای عالی صادرات خدمات فنی و مهندسی و ریاست کمیسیون ماده‌ ۱ ‌قانون مقررات صادرات و واردات کشور از دیگر مسئولیت‌های وی است.

پس از اتمام دوره وزارتش درسال۱۳۸۴ یکی از پنج عضو شورای راهبردی روابط خارجی شد. او علاوه بر عضویت در شورای راهبردی روابط خارجی، از سال ۱۳۷۶ در سمت مشاور دفتر مقام معظم رهبری منصوب شد. او حدود بیست سال است که عضو هیات امناء ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) و نیز عضو هیئت امناء آستان مقدس حضرت عبدالعظیم(ع) است.

 

دیگر سمت های اجرایی شریعتمداری:

از سال ۱۳۷۳ پس از ۳ سال عضویت در هیئت امناء ستاد اجرایی فرمان امام با نظر رهبری در سمت ریاست ستاد اجرایی فرمان امام نیز مشغول به خدمت بود.

ازسال ۱۳۷۰ تاکنون عضویت در هیئت امناء آستان شاه‌عبدالعظیم و عضویت و دبیری هیئت امناء مؤسسه علمی – فرهنگی دارالحدیث در قم را نیز تحت اشراف محمدی ری شهری بر عهده دارد

از سال ۱۳۶۸ در دولت اول اکبر هاشمی رفسنجانی، همزمان با خدمت در سمت معاون نظارت و حسابرسی دفتر، بعنوان قائم مقام وزیر بازرگانی انجام وظیفه کرد.

مامور تاسیس معاونت نظارت و حسابرسی دفتر رهبری

همکاری در تهیه قانون تاسیس اطلاعات کشور

معاون و جانشین معاونت امور انقلاب نخست وزیری در زمان نخست وزیری رجایی

عضویت در کمیته مرکزی انقلاب اسلامی در زمان مهدوی کنی و باقری کنی

ستاد استقبال از امام خمینی

 

در ۱۶ مهر ۱۳۹۲، حسن روحانی، رییس جمهور ایران، طی حکمی شریعتمداری را به معاونت اجرایی رییس جمهور منصوب کرد

در آغاز دولت دوازدهم حسن روحانی، رییس جمهور ایران شریعتمداری را به عنوان وزیر پیشنهادی وزارت صنعت، معدن و تجارت دولت دوازدهم به مجلس معرفی کرد و ایشان از مجلس رای اعتماد گرفتند.

 

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی