رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • جمعه ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • الجمعة ۲۵ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Friday 7 May

کولرهای گازی غیراستاندارد عامل افزایش مصرف برق

ساتبا در خصوص به‌ کارگیری کولرهای گازی غیراستاندارد که موجب افزایش شدید مصرف برق و هزینه خانوارها می ‌شود، هشدار داد.

ساتبا در خصوص به‌ کارگیری کولرهای گازی غیراستاندارد که موجب افزایش شدید مصرف برق و هزینه خانوارها می ‌شود، هشدار داد.

به گزارش گروه صنعت تاسیسات ویکی پی جی سازمان انرژی‌ های تجدیدپذیر و بهره ‌وری انرژی برق (ساتبا) اعلام کرد روند افزایشی دما در فصل تابستان و استفادهٔ از کولرهای گازی قاچاق و مصرف بی‌ رویه و نامتناسب با نیاز واقعی و شرایط محیطی باعث افزایش چند برابری هزینه ‌های برق مصرفی مشترکان شبکهٔ برق کشور شده است. در این زمینه کارشناسان ساتبا به تشریح روش‌ های بهینه سازی که منجربه کاهش هزینه‌ های برق مصرفی در عین حفظ سطح آسایش می‌شود، پرداختند.

طراحی سامانه‌ های سرمایشی در هر منطقه تابع شرایط فنی، اقتصادی و آب و هوایی است. بر همین اساس کولرهای گازی در دسته‌بندی مناطق گرمسیر و مرطوب کاربرد دارد. هم‌چنین در سایر مناطق آب و هوایی کشور باید از سایر سامانه‌ های متناسب با شرایط جغرافیایی و اقلیمی مانند کولر آبی استفاده کرد. به گفتهٔ کارشناسان ساتبا توجه به نکات زیر در هنگام خرید کولرگازی در مناطق گرمسیر و مرطوب ضروری است.

بر همین اساس لازم است کولرهای گازی را از مبادی و فروشگاه‌ های معتبر تهیه کرده و حتماً توجه داشته باشند که کولرهای خریداری شده دارای برچسب انرژی A و یا بالاتر از A باشند. توجه به این نکته در کولرهای گازی سبب می ‌شود تا حدود ۳۰ درصد در هزینهٔ برق مصرفی سرمایشی مشترکان صرفه جویی شود. در این میان مشترکان باید ظرفیت کولرهای گازی را متناسب با مساحت فضایی تحت سرمایش انتخاب کنند.

کولرهای گازی در سه کلاس منطقه ای گرمسیر، معتدل و سردسیر تقسیم می ‌شود، بنابراین باید در زمان خرید، خریداران متناسب با آب و هوای محل زندگی خود کولر را انتخاب کنند. همچنین به منظور کاهش هزینهٔ برق مصرفی، در مناطقی که نیاز است از کولرهای گازی استفاده شود، نوع اینورتردار باعث افزایش راندمان این نوع کولرها می‌ شود. ضمن اینکه تمیز بودن کندانسور کولر به لحاظ عبور جریان هوا تا میزان زیادی از میزان برق مصرفی کولر می ‌کاهد.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی