رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • جمعه ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • الجمعة ۲۵ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Friday 7 May

صنعت در به کارگیری دانشگاه مردود شد

ارتباط بین صنعت و دانشگاه در هر کشوری یکی از پیش شرط های ارتقا آنها است که باعث پویایی صنعتی و اقتصادی آن کشور ها می‌شود. به گفته کارشناسان این ارتباط در کشور ما خیلی قوی نیست ، و شکافی است که علی‌رغم تلاش‌ها همچنان وجود دارد.

ارتباط بین صنعت و دانشگاه در هر کشوری یکی از پیش شرط های ارتقا آنها است که باعث پویایی صنعتی و اقتصادی آن کشور ها می‌شود. به گفته کارشناسان این ارتباط  در کشور ما خیلی قوی نیست ، و شکافی است که علی‌رغم تلاش‌ها همچنان وجود دارد.

به گزارش گروه تولید و تجارت  ویکی پی جی به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، در سرفصل امور علمی و فناوری سیاست‌های برنامه پنجم توسعه ، تحول در نظام آموزش عالی و پژوهشی تأیید و بر ارتباط مؤثر بین دانشگاه‌ها و با صنعت و فناوری‌های پیشرفته مورد نیاز تأكید شده است.

گسترش همکاری و تعامل فعال میان صنعت و دانشگاه و همچنین دانش بنیان شدن بسیاری از صنایع از مقولاتی بوده که در سالهای اخیر رشد یافته و نقش دانشگاه در پیشبرد صنعت کشور را تسهیل کرده اما  هنوز هم شکاف معناداری میان صنعت و دانشگاه احساس می شود و در حالیکه در بیشتر کشورهای صنعتی جهان ارتباط مناسبی میان دانشگاه و صنعت وجود دارد اما وضعیت ایران از این حیث مطلوب نیست.

طبق برخی آمارها در خصوص رقابت پذیری جهانی کشورها که  در آن بیش از ۱۰۰ شاخص اجتماعی و اقتصادی مدنظر قرار گرفته، ایران در شاخص تحصیلات عالیه و آموزش و تکنولوژی به ترتیب رتبه‌های ۴۹ و ۹۷ را از میان ۱۳۸ کشور جهان  به خود اختصاص داده‌ و این اگر کشور به لحاظ تربیت نیروی انسانی با تحصیلات عالی به خوبی عمل کرده اما در بخش بکارگیری این افراد در صنعت با مشکل مواجه بوده است.

شاید یکی از مشکلات این باشد که در ایران دانشگاه‌ها عموماً ماموریت‌ها و اهداف عمومی و یكسانی را دنبال می‌كنند و كمتر به دنبال برنامه‌ریزی مأموریت‌گرا بوده اند که در صورت تحقق این مهم، دانشگاه ها می توانند به سمت صنایع خاص متمایل شوند.

 

امضاء تفاهم نامه وزارتخانه ها برای تقویت رابطه دانشگاه و صنعت

برات قبادیان معاون آموزش پژوهش و فناوری وزارت صنعت معدن تجارت گفت: از سال ۹۲ تفاهم‌نامه ای بین وزارت علوم و وزارت صنایع در جهت تقویت رابطه بین دانشگاه و صنعت به امضا رسیده است.

وی در ادامه افزود: در این راستا سه طرح اصلی مورد توجه قرار گرفت که اولین طرح مربوط به کارآموزی دانشجویان کارشناسی در صنعت بود و از ابتدای تعطیلات دانشگاهی این طرح به اجرا رسیده و ظرف یک ماه گذشته ۵۰ هزار دانشجو در آن ثبت نام کرده اند.

قبادیان همچنین بیان کرد: بخش دیگر مربوط به پایان نامه های دانشجویان دکتری و کارشناسی ارشد است که وزارت علوم سعی کرد برای این پایان نامه ها محور و هدف مشخصی تعیین کنند تا بتوان آنها را در صنعت به کار گرفت.

معاون وزیر صنعت معدن تجارت تصریح کرد: بخش سوم این تفاهم‌نامه نیز در به کارگیری دانشجویان در داخل کشور بجای اعزام به خارج از کشور تأکید دارد.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا  این تفاهم نامه عملی شده و یا فقط در حد یک امضا باقی مانده است، بیان کرد: نتایج این اقدامات در عمل قابل مشاهده است و وزارت صنعت در بحث تأثیرگذاری و نظارت این طرح ها نیز ورود کرده است.

قبادیان همچنین در پایان اعلام کرد:در حال حاضر سامانه مرکزی به وجود آورده ایم که از یک طرف دانشجویان در آن مشخصات خود را وارد می‌کنند و از طرف دیگر فعالان حوزه صنعت به آن مراجعه کرده و نیروی کار خود را انتخاب می کنند.

تشکیل کارگروه برقراری ارتباط میان دانشگاه و صنعت در مجلس

اسفندیار اختیاری عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در راستای رهنمودهای رهبری مبنی بر ایجاد ارتباط میان دانشگاه‌ها و صنعت، گفت:  کارگروه برقراری ارتباط میان دانشگاه و صنعت در مجلس تشکیل شده  که این کارگروه مرکب از مدیران وزارتخانه‌های صنعتی، رؤسای دانشگاه‌های صنعتی بزرگ تهران و برخی اعضا و رؤسای کمیسیون‌های صنایع و معادن، انرژی و آموزش و تحقیقات،‌ تشکیل شده  تا به کاربردی کردن پژوهش‌ها و تولیدات علمی دانشگاه‌های ما اقدام کند.

وی افزود: قریب به سه ماه است که جلسات این کارگروه به طور مرتب برگزار شده و حداقل آثارش این است که ما شاهد تحرک خوبی در وزارتخانه‌های صنعتی بوده ایم  و این امر ادامه خواهد داشت.

رییس کمیته علوم، پژوهش و فناوری کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی ضمن تأکید بر اینکه شکوفایی اقتصاد دانش بنیان سبب اشتغالزایی و جلوگیری از خروج ارز از کشور می‌شود، بیان کرد: در مجلس شورای اسلامی نیز اقدامات خوبی برای حمایت از شرکت‌های دانش بنیان انجام شده که تصویب قوانین به منظور راه اندازی پارک های علمی و فناوری و البته تشکیل صندوق نوآوری و شکوفایی با سرمایه و اعتباری بالغ بر ۳ هزار میلیارد تومان از جمله این موارد است.

اختیاری در پایان یادآور شد:  امروزه در کشورهای پیشرفته دنیا دانش را به تکنولوژی تبدیل کرده و برای دستیابی به این موضوع نیاز به تجاری‌سازی است که اگر این امر در ایران محقق شود شاهد رشد و توسعه اقتصادی خواهیم بود.

 

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی