رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • جمعه ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • الجمعة ۲۵ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Friday 7 May

شرکت های تاسیساتی و سال تولید و اشتغال
گروه تاسیسات ویکی پی جی بررسی می‌کند؛

شرکت های تاسیساتی و تولید و اشتغال

اشتغال پایدار از نیاز‌های کشور و یکی از اصلی ترین دغدغه های امروزی آن است به طوری که نقش اشتغال و تاثیر آن بر سیاست ، اقتصاد و فرهنگ کشور کاملا مشهود بوده و همه مردم و مسولین کشور با این مسئله درارتباط اند.

اشتغال پایدار از نیاز‌های کشور و یکی از اصلی ترین دغدغه های امروزی آن است به طوری که نقش اشتغال و تاثیر آن بر سیاست ، اقتصاد و فرهنگ کشور کاملا مشهود بوده و همه مردم و مسولین کشور با این مسئله درارتباط اند.

به گزارش گروه صنعت تاسیسات ویکی پی جی ، تولید و اشتغال در کنار هم قرار گرفته اند چرا که اشتغال پایدار در نتیجه تولید پایدار و رو به رشد بدست می‌آید.

اهمیت همین موضوع باعث شده‌است که اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال از سوی مقام معظم رهبری، شعار سال لقب گیرد و از سوی ایشان بر لزوم توجه بر مشکلات تولید به منظور رسیدن به اشتغال پایدار تاکید شود.

این شعار باعث شده‌است که مسئولین دولتی و فعالین صنعتی مسئولیت هایی برای خود در نظر گیرند تا تولید و اشتغال پایدار در کشور محقق شود.

فعالین صنعتی بیشترین نقش را در ایجاد اشتغال دارند و به همین دلیل است که کشورهای صنعتی دارای اقتصاد قوی تری بوده و توان ایجاد مشاغل پایدار را دارند.

نقش فعالین صنعتی و مسولین دولتی در راستای تحقق این شعار، از همدیگر متمایز نیست و در تعامل بهتر این دو ارگان بزرگ است که تولید و به طبع آن اشتغال پایدار ایجاد خواهد شد.

حال سوال این است که در شرایط فعلی فعالین صنعتی با ارگان های دولتی چقدر تعامل دارند؟ و تا چه میزان این دو ارگان توانایی تعامل و همکاری با همدیگر را دارند؟

برای یافتن پاسخ این سوال، حرف های فعالین صنعتی در حوزه صنعت تاسیسات را می‌شنویم.

 

 

در شرایط رکود فعلی توسط تمام شرکت های تولیدی گریز ناپذیر است

مهندس علی فلاح زاده کارشناس فروش صنایع سرما آفرین در گفت و گو با ویکی پی جی، ایجاد اشتغال در کشور را منوط به فعالیت مسئولین دولتی دانست و گفت: شرکت های تولیدی رسالت خود در ایجاد و حفظ شغل را به طور کامل انجام داده اند و حال حمایت کنندگان هستند که باید رسالتشان را انجام دهند.

وی گفت: تمامی شرکت‌های تاسیساتی در تلاش اند با افزایش تولید خود، شغل های جدیدی ایجاد کنند ولی تقلیل نیرو در شرایط رکود فعلی توسط تمام شرکت های تولیدی گریز ناپذیر است ولی با این حال ما سعی کردیم حداقل تقلیل نیرو را داشته باشیم.

همه تولیدکننده ها رسالت خود که ایجاد شغل و چرخاندن چرخ های صنعت، است را ایفا می کنند و تمام دغدغه اشان این است که این روال ادامه دار باشد .

فلاح زاده با اشاره به نقش مسئولین در ایجاد اشتغال گفت: ما رسالت خود را انجام می‌دهیم و این سیستم های جانبی تولید هستند که باید خود را با بحث اقتصاد مقاومتی و بخش تولید سازگار کنند.

سیاست هایی که در کشور اتخاذ می شود سیاست های خوبی است اما مشکلات و موانع ای که بروز می دهد دست و بال تولید کننده را می بندد.

معمولا تولید کننده ها در تمام کشور ها مورد حمایت اند ولی اینجا ما ابزار های حمایتی به آن صورت نداریم

اگر قرار باشد که تسهیلاتی را بابت تولید بگیریم موانع زیادی برای اخذ این تسهیلات هست و این درحالی است که نرخ سود تولیدی با سود دیگر تسهیلات فرق زیادی ندارد.

ایجاد شغل آسان است و کار سخت حفظ شغل ایجاد شده است،  هنر این است که در شرایط سخت شما بتوانید شغل ایجاد شده را حفظ کنید.

شرکت های تولیدی رسالت خود را برای ایجاد و حفظ شغل به طور کامل انجام داده اند و حال حمایت کنندگان هستند که باید رسالتشان را انجام دهند.

همیشه نیرو کار این لطف را به تولید کننده داشته که حاضر بوده چندین ماه بدون گرفتن حقوق کار کند . آیا تولید کننده توانسته شرایط زندگی و رفاه آن کارگر را در حد متعادلی نگه دارد؟  آیا تولید کننده می تواند همیشه شرایط آسایش را برای کارگر خود فراهم کند؟

مسلما نه! و روزی فرا می رسد که شرمندگی برای تولید کننده به وجود می آید و جیب خالی برای کارگر! و این اتفاق برای تولید کننده هم ناراحت کننده است.

 

واردات بر تولید و اشتغال تاثیر گذار است

آقای مهندس امیر شهریار مردافکن مدیر عامل شرکت رستا گروه در گفت و گو با ویکی پی جی ، واردات بی رویه کالاهای تاسیساتی را عامل اصلی ضربه خوردن صنعت تاسیات اعلام کرد و گفت: وظیفه دولت ایجاد فضای امن برای فعالیت شرکت های صنعتی و تاسیساتی است.

وی گفت: ما به صورت مستقیم، ۶۰ ، ۷۰ نفر را در تولید اشتغال داده ایم، چندین برابر این تعداد هم مثل تامین کننده های مواد به صورت غیر مستقیم به منظور تامین تجهیزات ما فعال هستند،

بنابر این بحث اشتغال زایی در این حوزه جا برای کار زیاد دارد. چون فقط خود تجهیزات نیست، این تجهیزات نیز خود مواد اولیه دارند که تامین این مواد هم در گروه های صنعتی صورت می گیرد.

متاسفانه خیلی از کالاهای ما از منابع گمرکی وارد نمی شود، که اگر آمار دقیقی از محل هزینه هایی که صرف خرید کالاهای خارجی می شود، داشته باشیم ، خواهیم یافت که چه سرمایه هنگفتی صرف تامین تجهیزات صنعت نفت از خارج کشور می شود.

تجهیزاتی که امکان تولید آنها در کشور وجود دارد و یا با صرف انرژی و برنامه ریزی خیلی کم می توان آنها را به راحتی در کشور تولید کرد.

می توانیم تولید کننده داخلی را توانمند کنیم تا آنها را در داخل بسازند و یا این که شریک خارجی را به تولید کننده داخلی وصل کنیم ، که البته این آخرین گزینه خارجی ها است. آنها ترجیه می دهند به جای فروش تکنولوژی، فروش محصول را به ایران داشته باشند.

تا جایی که ما خرید محصول از آنها را داشته باشیم هیچ گاه راضی نخواهند شد که کارخانه هایشان را در داخل ایران احداث کنند و با شرکت های ایرانی شراکت کنند بنابر این دولت می‌تواند با ایجاد شرایط تعامل به تولید کننده کمک کرده و باعث ایجاد اشتغال در کشور شود.

 

 

با تولید گفتن، تولید رواج نمی یابد!

آقای مهندس رحیم باقر اوغلی جزو هیئت مدیره شرکت صنعتی گرماسازان در گفت و گو با ویکی پی جی، بر لزوم تعامل بیشتر دولت با شرکت های صنعتی و تاسیساتی تاکید کرد و گفت: شرکت های صنعتی و مسئولین دولتی بایستی دست به دست هم دهند چرا که یک ارگان خاص به تنهایی توان حل مشکلات فعلی تولید را ندارد.

ما باید در ابتدا معضلات تولید را شناسایی و کارشناسی بکنیم، سپس برای از بردن آن تلاش کنیم. خب این معضلات کدامند؟

انواع و اقسام مشکلات و معضلات پیش روی تولید کننده است. که بایستی موشکافی شوند، کارخانه ام ۵۰ الی ۶۰ نفر بود که امسال آن را به ۳۰ نفر تقلیل داده ام. چرا این اتفاق افتاده است؟

قیمت محصولات ما همان قیمت سال گذشته و حتی کمتر از آن مقدار است، در حالی که در مقایسه با سال گذشته، ۱۵ درصد حقوق کارگر افزایش داشته ، ۲۰ درصد قیمت مواد اولیه افزایش یافته و هزینه های مازادی دیگر که بر ما تحمیل می شود.

ولی با این حال ما نمی توانیم قیمت خود را تغییر دهیم و در بازار فقط این جمله را می شنویم که تولید کننده ای به فلان قیمت، که قیمت بسیار پایینی است می فروشد.

معضلات تولید خیلی زیاد است. باید دست اندرکاران و کسانی که تخصصش را دارند مهندسی کنند ، چرا کارخانجات یکی پس از دیگری بسته می شوند؟

امیدواریم یک برنامه جدید، راهکار جدید از طرف دولت، بیمه، ارگان های مالیات و دیگر سازمان های مرتبط با تولید کننده ارائه شود.

تمام عوامل به منظور حل این بحران، بایستی دست به دست هم دهند چرا که یک ارگان خاص به تنهایی توان حل این مشکلات را ندارد.

ما دیدیم کارخانجات با سابقه ۵۰، ۶۰ سال، تعطیل کردند، ما باید علت یابی تخصصی نسبت به این اقدام داشته باشیم، کارگران زیادی در آن کارخانه ها کار می کرده اند که بیکار شده اند.

 

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی