رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • الإثنين ۵ شوال ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 17 May

  • یکشنبه 29 مرداد 1396 - 11:54
  • کد خبر : 32158
  • انرژی
  • چاپ خبر : آینده آب محور سخنان مخالفان و موافقان بیطرف
آینده آب محور سخنان مخالفان و موافقان بیطرف
گزارش ویکی پی جی از رای اعتماد مجلس به وزیر پیشنهادی نیرو؛

آینده آب محور سخنان مخالفان و موافقان بیطرف

آینده آب در ایران، طرح های انتقال آب و نقد عملکرد صنعت سدسازی در چند دهه گذشته محور سخنان نمایندگان موافق و مخالف حبیب الله بیطرف وزیر پیشنهادی نیرو بود.

آینده آب در ایران، طرح های انتقال آب و نقد عملکرد صنعت سدسازی در چند دهه گذشته محور سخنان نمایندگان موافق و مخالف حبیب الله بیطرف وزیر پیشنهادی نیرو بود.

به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی به نقل از منابع مختلف خبری، جلسه بررسی صلاحیت حبیب الله بیطرف وزیر پیشنهادی نیرو عصر روز شنبه در مجلس شورای اسلامی آغاز شد اما به دلیل محدودیت زمانی، ادامه آن به جلسه امروز (یکشنبه) موکول شد.

در جلسه عصر شنبه نادر قاضی پور نماینده ارومیه در مخالفت و محمد فیضی نماینده اردبیل و شهاب الدین بیمقدار نماینده تبریز در موافقت با برنامه های بیطرف سخنرانی کردند.

در جلسه صبح امروز نیز نوبت به هادی قوامی نماینده اسفراین، محسن علیجانی و حسین امیری خامکانی رسید تا تنها قوامی در مخالفت با این وزیرپیشنهادی سخن بگوید.

مخالفان

– بیطرف هنوز نیامده، برق اهواز قطع شده است

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی گفت: سالی که نیکوست از بهارش پیداست؛ هنوز نیامده اید برق اهواز قطع شده است.
«نادر قاضی پور» افزود: ۱۴ استان کشور با ریزگردها درگیر است و در برخی روستاها و شهرها آب با تانکر تامین می شود؛ آیا مشکلات آبی کشور ما که در منطقه خشک و نیمه خشک قرار داریم، به دلیل کمبود بارندگی یا مدیریت ناکارآمد است؟

نماینده مردم ارومیه گفت: فردا شما می توانید در وزارت عریض و طویل نیرو موفق باشید؟ با تخلفات نیروگاه ها می توانید برخورد کنید؟ اگر کارفرما و پیمانکار یکی باشد دزدی و رانت به وجود می آید.

قاضی پور خطاب به بیطرف اضافه کرد: «در بستن حق آبه رودخانه هیرمند توسط افغانستان شما هیچ کاری نکردید؛ سیستان وبلوچستان را به این روز انداخته اید؛ برای مهار آبهای مرزی چه برنامه ای دارید؟ آیا مدیریت شما دفاع از ایران اسلامی یا به نفع خارجی ها خواهد بود؟»

وی افزود: نمایندگان گلستان، مازندران و گیلان یک بار با همت خودشان انتقال آب خزر را در برنامه ششم منتفی کردند؛ شما می خواهید با آنها درگیر شوید؟ یقینا زورتان به این نمایندگان نمی رسد.

وی گفت: احیای جریان دایمی زاینده رود اصفهان، خواست عموم ایران است؛ آیا توان مدیریت آن را دارید؟ البته که نخیر.

نماینده مردم ارومیه ادامه داد: خوزستان هم اکنون با مشکلات زیاد آب و برق دست و پنجه نرم می کند؛ این وضعیت شایسته مردم شهیدپرور جنوب کشور نیست.

وی گفت: آیا سزاوار است که تهرانی ها با دمای کمتر از ۲۰ درجه برق داشته باشند و جنوبی ها و خوزستانی ها برق نداشته باشند.

قاضی پور درباره تالاب ها و دریاچه ها گفت: در مدیریت شما در وزارت نیرو چند دریاچه و تالاب خشک شد و یا در حال خشک شدن است؛ به عنوان نمونه، دریاچه ارومیه که با جان میلیون ها جمعیت ارتباط مستقیم دارد؛ در دوران مسوولیت شما ارتفاع آن چهار متر کاهش داشت؛ در زمان احمدی نژاد سه متر کاهش داشت؛ با توجه به متوسط آن، هفت متر دریاچه کاهش داشته است که سهم شما در این اتفاق حداکثری بود.

وی گفت: امروز فاضلاب ها، پساب های شهرک های صنعتی بدون تصفیه در حال سرازیر شدن به دریاچه ارومیه است؛ ستاد احیای دریاچه ارومیه که جهانگیری در راس است، به ستاد مرگ آذربایجان تبدیل شده است.

قاضی پور خطاب به بیطرف گفت: شما با زدن سد به جای اینکه ایران را گلستان کنید، گورستان درست کرده اید؛ شما به جای تکنولوژی قنات، اکثر قنات های ایران را خشک کرده اید.

– آقای بیطرف برنامه شما برای احیای قنات چیست؟

نماینده مردم اسفراین در مجلس شورای اسلامی گفت: امروز قنات که ریشه در فرهنگ ایرانی دارد از بین رفته است، برنامه شما برای احیای آن چیست؟

«هادی قوامی» اظهار داشت: آب ارزش اقتصادی دارد و باید برمبنای آمایش تخصیص یابد و نقاطی که پرآب هستند باید طرح های توجیه دار در آنجا شروع شود.

وی افزود: اگرچه در برنامه شما به آمایش توجه شده اما سوال بنده این است که شما هشت سال وزیر نیرو در دولت اصلاحات وزیر نیرو بودید و این دولت را از نظر شاخص های اقتصادی با ثبات ترین دولت می دانیم، اما در این شرایط شما دچار خطای تشخیص در سرمایه گذاری و تخصیص آب شدید و اینکه امروز ما مساله آب را نداشته باشیم.

نماینده مردم اسفراین با اشاره به موضوع ریزگردها گفت: امروز گفته می شود ۸۵ درصد ریزگردها عامل خارجی است، سوال این است که شما به عنوان وزیر در بخش، یک وظیفه دارید اما در هیات دولت نیز وظیفه دارید، شما باید در آن دوره از دیپلماسی آب و سیاست های خارجی استفاده می کردید.
قوامی افزود: در دوره ای که ابرسدها در ترکیه ساخته می شد، شما باید اعتراض می کردید که امروز سدهایی که در ترکیه احداث و باعث خشک شدن دجله و فرات شد و آن ریزگردها به صورت پیامد خارجی منفی تمام استان های کشور و حتی تهران را تحت تاثیر قرار داد، پس در واقع این منشا خارجی نیز به نحوه عمل و مدیریت شما بستگی دارد.

این نماینده مخالف ادامه داد: روز گذشته اعلام شد که در دوره وزارت شما ۹ میلیارد مترمکعب به واسطه سدهای احداث ذخیره شده ، سوال ما این است که این آب های ذخیره شده در کدام سدها است؟

نماینده مردم اسفراین افزود: سد گتوند را آمریکایی ها قبل از انقلاب مطالعه کردند و به عنوان مثال ۱۴ کیلومتر احداث شود به چه دلیل کارشناسان این مبنای کارشناسی را نادیده گرفتند و سد را در نقطه ای احداث کردند که آب شیرین به آب شوری تبدیل شده که ۱۰ برابر شوری دریا است و باعث شده بیش از ۲۴۰ هزار هکتار اراضی مستعد خوزستان و سایر بخش ها تحت تاثیر این آب قرار بگیرد و شفای درد هم دردناک بوده و پتوی رسی هم فایده ای نداشت و گفته می شود که قصد دارند این آب را به خلیج فارس انتقال دهند این نسخه بدترین نسخه ای است که پیچیده می شود.

قوامی تصریح کرد: اگر شما قاطعانه بیان کنید که در این موضوع مهم به نسبت خاصی تقصیر داشتید و این را اصلاح می کنید و حتی اگر در شرایط فعلی این سد تخریب شود.

وی افزود: شما سدهایی در خراسان شمالی همچون سد شیروان احداث کردید که یک قطره آب ندارد و این خطای تشخیص در سرمایه گذاری است و یا سد بیگال در اسفراین در سال ۱۳۸۳ که در دولت اصلاحات افتتاح کردید، امروز این سد علاج بخشی پیدا کرده و باید سه برابر میزان اصلی سرمایه گذاری شود و دوباره بنا شود.

این نماینده مخالف بیان کرد: موارد ذکر شده باعث ایجاد مسائل و مشکلاتی بین حوزه بالایی، میانی و پایینی و بین استان ها شده است، بنابراین بحث تخصیص بهینه آب متاسفانه انجام نشده و سوال من این است که بعد از این عملکرد در چهار سال پیش رو چه کاری باید انجام دهید تا این مشکلات از بین برود.

وی اظهارداشت: امروز به دلیل اینکه نتوانستیم فرهنگ اصیل قنات را که شیره در یزد دارد و با انتقال تکنولوژی ۶۰۰ قطعه قنات در شهر اسفراین ایجاد شد ، این قنات ها نابود شده است و به جای آن ۷۵۰ هزار چاه عمیق حفر شده که این چاه ها مکیدن خون زمین در حالی که قنات شیره زمین را می گیرد شما چه برنامه ای برای حفظ این میراث ۲۵۰۰ ساله دارید.

قوامی بیان کرد: متاسفانه امروز برداشت بی رویه از آب های زیرزمین و چاه ها مشکلات زیادی ایجاد کرده است و این مساله مهمی است که از شما می خواهیم و انتظار داریم بحث های کلیدی و ریشه ای را حل کنید .

وی اظهار داشت: بیطرف در برنامه های خود عنوان کرده که می خواهیم برمبنای آمایش عمل کنیم این در حالی است که در گذشته بر مبنای آمایش دچار خطا در سرمایه گذاری شدیم، امروز چه طور می توانیم مشکلات مربوط به آب را حل کنیم و مساله آب را بشناسیم و انتظار داریم این اتفاق بیفتد و انتظار داریم وی نشان دهد که چگونه می توانیم مصرف ۱۰ میلیارد مترمکعب آب را کاهش دهیم و چالش های بین استان ها و شهرستان ها را به حداقل برسانیم.

موافقان

– عمده برنامه های بیطرف با اسناد بالادستی همخوانی دارد

نماینده مردم اردبیل در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه عمده برنامه های ارائه شده از سوی وزیرپیشنهادی نیرو با اسناد بالادستی همخوانی دارد گفت: حبیب الله بیطرف یک سیاستمدارمتعهد و ثابت قدم و در بعد اجرایی به عنوان مدیرکاری موفق و شناخته شده است.

«محمد فیضی زنگیر» اظهار داشت: تجربیات ارزشمند سیاسی، اجرایی، آموزشی و پژوهشی ازوزیر پیشنهادی وزارت نیرو به عنوان مستعدترین مدیر در این حوزه نشان داده است.

وی همچنین گفت: امروز از وزیرپیشنهادی دفاع می کنم که یکی از بنیانگذاران تحقیقات آب جهاد سازندگی در کشور است.

فیضی از اقدامات مهم وی در دوران تصدی گری به تدوین نظام و برنامه بلند مدت تحقیقات آب و سامانه پایش آب، تشکیل موسسه تحقیقات آب و کادرسازی و توسعه نیروی انسانی متخصص و تدوین و تصویب راهبردهای بلند مدت آب در کشور اشاره کرد و افزود: روزی را تصور می کنم که اهداف و برنامه های پیشنهادی و قید شده برای رفع چالش ها در این برنامه برآورده شود.

وی افزود: در باره مهار آب های مرزی و توسعه ملی، کارهای مهمی انجام و حتی در بسیاری از جاها عملیاتی شده و یا درحال عملیاتی شدن است.
فیضی همچنین در مورد ریزگردها گفت: این، مساله مهمی است اما انصاف را رعایت کنیم؛ ریزگردهایی که منشاء خارجی آن ۸۵ درصد است در حالی که ۱۵درصد داخلی است و آن هم عمدتا بر مبنای خشکسالی است.

وی افزود: بیشترین سدسازی در کشور در زمان بیطرف انجام شده که اگر نبود مزارع نابود می شد و برای شرب آبی وجود نداشت. منشاء بحران آب تقصیر یک فرد نیست که مربوط به گرم شدن کره زمین و کشورمان است و باید راهکاری اندیشیده شود تا این بحران به صورت اساسی خودش را نشان نداده است.

این نماینده مجلس درباره مهمترین خصوصیاتی که در مورد بیطرف دیده و او را ترغیب به حمایت از وزیر پیشنهادی نیرو کرده است ، توضیح داد: مهمترین بحث شخصیت وی است که آن را در سه بعد دیدم؛ اول شخصیت سیاسی که یک سیاستمدار متعهد و ثابت قدم و در بعد اجرایی به عنوان مدیر کاری موفق و شناخته شده است.

وی ادامه داد: در بعد علمی هم به عنوان عضو هیات علمی، آموزشی و پژوهشی موفق عمل کرده است؛ تجربیات ارزشمند سیاسی، اجرایی، آموزشی و پژوهشی از وی به عنوان مستعدترین مدیر در این حوزه نشان داده است.

فیضی با بیان اینکه این میسر نمی شود جز با تلاش شبانه روزی وزیر و تیم همراه، از مطالبات نمایندگان به غیر از تامین پایدار آب شرب شهرها و روستاها و تامین انرژی پاک و سازماندهی فضای اقتصادی در آب وبرق و بهبود فضای کسب و کار، به مساله فاضلاب اشاره کرد.

وی در این ارتباط تاکید کرد: یکی از اولویت های مهم ریاست جمهوری در سخنرانی ها و برنامه ها توجه به فاضلاب بود؛ بسیاری از نواحی منفصل شهری و حاشیه شهرها و شهرک های تازه تاسیس به شبکه فاضلاب دسترسی ندارند و در برنامه ها دیده شده است.

فیضی افزود: مخالفان مطرح کردند و گفتند به برنامه ششم توسعه در برنامه وزیر توجهی نشده اما این گونه نبوده است و بسیاری همپوشانی دارد و ۸۵درصد برنامه بیطرف با برنامه ششم و با اسناد بالادستی همخوانی دارد و در برنامه هم گفته نشده مغایر با برنامه ششم است.

– «بیطرف» شاگرد اول وزارت نیرو در همه ادوار است

نماینده تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی گفت: آمارها حاکیست بیطرف شاگرد اول وزارت نیرو در عرصه های آب و برق در همه ادوار است.
«شهاب الدین بیمقدار» افزود: بیطرف عزم لازم و قدرت مدیریتی مورد نیاز را برای اجرای برنامه ها از جمله در بخش آب دارد؛ وی دارای سوابق علمی و کاری درخشانی است که ایشان را شایسته تکیه زدن بر وزارت نیرو می کند.

به گفته وی، بیطرف از برادران جهادگر بودند که از آغاز انقلاب به دعوت امام لبیک گفت، وی عضو مرکز تحقیقات آب جهاد سازندگی بود و سمت های مختلفی از استانداری، عضویت در هیات علمی دانشگاه، معاونت آموزشی و سازندگی وزارت نیرو، اجرای طرح های سدسازی کارون ۳ و ۴، عضویت در شرکت آب و نیروی ایران، وزیر نیروی دولت های هفتم و هشتم، عضویت در سازمان نظام مهندسی، معاونت مهندسی پژوهشی و فناوری وزارت نفت و … را در کارنامه کاری خود دارد.

بیمقدار با اشاره به برنامه ارائه شده از سوی وزیر پیشنهادی روحانی، خاطرنشان کرد: ۸۷ درصد برنامه های وی با اسناد بالادستی و برنامه ششم توسعه همخوانی دارد؛ برنامه جامع و کامل در بخش های آب و برق است.

وی تصریح کرد: توجه به فعالیت های نرم افزاری از جمله طرح احیا و تعادل بخشی آب های زیرزمینی، ارتقای شاخص های کیفی آب، فاضلاب و برق، توجه به حقابه های زیست محیطی تالاب ها و رودخانه ها، توسعه تحقیقات و پژوهش، افزایش تعداد نیروگاه ها و کاهش تلفات انرژی، استفاده از مشارکت عمومی و خصوصی در صنعت آب و برق، وضع محدودیت های کمی و کیفی آب از طریق آب شیرین کن ها در مناطق ساحلی و توسعه بهره برداری از انرژی های تجدیدپذیر به میزان چهار هزار مگاوات مطابق برنامه، از جمله برنامه های( آقای) بیطرف است.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: تعیین سیاست انرژی کشور، توجه به صادرات و تعیین مقررات و صدور دستور العمل برای انجام امور، توجه ویژه به صادرات خدمات فنی و مهندسی، توجه به ساخت داخل در اجرای پروژه ها و طرح ها، آمایش سرزمینی در حوزه های آبریز کشور، مهار آب های خروجی با اولویت آب های مشترک با سایر کشورها با ملاحظه قوانین بین المللی، استفاده از تسهیلات خارجی، حمایت از حقوق مالکیت و تولید ثروت از راه های قانونی و مشروع، توجه به صرفه جویی در هزینه های عمومی و اصلاح نظام درآمدی دولت، سایر برنامه های پیشنهادی گزینه تصدی وزارت نیرو است.

وی در ادامه با مقایسه عملکرد وزارت نیرو در سال های ۱۳۵۸ تا مردادماه ۹۶ در زمینه آب، تصریح کرد: میزان آب تنظیمی کشور در سال های ۱۳۵۸ تا ۱۳۶۸ به مقدار ۱٫۳۰۲ میلیارد مترمکعب، سال های ۱۳۶۷ تا ۱۳۷۵ به میزان ۱٫۳۵۷ میلیارد مترمکعب، ۱۳۷۶ تا ۱۳۸۴ به میزان ۹ میلیارد مترمکعب، ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۲ به میزان ۶٫۳۵۴ میلیارد مترمکعب و ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۶ به میزان ۳٫۳۹۲ میلیارد مترمکعب بوده که نشان می دهد زمان حضور آقای بیطرف در وزارت نیرو بیشترین آب قابل تنظیمی (۹ میلیارد مترمکعب) را داشته ایم که ۱٫۵ برابر دولت های نهم و دهم بوده است.

بیمقدار، همچنین با اشاره به آمارها برق در این سال ها، که بین سال های ۵۸ تا ۶۷؛ ۱۱۶ مگاوات، ۶۷تا ۷۶؛ ۶۱ مگاوات، ۷۶ تا ۸۴؛ چهار هزار و ۵۸۰ مگاوات، ۸۴ تا ۹۲؛ سه هزار و ۳۳۱ مگاوات و بالاخره ۹۲ تا ۹۶؛ هزار و ۱۵۶ مگاوات بوده است تاکید کرد: این آمارها نیز نشاندهنده شاگرد اولی (آقای) بیطرف در دوران حضور در وزارت نیرو است.

وی گفت: در اجرای شبکه های اصلی آبیاری و زهکشی، بیطرف دارای یکی از برترین عملکردها بوده و در مجموع عزم لازم و قدرت مدیریتی مورد نیاز برای اجرای برنامه ها از جمله در بخش آب را داراست.

نماینده تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس، خطاب به وزیر پیشنهادی با اشاره به آب ذخیره شده پشت سدها، بر برنامه ریزی و دقت در مصرف آب توصیه کرد و گفت: کاری کنید تا این آب ها با سرعت بیشتری جاری شود تا در رشد و توسعه اقتصادی مناطق کارگر بیفتند.
وی در پایان با بیان اینکه از سال ۱۳۸۴ هنوز دریاچه ارومیه از تراز خوبی داشته و پس از آن کم کم به خشکی گرائید، از دولت روحانی در توقف خشک شدن این دریاچه تقدیر کرد.

– بیطرف می تواند بحران آب را مدیریت کند

نماینده مردم تهران، ری و شمیرانات در مجلس شورای اسلامی گفت: با توجه به وجود مشکلات موجود و بحران در زمینه آب، «حبیب الله بیطرف» وزیر پیشنهادی نیرو دولت دوازدهم می تواند بحران آب را به نحو احسن مدیریت کند.

«محسن علیجانی» افزود: معتقدم نگاه به آب نباید سیاسی، قومی، استانی یا منطقه ای باشد، باید به آب نیز مانند سایر منابع انرژی نگاهی ملی داشت، کما اینکه تصمیم گیری های اساسی در حوزه آب برعهده دولت و مجلس شورای اسلامی است.

وی تصریح کرد: اما نباید در کنار منابع غنی آب زیرزمینی تشنه و سوخته قرار گیرد و همانگونه که نباید مردم سرشار از نفت برخاک سیاه نشسته و فقط شاهد کاخ نشینی سایر مناطق باشند.

وی ادامه داد: اکنون که بحران آب داریم، بحران بزرگتر آن بحران مدیریت آب است، چون میانگین بارندگی سالانه کشور ۲۴۲ میلیمتر است که کمتر از یک سوم میانگین بارش جهانی است، البته بخش مهمی از پساب آب تحت پوشش شبکه های جمع آوری و تصفیه قرار ندارد.

علیجانی ادامه داد: بیطرف انسانی اخلاق مدار، متعهد به نظام و آرمان های آن، اصلاح طلب کارآمد، همسو با دولت، متخصص و دارای کارنامه ای موفق و سوابق مدیریتی خوبی است که می تواند بحران آب را به نحو احسن مدیریت کند.

وی تصریح کرد: ایجاد تاسیسات زیربنایی و فراهم آوردن امکانات و بستر لازم برای تحقق توسعه ملی در زمان مدیریت وی پا گرفته و تنومند شده است و با مرور هشت سال مدیریت وی متوجه سیستم مدیریتی واقع گرا در وزارت نیرو در بخش های آب، آبفا، برق و انرژی و ساختار مدیریتی می شویم.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: بیطرف از تمامی مشکلات و چالش های پیش روی وزارت نیرو مطلع است و برای آنها برنامه دارد، همانطوری که در برنامه های پشنهادی وی نیز آمده است.

علیجانی ارتقای ظرفیت ها و توانمندی های داخلی با تداوم حمایت از محققان و تولیدکنندگان داخلی و حمایت از مهندسان صنعت آب، مدیریت پروژه در ساخت نیروگاهی آبی که راندمان را افزایش و مشکلات زیست محیطی را کاهش می دهد از برنامه های بیطرف عنوان کرد.

این نماینده موافق وزیر نیرو ادامه داد: یکی از اولویت های بیطرف مربوط به انرژی های تجدیدپذیر است و همانطوری که در سراسر کشور با وجود بیابان های وسیع، استفاده از انرژی خورشیدی می تواند به صرفه باشد، در برنامه های وی این موضوع نیز آمده است.

علیجانی خاطرنشان کرد: برنامه بیطرف بسیار جامع است و نشان دهنده تسلط وزیر نیرو بر برنامه ششم و اسناد بالادستی است و این برنامه ها در ۵۶ درصد منطبق در ۳۴ درصد همسو با دولت است.

نماینده مردم تهران افزود: بیطرف با اجرای برنامه های کیفی و کمی و نیز تداوم اجرای طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی، زهکشی، برنامه ریزی برای تامین حق آبه تالاب های کشور، ارتقای بهره مندی به میزان هشت میلیارد مترمکعب در طول ۸ سال فعالیتش، ساخت و تکمیل طرح های تامین آب، ارتقای شاخص های کیفی آن و تامین پایدار آب شرب شهرها و روستاها، شیرین سازی آب شور دریا در کشور در حد ۳۰۰ میلیون متکعب و ساماندهی بستر رودخانه ها می تواند کارهای بزرگی انجام دهد.

به گفته علیجانی ، بیطرف برای اصلاح ساختار و توسعه مدیریت با رویکرد توسعه صادرات برنامه های خوبی دارد. ما انتظار داریم پیشنهادهای خوبی برای هرگونه انتقال آب با رعایت مسایل زیست محیطی طرح های خوبی داشته باشد.

وی افزود: وزارت نیرو یک وزارتخانه زیربنایی است و همه می دانند بدون آب و آبادانی کشاورزی میسر نیست ، بیطرف از عهده این مسئولیت سنگین برمی آید.

– در زمان بیطرف تولید برق به۴۱ هزار مگاوات افزایش یافت

نماینده مردم زرند و کوهبنان در مجلس شورای اسلامی گفت: در زمان بیطرف تولید برق کشور از ۲۳ هزار به ۴۱ هزار مگاوات افزایش یافت.

«حسین امری خامکانی» تاکید کرد: در بررسی صلاحیت وزیران پیشنهادی باید سه ویژگی شخصی، عملکرد گذشته و برنامه آنان مورد بحث و بررسی قرار گیرد.
وی با بیان اینکه بیطرف در زمان وزارت نیرو تعامل خوبی با نمایندگان داشت، گفت: بیطرف با رانت بازی ارتقای مقام پیدا نکرد، بلکه با کسب تجربه لازم به صورت پلکانی در این عرصه رشد کرده به طوری که هم اکنون بسیاری از انجمن ها و شرکت های فعال در عرصه صنعت آب و برق کشور بر شایستگی ایشان صحه گذاشته اند.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی یادآورشد:در زمان وزارت بیطرف تعداد روستاهای دارای برق از ۳۸ هزار به ۵۲ هزار افزایش یافت و برای نخستین بار برق کشور به شبکه سراسری پیوست و تبادل برق با کشورهای همسایه بیشتر شد.

نماینده زرند و کوهبنان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در زمان وزارت بیطرف برای نخستین بار در کشور بین تولید و مصرف برق تعادل برقرار شد، گفت: در این زمان برای نخستین بار مشکل خاموشی های برق در کشور برطرف شد.

وی با اشاره به استفاده از توانمندی های بخش خصوصی در تولید برق کشور گفت: در این زمان برای نخستین بار بخش خصوصی تولید برق را در کشور آغاز کرد و تولید تابلوهای فشار قوی ۲۰ کیلووات آغاز شد و هم اکنون جمهوری اسلامی ایران با تولید ترانسفورماتورهای فشار قوی به ششمین تولید کننده توربین بادی و گازی تبدیل شده است.

امیری خامکانی با بیان اینکه با پایه گذاری گروه مپنا در زمان وزارت بیطرف این گروه در خاورمیانه به یکی از تولید کنندگان توربین گازی تبدیل شده است، اظهارداشت: هم اکنون توربین های گازی تا ۲۵۰ مگاوات و توربین های بادی تا ۲ مگاوات در این مجتمع در حال تولید است و در زمان وزارت بیطرف ۱۷ هزار مگاوات تولید برق دیگر نیز آماده استفاده در شبکه برق کشور شده بود.

وی با اشاره به برنامه بیطرف در حوزه سد سازی کشور گفت: مطالعه ، احداث و مکان یابی سدها در ایران توسط کارشناسان کشورهای پیشرفته جهان انجام شده و هم اکنون سد سازی ما طبق این برنامه در حال پیشرفت است و آنقدر این مساله اهمیت داشت که همه نمایندگان محترم مجلس به دنبال سدسازی در حوزه انتخابیه خود و تامین اعتبارات لازم برای آن بودند.

این عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی یادآور شد: ایران در منطقه خشک جهان قرار دارد، اما برخی مواقع بارش باران های موسمی وجود سد را برای ذخیره سازی آب ضروری کرده است و در سیل اخیری که آمد ۶ میلیارد متر مکعب آب جاری شد و اگر در این منطقه سد داشتیم این همه آب به هدر نمی رفت که مصرف یک سال ۲ استان بود.

نماینده زرند و کوهبنان در مجلس شورای اسلامی بر استفاده از آب های ژرف لایه های زیرین تاکید کرد و گفت: در حالی که امروز مساله تامین آب بسیار مشکل ساز شده، ما سواحل ایران را در نزدیکی منابع آب رها کرده ایم و شهرک های خود را در مناطق بی آب احداث می کنیم ، سپس برای تامین آب مورد نیاز این شهرک ها باید تلاش کنیم.

بر اساس این گزارش، حبیب الله بیطرف متولد سال ۱۳۳۵ در شهر یزد و دانش آموخته کارشناسی ارشد مهندسی عمران از دانشکده فنی دانشگاه تهران است.

وی فعالیت اجرایی خود را از سال ۱۳۵۸ با مشارکت در راه اندازی جهادسازندگی آغاز کرد و در سال های دفاع مقدس، عضو سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بود.
بعد از پایان جنگ، در سال های ۱۳۶۵ تا ۱۳۶۸ استاندار یزد شد و از سال ۱۳۶۹ تا پایان سال ۱۳۷۳ به مدت پنج سال مسوولیت معاونت آموزشی وزارت نیرو را در دوران بیژن زنگنه به عهده گرفت.

بیطرف در دولت های هفتم و هشتم به عنوان وزیر نیرو فعالیت کرد اما در دولت های نهم و دهم مسوولیت اجرایی نداشت.

با پیروزی «حسن روحانی» در یازدهمین دوره انتخابات رییس جمهوری، بیطرف معاونتِ زنگنه را این بار در وزارت نفت بر عهده گرفت و به عنوان معاون امور مهندسی، پژوهش و فناوری وزیر نفت منصوب شد.

حبیب الله بیطرف علاوه بر این مسئولیت ها، عضویت در هیات علمی دانشگاه تهران و پژوهشگاه نیرو، اجرای طرح‌های کارون ۳ و ۴ و همچنین عضویت در هیات

مدیره شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران را در کارنامه خود دارد و اکنون در کنار معاون امور مهندسی، پژوهش و فناوری وزیر نفت، ریاست سازمان نظام مهندسی استان تهران را نیز بر عهده دارد.

حمید چیت چیان وزیر نیرو نیز هفته گذشته در نشستی با خبرنگاران درباره وزیر پیشنهادی نیرو گفت: صنعت آب و برق در آستانه تغییر مدیریت قرار دارد و به یقین این تغییر، «تبدیل به احسن» خواهد بود.

بررسی صلاحیت وزیران پیشنهادی دولت دوازدهم در مجلس شورای اسلامی از سه شنبه هفته گذشته آغاز شده است.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی