رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • یکشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۰
  • الأحد ۱۰ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Sunday 20 June

ساخت و ساز اصولی در گرو بهره‌روی از تخصص کاردان‌های فنی

رییس سازمان نظام کاردانی ساختمان استان تهران با تاکید بر تبیین جایگاه کاردان‌های فنی در امر ساخت و ساز گفت: به کاری گیری کاردان‌ها در صنعت ساختمان وضعیت کنونی ساخت‌وساز را بهبود خواهد بخشید.

رییس سازمان نظام کاردانی ساختمان استان تهران با تاکید بر تبیین جایگاه کاردان‌های فنی در امر ساخت و ساز گفت: به کاری گیری کاردان‌ها در صنعت ساختمان وضعیت کنونی ساخت‌وساز را بهبود خواهد بخشید.

به گزارش گروه صنعت تاسیسات ویکی پی جی به نقل از «صما»، رییس سازمان نظام کاردانی ساختمان استان تهران در هفدهمین نمایشگاه صنعت ساختمان گفت: ضرورت اجرای ماده ۲۹ قانون نظام‌مهندسی لازم بوده و درباره همه امور ساخت‌وساز از عرضه و تولید تا فروش باید در تشکل صنفی، حرفه‌ای و مهندسی تصمیم‌گیری شود.

ربیعی افزود: به کاری گیری کاردان‌ها در صنعت ساختمان وضعیت کنونی ساخت‌وساز را بهبود خواهد بخشید.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر در تمام جهان به نسبت حدود ۶ کاردان یک مهندس وجود دارد گفت: اما متأسفانه در ایران این مسئله وارونه شده و به ازای هر ۶ مهندس یک کاردان در ساخت‌وساز دیده نمی‌شود که خروج کاردان‌ها از عرصه ساخت‌وساز باعث این مسئله شده است.

وی با بیان اینکه حضور کاردان‌ها در کنار مهندسان باعث ارتقا کیفیت و کمییت ساخت و ساز خواهد شد، گفت: انحصارگرایی جایی در عرصه ساخت‌وساز ندارد بنابراین باید جایگاه هر صنفی تبیین و مشخص شود.

ربیعی در ادامه افزود: کاهش عمر مفید ساختمان‌های کشور و مشکلات اشتغال صنفی به نام کاردان‌های ساختمان شاید در نگاه نخست، دو مسئله بی‌ارتباط با یکدیگر به نظر بیایند اما برخی نظرات کارشناسی این ارتباط را تأیید می‌کند و هشدار می‌دهد اگر تلاش نشود هماهنگی و همکاری مهندسان و کاردان‌ها در کنار یکدیگر انجام شود،مشکلات ساخت و ساز بیشتر خواهد شد.

وی با اعتقاد به اینکه هیچ‌کس نمی‌تواند نقش کاردان‌های فنی را در جامعه و ساخت‌وساز نادیده بگیرد گفت: نباید فراموش کنیم بسیاری از مهندسان در ساختمان‌هایی متولد و رشد نموده اند که سازندگان آن‌ها کاردان‌های فنی و معماران تجربی بوده و این سازه‌ها همچنان سرپا است.

رییس سازمان نظام کاردانی ساختمان استان تهران در ادامه افزود: برخی سیاست ها باعث افزایش تمایل برای خروج از مقطع کاردانی شده که این امر به نفع صنعت ساختمان نیست بنابراین باید در بازنگری آیین‌نامه قانون نظام مهندسی جایگاه کاردان‌ها به درستی تبیین شود.

رییس سازمان نظام کاردانی ساختمان استان تهران درنهایت گفت: ما خواستار احقاق حق کاردان‌ها هستیم و امیدوارم مسئولان همت والایی در این خصوص از خود نشان دهند.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی