رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • پنجشنبه ۳ تیر ۱۴۰۰
  • الخميس ۱۴ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Thursday 24 June

با کاهش مصرف برق مالیات ندهید

مصرف برق در مالزی به عنوان یکی از کشورهای جنوب شرق آسیا که تنها دارای یک فصل گرم و بارانی است، به طور غیرقابل پیش بینی می تواند افزایش یابد و دولت از طریق برنامه های مختلف درصدد کاهش مصرف و یا مصرف بهینه انرژی است.

مصرف برق در مالزی به عنوان یکی از کشورهای جنوب شرق آسیا که تنها دارای یک فصل گرم و بارانی است، به طور غیرقابل پیش بینی می تواند افزایش یابد و دولت از طریق برنامه های مختلف درصدد کاهش مصرف و یا مصرف بهینه انرژی است.

به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی به نقل از اخبار انرژی، در همین راستا، در بخش مصرف انرژی در خانوارها دولت مالزی با اجرای برنامه­ هایی از قبیل؛ استفاده از برچسب انرژی در کولر، یخچال، تلویزیون، پنکه، پلوپز، کتری برقی، ماشین لباس­شویی، مایکرویو، خشک کننده لباس و ظرفشویی، مصرف کننده را از میزان مصرف خود آگاه می ­سازد.

این قبیل وسایل برقی که روندی رو به افزایش در زندگی مردم مالزی دارد، بیش از ۷۰ درصد مصرف برق را در این کشور در بخش خانگی به خود اختصاص داده است. علاوه بر آن برنامه بهینه ­سازی مصرف انرژی در این کشور همچنین شامل؛ رده­بندی مصرف برق و دریافت هزینه براساس این رده ­بندی­ های مصرفی و افزایش مالیات بر مصرف اضافی نیز می ­شود.

هم­چنین دولت با بهره ­گیری از فناوری ­های نوین در مجتمع­ های ساختمانی که هر­کدام صدها خانوار را در خود جای می ­دهد، در تلاش است تا مصرف برق را به ­ویژه در وسایل خنک­ کننده کاهش دهد. شرکت ملی برق مالزی، قبض برق کاربران خود را از طریق شرکت پست به کاربران ارسال کرده و مصرف ­کنندگان نیز باید یا از طریق دفاتر­ پست و یا دفاتر شرکت برق نسبت به پرداخت قبوض خود اقدام نمایند.

پیش از تأسیس شرکت ملی برق مالزی از سال ۱۹۴۹ تا ۱۹۹۰ تولید، انتقال و توزیع برق در این کشور برعهدۀ شورای برق مرکزی و شورای ملی برق بوده است. علاوه ­بر شرکت ملی برق مالزی، تولیدکننده­ های مستقل دیگری نیز در فرآیند تولید، انتقال و توزیع به این شرکت ملی کمک می­ کنند.

در واقع این دو تولیدکنندۀ اصلی پس از آن­که کمیسیون انرژی مالزی قانون و مقررات را تعیین کرد، نسبت به فرآیند تولید، انتقال و توزیع برق اقدام می ­نمایند. براساس قوانین، هر واحد مسکونی در مالزی که تنها ۳۰۰ کیلووات برق در یک دوره ۲۸ روزه مصرف کرده باشد، فارغ از حداقل و یا عدم مصرف برای این دورۀ قبض برق ۶ درصد مالیات کالا و خدمات را نیز نمی ­پردازد و تنها بهای برق مصرفی را پرداخت می ­کند.

به عنوان مثال، مصرف کننده ­ا ی که در دورۀ ۲۸ روزۀ خود ۳۵۰ کیلووات برق مصرف کرده باشد، در ازای ۳۰۰ کیلووات نخست تنها بهای برق را می پردازد اما ۵۰ کیلووات اضافی آن را باید علاوه ­بر بهای برق، ۶ درصد مالیات کالا و خدمات نیز پرداخت نماید. در صورتی که مشترکی که در فاصله کمتر از ۲۸ روز، ۳۵۰ کیلووات برق مصرف کرده باشد، این نوع مصرف شامل؛ معافیت مالیاتی ۳۰۰ کیلووات اولیه نیست و کل میزان مصرف شامل ۶ درصد مالیات کالا و خدمات می شود.

از این­رو، اعمال مالیات ۶ درصد کالا و خدمات که دولت فعلی مالزی آن را اجرایی کرده، تلاشی برای کاهش کمتر برق در این کشور می­باشد. به ­طورکلی بهای هر کیلووات مصرف برق در مالزی برای کسانی که از یک تا ۲۰۰ کیلووات مصرف کنند، حدود ۲۲ سن یا سنت (واحد پول مالزی) است، یعنی بهای ۲۰۰ کیلووات معادل با ۴۴ رینگیت (حدود ۱۱ دلار) در ماه است.

برای ۱۰۰ کیلووات بعدی ماهانه مبلغ ۳۳ رینگیت (حدود هشت دلار)، ۳۰۰ کیلووات بعدی ۱۵۳ رینگیت (حدود ۳۸ دلار) و ۳۰۰ کیلووات بعدی حدود ۴۰ دلار پرداخت نماید. حداقل پرداخت هزینه برق برای هر ماه معادل با سه رینگیت (کمتر از یک دلار) است. مالزی تولید برق خود را از گاز طبیعی (حدود ۵۴ درصد)، زغال سنگ (۳۵ درصد)، انرژی آبی (حدود ۱۱ درصد) و سایر موارد (یک درصد) به دست می­آورد.

گزارش­ های بانک جهانی نشان می ­دهد مصرف سرانۀ برق در مالزی در سال ۲۰۱۴ به ازای هر شخص چهار هزار و ۶۴۶ کیلووات بوده در­حالی­که این رقم در یک دهه پیش از آن دو هزار و ۹۶۷ کیلووات، یک دهه پیش­ تر از آن نیز یک هزار و ۷۴۶ کیلووات گزارش شده است.

دولت این کشور هم­چنین به منظور مصرف بهینه برق از همه تولیدکنندگان و صادرکنندگان تلویزیون، یخچال، کولر و پنکه خواسته است قبل از فروش این کالاها، برچسب بهینه انرژی را بر روی آنها نصب نمایند. تقاضای برق در ۹ ماه نخست سال گذشته میلادی در مالزی چهار درصد افزایش داشت و تا پایان ماه چهارم سال گذشته نیز مصرف برق به ۱۷ هزار و ۷۸۸ مگاوات رسید که به دلیل افزایش تقاضا به دلیل موج گرما، بی ­سابقه بوده است.

براساس رشد اقتصادی مالزی پیش­بینی می ­شود در سال جاری میزان تقاضای برق در این کشور چهار تا پنج درصد افزایش یابد. مصرف خانگی در مالزی حدود ۱۵ درصد از مصرف برق این کشور را به خود اختصاص می ­دهد. اگر­چه این میزان پس از بخش ­های صنعت، حمل­ و­ نقل و غیر انرژی در رده چهارم مصرف قرار گرفته است.

در مجموع مالزی که ظرفیت تولید بیش از ۱۵۶ هزار و ۸۰۰ گیگا وات برق را دارد، در سال جاری به دلیل افزایش بهای سوخت و زغال سنگ بیش از ۱۵ میلیارد رینگیت (حدود سه میلیارد و ۵۷۰ میلیون دلار) هزینه کرده است تا بتواند پاسخگوی افزایش تقاضا در سال جدید باشد. ولتاژ برق در مالزی ۲۴۰ وات و فرکانس آن ۵۰ هرتز است، که این ولتاژ در برخی مناطق روستایی بین ۲۲۰ تا ۲۴۰ وات متغیر است.

در مالزی که همانند انگلستان از فیوز سه شاخه استفاده می شود، قطع برق به ندرت پیش می ­آید و بیشتر مصرف خانوارها عمدتا مختص به کولر گازی است که در بسیاری از منازل هر روز حداقل برای چندین ساعت روشن است. شرکت برق مالزی که تولید، انتقال و توزیع برق این کشور را در اختیار دارد، طبق آخرین آمار ارائه شده مرتبط با سال ۲۰۱۳ بیش از ۹ میلیارد دلار درآمد داشته است.

این شرکت که از سال ۱۹۹۰ تاسیس شده است، حدود ۳۵ هزار کارمند در اختیار دارد و با دارا بودن حدود ۲۵ میلیارد دلار دارایی یکی از بزرگترین شرکت های برق در منطقه جنوب شرق آسیا محسوب می شود.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی