رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • پنجشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۰
  • الخميس ۳ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Thursday 15 April

خریداران از سازندگان « بیمه تضمین کیفیت » بخواهند
رییس نظام مهندسی ساختمان تهران؛

خریداران از سازندگان « بیمه تضمین کیفیت » بخواهند

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران با اشاره به اینکه شهرداری در خصوص اجرای قانون ورود افراد دارای صلاحیت به عرصه ساخت و ساز مقاومت می‌کند، گفت: خریداران از سازندگان « بیمه تضمین کیفیت » بخواهند.

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران با اشاره به اینکه شهرداری در خصوص اجرای قانون ورود افراد دارای صلاحیت به عرصه ساخت و ساز مقاومت می‌کند، گفت: خریداران از سازندگان « بیمه تضمین کیفیت » بخواهند.

حسن قربانخانی در پاسخ به این سؤال که علی‌رغم سخت‌گیری‌ها در ساخت و سازهای تهران هنوز هم کیفیت واحدهای مسکونی پایین است، گفت: دلیل اصلی پایین بودن کیفیت ساخت و ساز، نبود افراد متخصص در فرآیند ساخت و ساز است، چرا که ساخت و ساز محصول یک فرآیند است که هم باید طراحی خوب، هم باید نظارت خوب و هم باید توسط افراد واجد شرایط و دارای صلاحیت انجام شود.

 

وی ادامه داد: در حال حاضر ۹۰ درصد ساختمان‌های احداث شده در تهران توسط تولیدکنندگان و به صرف اینکه آن افراد سرمایه دارند صورت می‌گیرد و به عبارتی این ساخت و سازها توسط افراد غیرمتخصص احداث می‌شود.

قربانخانی تاکید کرد: این افرادی که تنها به صرف داشتن سرمایه وارد عرصه ساخت و ساز می‌شوند، عمدتا درصدد این هستند که مهندسان ناظر را به نوعی کنار زده و از مصالح ساختمانی غیراستاندارد استفاده کنند.

رییس سازمان نظام مهندسی استان تهران افزود: متاسفانه علی‌رغم اینکه در ماده ۴ قانون نظام مهندسی تاکید شده که هر فردی که وارد عرصه ساخت و ساز می‌شود باید دارای صلاحیت باشد، اما می‌بینیم که هیچ گوش شنوایی برای آن نیست و شهرداری نیز مقاومت‌های بی‌موردی در خصوص جلوگیری از ورود افراد دارای صلاحیت به عرصه ساخت و ساز دارد.

وی تصریح کرد: سازمان نظام مهندسی نیز به هیچ عنوان مدعی نیست که نباید خود را با شرایط جدید تطبیق دهد، بنابراین به صورت مداوم برای مهندسان ناظر دوره‌های بازآموزی ترتیب می‌دهد و معتقد است که مقررات ملی ساختمان باید ترویج پیدا کند.

رئیس سازمان نظام مهندسی استان تهران از ترویج مقررات ملی ساختمان با ورود «آقای ضمانت» به زودی در رسانه‌های تصویری و شنیداری خبر داد و گفت: با ورود آقای ضمانت به رسانه‌ها تلاش خواهد شد تا مردم با مقررات ملی ساختمان آشنا شوند و به آنها بیاموزیم که در زمان خرید واحد مسکونی از فروشندگان شناسنامه فنی و ملکی و بیمه تضمین کیفیت را درخواست کنند.

وی با تأکید بر اینکه قطعا وقتی مردم از فروشندگان مسکن درخواست بیمه تضمین کیفیت، شناسنامه فنی و ملکی و مجری ذیصلاح را داشته باشند، کیفیت ساخت و ساز روز به روز افزایش خواهد یافت، گفت: به هر حال باید اجرای ماده ۴ قانون نظام مهندسی -که می‌گوید هر فردی که وارد عرصه ساخت و ساز می‌شود دارای صلاحیت باشد- روزی و از نقطه‌ای آغاز شود.

قربانخانی ادامه داد: اگر ۱۰ سال پیش این قانون آغاز شده بود، هم‌اکنون در بالا بردن کیفیت و عمر مفید ساختمان‌ها خیلی جلو بودیم.

مقاومت شهرداری درباره ورود افراد با صلاحیت به ساخت و ساز بی‌دلیل است

رییس سازمان نظام مهندسی تهران در پاسخ به این سؤال که دلیل مخالفت یا مقاومت شهرداری برای اجرای ماده ۴ قانون نظام مهندسی چیست، گفت: مقاومت شهرداری در این خصوص بی‌دلیل است چرا که آنها عنوان می‌کنند که عدم ورود افراد دارای صلاحیت به عرصه ساخت و ساز باعث بالا رفتن هزینه صدور پروانه و هزینه ساخت و ساز می‌شود.

وی افزود: به هر حال باید عدم ورود افراد فاقد صلاحیت به عرصه ساخت و ساز را روزی از نقطه‌ای آغاز کنیم تا بتوانیم عمر مفید ساختمان‌ها را بالا ببریم.

قربانخانی ادامه داد: قطعا با افزایش یک سال به عمر مفید ساختمان‌ها چهار هزار میلیارد تومان به اقتصاد کشور کمک خواهد شد.

 

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی