رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • الإثنين ۵ شوال ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 17 May

محصولات فولادی در اوج
آخرین وضعیت بازارهای جهانی؛

محصولات فولادی در اوج

آخرین وضعیت بازارهای جهانی سنگ‌آهن ، قراضه، بیلت، مقاطع و ورق نشان می‌دهد بازارهای فولاد در هفته گذشته روند مطلوبی را پشت سر گذاشته و با افزایش قیمت مواجه شدند.

آخرین وضعیت بازارهای جهانی سنگ‌آهن ، قراضه، بیلت، مقاطع و ورق نشان می‌دهد بازارهای فولاد در هفته گذشته روند مطلوبی را پشت سر گذاشته و با افزایش قیمت مواجه شدند.

به گزارش گروه صنعت، معدن و تجارت ویکی پی جی به نقل از دنیای معدن، سنگ‌آهن وارداتی در چین پایان هفته گذشته را در حدود ۷۷ دلار در هر تن خشک سی‌اف‌آر سپری کرد در حالی که یک هفته قبل ۷۴ دلار بود. اواسط هفته گذشته قیمت این محصول نوساناتی داشت البته جو بازار مثبت بوده و انتظار می‌رود هفته‌های آتی روند باثباتی داشته باشد.

از سوی دیگر بازار فولاد چین صعودی است و خبرهای مربوط به کاهش تولید در زمستان، وضعیت را تشدیدکرده است که همین امر بر بازار سنگ‌آهن نیز اثر مثبت می‌گذارد.

ولی در این بین سنگ‌آهن، مازاد عرضه دارد و برخی معتقدند قیمت آن به اوج خود نزدیک شده است، از این رو رشد قیمت شدیدی برای آن برآورد نمی‌کنند.

در بازار سنگ‌آهن صادراتی ایران نیز آخرین قیمت سنگ‌آهن مگنتیت خلوص ۶۰ درصد در راستای رشد بازارهای جهانی ۳ دلار رشد داشت و به حدود ۵۵ دلار در هر تن فوب رسید. سنگ‌آهن هماتیت صادراتی ایران نیز حدود ۵۱ دلار در هر تن فوب ثبت شد.

قراضه

هفته گذشته در ترکیه قراضه سنگین ۲۰-۸۰ اروپا از ۳۲۵ دلار در هر تن هفته قبل به ۳۳۶ دلار در هر تن سی‌اف‌آر رسید و محصول آمریکا نیز از ۳۳۰ تا ۳۳۱ دلار به ۳۳۵ دلار در هر تن سی‌اف‌آر رسید. پایان هفته قیمت‌های وارداتی به ۳۴۰ تا ۳۴۲ دلار در هر تن سی‌اف‌آر نیز رسیده بود.

قراضه آ۳ روسیه نیز تا ۱۱ دلار نسبت به اواخر جولای بالا رفت و ۳۱۷ دلار در هر تن سی‌اف‌آر ترکیه شد.

در تایوان قراضه وارداتی کانتینری خلوص ۲۰-۸۰ تا ۵ دلار رشد داشته و ۲۸۰ دلار در هر تن سی‌اف‌آر شد. قراضه خرد شده وارداتی در هند ۷ دلار بالا رفت و ۳۱۴ دلار در هر تن سی‌اف‌آر بود. در بازار داخلی آمریکا قراضه خرد شده ۲۹۶دلار هر لانگ تن و در ثبات بود.

بیلت

بیلت در بازار چین به اوج ۵۷۷ دلار در هر تن درب انبار رسید وهفته گذشته کمتر از ۵۰ دلار در هر تن رشد داشته است. بیلت صادراتی چین نیز از ۴۹۰ دلار به ۵۴۰ دلار در هر تن فوب رسید.بیلت صادراتی سی‌آی‌اس تا ۴۹۰ دلار در هر تن فوب بود در حالی که هفته قبل را در کمتر از ۴۷۰ دلار به پایان برده بود.در ترکیه بیلت وارداتی به ۵۰۳ دلار در هر تن سی‌اف‌آر رسید در حالی که اوایل هفته تا ۴۹۵ دلار بود.

در جنوب شرق آسیا قیمت‌های وارداتی بیلت ۵ تا ۱۰ دلار رشد داشت و ۴۷۰ تا ۴۹۰ دلار در هر تن سی‌اف‌آر شد.در کشورهای عرب حوزه خلیج‌فارس بیلت سی‌آی‌اس ۴۹۵ تا ۵۰۰ دلار در هر تن سی‌اف‌آر است که دو هفته اخیر تا ۳۵ دلار بالا رفت ولی خریدار نداشت. بیلت داخلی ۴۸۰ تا ۴۸۵ دلار در هر تن درب کارخانه بود که ۴۰ دلار رشد داشته است.

مقاطع

مقاطع صادراتی سی‌آی‌اس به لطف بازار بیلت و رونق بازار چین در اوج بود. دو هفته اخیر قیمت میلگرد ۲۰ تا ۳۰ دلار در هر تن بالا رفته و به ۴۹۰ تا ۵۰۰ دلار در هر تن فوب رسیده است.

میلگرد تولید آگوست در بازار داخلی روسیه ۷ تا ۱۲ درصد نسبت به جولای بالا رفته و ۵۱۶ دلار در هر تن با ۱۸ درصد مالیات بر ارزش افزوده شد.در ترکیه قیمت مقاطع صعودی بود.

آخرین قیمت میلگرد در بازار داخلی ترکیه ۵۲۸ دلار در هر تن درب کارخانه شده است.

در بازار صادرات نیز میلگرد ترکیه به ۵۲۰‌دلار در هر تن فوب هم رسیده است.میلگرد صادراتی چین ۱۵ تا ۲۵دلار رشد قیمت هفتگی داشته تا ۵۳۵ دلار در هر تن فوب شد. در بازار داخلی اروپا میلگرد ۴۹۰ یورو هر تن درب کارخانه و در بازار داخلی آمریکا ۵۸۹ دلار در هر تن درب کارخانه بود.

ورق

قیمت ورق گرم در بازار داخلی و صادراتی ترکیه صعودی بود. در بازار داخلی ۵۵۰ تا ۵۶۰ دلار در هر تن درب کارخانه و در بازار صادرات ۵۵۵ تا ۵۶۰ دلار در هر تن فوب بود. در بازار واردات ترکیه نیز ورق گرم روسیه ۵۷۰ دلار در هر تن سی‌اف‌آر و مشابه هفته قبل بود.قیمت ورق گرم در بازار داخلی چین به اوج ۴ سال و ۸ ماه اخیر رسید و در اوج ۶۰۶ تا ۶۱۰ دلار در هر تن درب کارخانه با مالیات بر ارزش افزوده قرار گرفت.

از جمله عوامل چنین رشد قیمتی عبارتند از افزایش هزینه تولید، رشد تقاضای فولاد و برنامه کاهش ظرفیت تولید مازاد فولاد در این کشور.

ورق گرم صادراتی کره نیز صعودی شده و به ۵۲۰ دلار در هر تن فوب رسید.ورق گرم سی‌آی‌اس به ۵۲۰ دلار در هر تن فوب رسید و قیمت نسبت به اواسط جولای تا ۱۰ دلار رشد داشت.ورق گرم در بازار جنوب اروپا نسبت به دو هفته گذشته تا ۱۰ یورو در هر تن رشد داشته و ۵۰۳ یورو در هر تن درب کارخانه شد. در بازار داخلی آمریکا نیز ورق گرم ۶۶۷ دلار در هر تن درب کارخانه بود.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی