رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • الإثنين ۲۸ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 10 May

سیاست‌های چین و انتظار کاهش نرخ فولاد و فلزات پایه

شاخص کل در پایان هفته با افزایش ۱۶۲ واحدی به ۸۱۷۴۱ واحد رسید، در عین حال میانگین ارزش خالص معاملات این هفته نیز با کاهش ۴درصدی به ۱۳۴ میلیارد ریال تنزل کرد که نشان می‌دهد همچنان تمایلی در معامله‌گران برای تزریق نقدینگی وجود نداشته و همین امر عاملی شده است که به جز یک گروه خاص، باقی نمادها با بی‌رمقی و سستی به معاملات خود ادامه دهند.

شاخص کل در پایان هفته با افزایش ۱۶۲ واحدی به ۸۱۷۴۱ واحد رسید، در عین حال میانگین ارزش خالص معاملات این هفته نیز با کاهش ۴درصدی به ۱۳۴ میلیارد ریال تنزل کرد که نشان می‌دهد همچنان تمایلی در معامله‌گران برای تزریق نقدینگی وجود نداشته و همین امر عاملی شده است که به جز یک گروه خاص، باقی نمادها با بی‌رمقی و سستی به معاملات خود ادامه دهند.

به گزارش گروه صنعت، معدن و تجارت ویکی پی جی به نقل از دنیای معدن، اما همچنان براساس هفته‌های گذشته، عامل بازار جهانی به عنوان مهم‌ترین جایگزین برای جلوگیری از کاهش شاخص مطرح بود، به نحوی که رشد نرخ فلزات پایه ازجمله فولاد، مس، سنگ‌آهن و روی و تاثیر مثبت آن بر بازار فیزیکی داخلی و رشد قیمت‌ها در بورس کالا و در نهایت تاثیر بر نمادهای موثر مهم‌ترین رخداد معاملاتی سهامداران بورس تهران بود. در این یادداشت، نگاهی شده است به تحولات بازار کامودیتی‌ها و درنهایت تاثیر آن بر نمادهای موثر و بررسی وضعیت کلی بازار.

در هفته‌ای که گذشت از بعد خطرپذیری سیستماتیک، کاهش تنش‌ها بین امریکا و کره‌شمالی ریسک درگیری را از بین برد و همین عامل، محرکی برای کامودیتی‌ها شد. از سوی دیگر آمار رشد تولیدات صنعتی و سرمایه‌گذاری چین در ژوئیه منتشر شد که کمتر از پیش‌بینی‌ها بود، رشد تولیدات صنعتی ژوئیه چین به ۴/۶درصد رسید که از عملکرد ماه قبل آن (بیش از۶/۷درصد) و پیش‌بینی اقتصاددانان (بیش از۲/۷درصد) کمتر بوده است.

همچنین رشد سرمایه‌گذاری چینی‌ها نیز در ژوئیه به بیش از ۳/۸ رسیده که از رقم پیش‌بینی شده در ماه قبل آن کمتر است.

در عین حال تحولات بازار چین از ورود دولت این کشور برای جلوگیری از حباب قیمتی خبر می‌دهد، در همین رابطه نیز انجمن فولاد چین CISA نیز به مشتریان هشدار داد که مراقب سقوط نرخ در روزهای آینده باشند، براساس اظهار نظر انجمن آهن و فولاد چین، فعالان صنایع، افزایش بیشتر قیمت‌های فولاد در پایان سال را به دلیل اقدامات حمایتی دولت از محیط‌زیست به اشتباه تفسیر کرده‌اند.

در جلسه برگزار شده انجمن فولاد چین به توافق رسیدند که افزایش تند قیمت‌ها به دلیل بهبود تقاضا و یا کاهش عرضه در بازار نبوده است.

در مقابل بازار به دلیل اغراق در نتایج احتمالی کاهش ظرفیت‌های اجراشده از سوی دولت و متوقف کردن کوره‌های القایی در روند افزایشی قرار گرفت. به نظر این انجمن، انتظار افزایش نرخ فولاد در نیمه دوم سال به دلیل اقدامات حمایتی دولت در کاهش تولید و کنترل آلودگی هوا اشتباه است.

به این منظور رئیس بورس شانگهای از شرکت‌های بزرگ خریدار در بورس درخواست کرد خرید خود را محدود کنند.

در امریکا نیز شاخص تورم خرده‌فروشی نقطه به نقطه منتشر شد که آمار منتشرشده نشان می‌دهد ۰/۵درصد تورم ماهانه وجود داشته که فراتر از انتظار است؛ امری که به تقویت شاخص دلار کمک کرد. در عین حال صورتجلسه فدرال رزرو امریکا FOMC منتشر شد که حاکی از اختلاف بین اعضا در رشد نرخ تورم و به تبع آن بهره دلار در ماه‌های آینده است، این مهم در جهت کاهش سرعت رشد شاخص دلار تبدیل به عامل تعیین‌کننده‌ای شد.

در کنار این رخدادها، شاهد رکوردشکنی قیمت‌ها در کامودیتی‌ها بودیم به نحوی که نرخ هر تن مس و روی به بالاترین سطح ۳۳ ماهه اخیر و محدوده ۶۵۰۰ دلار و روی به بالاترین سطح قیمتی ۷ سال گذشته و به بیش از ۳۱۳۰ دلار رسید، همچنین بیلت فولاد نیز با رشد نرخ به بیش از ۵۸۰ دلار در بازارهای چین، بالاترین سطح ۵ ساله گذشته خود را دید. این رکوردشکنی قیمت‌ها درحالی انجام شده که تحولات یادشده از به خطر افتادن وضعیت نرخ کامودیتی‌ها با کاهش شاخص‌های اقتصادی چین، رشد شاخص دلار و دخالت چینی‌ها در تنظیم قیمت‌ها نشان دارد؛ در عین حال کاهش سطح موجودی فلزات پایه به طور عمده در فلزی همچون روی شرایط تحلیلی را پیچیده‌تر از گذشته کرده است.

شنیده‌ها حاکی است، هفته آینده باید در انتظار اتخاذ سیاست‌های سختگیرانه‌تری از سوی شورای سیاستگذاری چین NDRC در بازار فلزات و فولاد به منظور جلوگیری از رشد بیشتر قیمت‌ها بود. اما بررسی تطبیقی داده‌های موجود با مفروضات شرکت‌های فعال در بورس تهران نیز نشان می‌دهد نرخ‌ها در گروه روی بیش از ۳۰درصد بالاتر از نرخ‌های پیش‌بینی شده در بودجه شرکت‌ها است و در نمادهای فولادی مانند مبارکه، خوزستان، هرمزگان و ذوب آهن نیز به اختلاف قیمت‌ها با پیش‌بینی‌ها به ۳۰ تا ۴۰درصد رسیده است.

در نمادهای سنگ‌آهنی نیز به واسطه رشد نرخ شمش شاهد رشد ۳۰درصد قیمت‌ها بیش از پیش‌بینی‌ها هستیم. به طور قطع، به منظور تاثیر بر بودجه شرکت‌ها، ثبات میانگین قیمت‌ها نکته حائز اهمیتی است که با این شرایط حداقل می‌توان تاکید کرد که در گزارش‌های ۳ ماهه دوم منتهی به شهریور شاهد عملکرد مثبتی از سودآوری و تعدیل در این دسته از نمادها خواهیم بود که تاثیر با اهمیتی نیز در شاخص خواهند داشت.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی