رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • پنجشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۰
  • الخميس ۳ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Thursday 15 April

ساندویچ پانل
مدیرعامل شرکت کبیر پانل اشاره کرد؛

صنعتی سازی ساختمان با ساندویچ پانل

مدیرعامل شرکت کبیر پانل با اشاره به نقش مصالح ساختمانی نوین در صنعت ساختمان گفت: ساندویچ پانل از مواد نوین در صنعت ساختمان است که استفاده از آن حرف اول را در صنعتی سازی ساختمان می‌زند.

مدیرعامل شرکت کبیر پانل با اشاره به نقش مصالح ساختمانی نوین در صنعت ساختمان گفت: ساندویچ پانل از مواد نوین در صنعت ساختمان است که استفاده از آن حرف اول را در صنعتی سازی ساختمان می‌زند.

به گزارش گروه صنعت تاسیسات ویکی پی جی به نقل از صدای مهندسی ایران، کمال صراف نژاد، در حاشیه هفدهمین نمایشگاه صنعت ساختمان گفت: ساندویچ پانل‌ها به دو گروه سقفی و دیواری تقسیم می‌شوند كه جای گزین بسیار مناسبی برای دیوارها و تیغه‌های آجری و سفالی است. به علت استفاده از مواد سبك در ساخت این پانل‌ها، وزن پانل به‌شدت كاهش می‌یابد و به میزان ۱۰ كیلوگرم در مترمربع می‌رسد.

 

مدیرعامل شرکت کبیر پانل (تولیدکننده ساندویچ پانل) بابیان اینکه استفاده از ساندویچ پانل در برخی از کشورها به چند دلیل با اقبال بیشتری مواجه است گفت: ساندویچ پانل یك ساختار سبك و مركب است كه از دو طرف به دولایه محدودشده و در وسط آن‌یک لایه عایق قرار دارد كه این ماده عایق باید بسیار نرم و سبك باشد.

وی گفت: یك دیوار ساندویچی در مقایسه با نمونه مشابه سیمانی یا آجری گاه تا ۵۰ برابر سبک‌تر است و علیرغم سبكی فوق‌العاده ساندویچ پانل‌ها، مقاومت بسیار خوبی در برابر انواع فشارها دارند.

وی بابیان اینکه مهم‌ترین دلیل استفاده از ساندویج پانل صنعتی سازی آن است. گفت: بعضی دولت‌ها در رابطه با به‌کارگیری مصالح صنعتی سختگیری می‌کنند تا جایی که استفاده از آن به‌صورت اجبار درمی‌آید و هرکسی که می‌خواهد پایان کار بگیرد باید از ساندویچ پانل استفاده کند؛ بنابراین استفاده از آن افزایش می‌یابد.

در برخی از کشورها هم که قیمت تمام‌شده بر کیفیت اولویت دارد، بسیاری از مالکان ترجیح می‌دهند از سقف‌ها و دیوارهایی که باقیمت ارزان‌تر تمام می‌شود، استفاده کنند. از طرفی به دلیل اینکه ساندویچ پانل مربوط به اواخر کار ساخت‌وساز است و پول چندانی در دست سازندگان نمی‌ماند، قیمت کمتر برای آن‌ها در اولویت است؛ بنابراین بیشترین استفاده از این محصولات جایی است که اجبار حکم‌فرماست. در کشور ما این اجبار کم مشاهده می‌شود و البته قدرت خرید مردم هم یکی از شروط اساسی در استفاده از ساندویچ پانل است.

صراف نژاد ادامه داد: ساندویچ پانل بهترین پوشش سقف و دیوار است اما به دلیل گرانی، کمتر مورد استقبال قرار می‌گیرد. وی در پاسخ به این سؤال که مهم‌ترین شاخصه‌های یک ساندویچ پانل خوب چیست، گفت: ابتدا باید در خصوص ساندویچ پانل بگویم؛ ساندویچ پانل ازجمله مصالحی است که باید چند مشخصه داشته باشد؛ اول اینکه یک نمای خوب باشد و ظاهر ساختمان را مرتب و منظم نشان دهد، دوم اینکه عایق رطوبت و حرارت باشد تا در مصرف انرژی صرفه‌جویی شود، سوم اینکه باید ضدزنگ باشد و نباید براثر تابش خورشید تغییر رنگ دهد، چهارم قوی و مقاوم باشد، پنجم باید سبک باشد و ششم اینکه باعث صرفه‌جویی در مصرف فولاد شود.

این تولیدکننده اضافه کرد: بعضی تولیدکنندگان از فوم پلی استایرن و برخی دیگر از پلی اورتان در پانل استفاده می‌کنند که از چهار ماده شیمیایی تشکیل‌شده و به دلیل فنّاوری به‌روز، مقاومت بالا، عایق بودن و سایر ویژگی‌ها، عملکرد بهتری نسبت به پلی استایرن دارند. مردم از فوم پلی استایرن بیشتر استقبال می‌کنند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: وزن ساندویچ پانل بستگی به ضخامتی دارد که در سقف یا دیوار استفاده می‌شود و تا حدود زیادی مربوط به شرایط آب و هوایی است. قطعاً ضخامت ساندویچ پانل در سیبری و تهران‌ یکسان نیست؛ ضمن اینکه بستگی به کاربری ساختمان موردنظر دارد. مثلاً کاربری یک سردخانه با یک ساختمان مسکونی متفاوت است اما هرچه ضخامت بیشتر باشد میزان صرفه‌جویی انرژی بیشتر می‌شود.

 

 

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی