رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۰
  • السبت ۹ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Saturday 19 June

تنها 2درصد ساختمان ها شناسنامه فنی
عضو هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی؛

تنها ۲درصد ساختمان ها شناسنامه فنی دارند

عضو هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران در خصوص شناسنامه فنی گفت: شناسنامه فنی موضوعی است که در تمام دنیا وجود دارد و همه ساختمان های اداری، تجاری و بلندمرتبه‌ها شناسنامه فنی دارند.

عضو هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران در خصوص شناسنامه فنی گفت: شناسنامه فنی موضوعی است که در تمام دنیا وجود دارد و همه ساختمان های اداری، تجاری و بلندمرتبه‌ها شناسنامه فنی دارند.

احمد خرم در گفتگو با واحد خبری روابط عمومی نظام مهندسی ساختمان تهران افزود: اهمیت شناسنامه فنی و ملکی تا حدی است که در آتش سوزی برج گرنفل لندن، مشاور و طراح سازه با ارایه شناسنامه فنی اثبات کرد که تقصیری در این حادثه نداشته حال آنکه در پلاسکو همه مقصر شناخته شدند از شهرداری تا مالک و… اما در عین حال کسی هم پاسخگو نبود.

وی تاکید کرد: مهمترین مزیت شناسنامه‌فنی این است که هرکسی در جایگاه خود پاسخگو خواهد بود.از سوی دیگر، اگر شناسنامه‌فنی نباشد نمی توان در یک پریود زمانی مشخص تغییرات یک ساختمان را ارزیابی کرد.

وزیر سابق راه و ترابری خاطرنشان کرد: اگر ساختمان پلاسکو شناسنامه‌فنی داشت می شد فهمید این ساختمان ۳ برابر طراحی، بار زنده داشته و باید تقویت می شده اما نشد چون کسی به این تغییر واقف نبود و امکانات اطفای حریق در این ساختمان وجود نداشت.

عضو هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران با بیان اینکه شناسنامه‌فنی و ملکی در ساختمان های فاقد ارزش اقتصادی یا تاریخی الزامی است، اظهار کرد: علاوه بر مزیت های گفته شده، شناسنامه فنی در بحث مقاوم سازی، قیمت گذاری یک ساختمان و… اهمیت بسیاری دارد. در آمریکا یک ساختمان بر طبق شناسنامه‌فنی قیمت گذاری می شود.

خرم تاکید کرد: اما متاسفانه یکی از مسایلی که در کشور ما روی آن تعلل شده تهیه شناسنامه فنی و ملکی است. در شهر تهران که دارای ساختمان های بسیاری با ارزش اقتصادی بالاست تنها ۲ درصد و کمتر شناسنامه فنی و ملکی دارند.

وی در خصوص نقش سازمان نظام مهندسی نیز گفت: متولی اجرای شناسنامه‌فنی سازمان های نظام مهندسی هستند. اکثر ساختمان های دارای ارزش اقتصادی سازمان های دولتی و سپس بانک ها و ساختمان های تجاری هستند. نخستین قدم در این مسیر تهیه بانک اطلاعاتی از ساختمان های واجد ارزش اقتصادی و تاریخی در شهرهاست.

 

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی