رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • چهارشنبه ۲ تیر ۱۴۰۰
  • الأربعاء ۱۳ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Wednesday 23 June

بهینه‌سازی انرژی در صنایع معدنی

۴۰ درصد نرخ تمام‌شده صنعتی چون آلومینیوم به مصرف جریان الکتریسیته بازمی‌گردد. صنایعی چون فولاد یا سیمان جزو بزرگترین مصرف‌کنندگان انرژی در بخش صنعت به‌شمار می‌روند.

۴۰ درصد نرخ تمام‌شده صنعتی چون آلومینیوم به مصرف جریان الکتریسیته بازمی‌گردد. صنایعی چون فولاد یا سیمان جزو بزرگترین مصرف‌کنندگان انرژی در بخش صنعت به‌شمار می‌روند.

به گزارش گروه صنعت، معدن و تجارت ویکی پی جی به نقل از دنیای معدن، براساس آمار اعلام‌شده از سوی ارگان‌های رسمی بیش از ۴۰درصد از انرژی الکتریکی در صنعت کشور مربوط به صنایع معدنی است. بنابراین بهینه‌سازی مصرف انرژی در صنایع معدنی از اهمیت بالایی برخوردار است، چراکه از یک‌سو بخشی از نرخ تمام‌شده محصولات واحدهای تولیدی به میزان مصرف انرژی بازمی‌گردد.

از سوی دیگر، با کاهش مصرف انرژی می‌تواند به سمت انرژی‌های پاک پیش رفت. از این حیث بهینه‌سازی مصرف انرژی باید یکی از اولویت‌های واحدهای تولیدی در صنایع معدنی قرار گیرد تا به سمت اهداف یادشده هم در کاهش نرخ و هم انرژی پاک پیش بروند.

با توجه به این موضوع ارتقای جایگاه مدیریت انرژی باید در سرلوحه این واحدهای تولیدی قرار گیرد.

در وهله نخست باید آموزش‌های لازم به منظور بهینه‌سازی مصرف انرژی برای کارکنان مجموعه در نظر گرفته شود. از سوی دیگر تدوین استانداردهای مصرف انرژی و رعایت اجباری آنها و ارائه مشوق‌هایی برای پیاده‌سازی این استانداردها می‌تواند گام دیگری در این حوزه تلقی شود که در این‌باره الگوبرداری از کشورهای توسعه‌یافته می‌تواند کمک موثری قلمداد شود.

البته روزآمد کردن فناوری که به‌طور یقین فناوری‌های جدید در جهت کاهش مصرف انرژی پیش می‌روند، می‌تواند بسیار موثر باشد.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی