رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • الإثنين ۵ شوال ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 17 May

تولید ورق ضد سایش فولاد اکسین
مدیرعامل شرکت فولاد اکسین:

تولید ورق ضد سایش فولاد اکسین

مدیرعامل شرکت فولاد اکسین گفت: این شرکت به‌منظور حرکت عملی به سمت اقتصاد مقاومتی، برای نخستین بار در ایران با دستیابی به فناوری ورق ضدسایش و تولید آن گام بلندی در قطع وابستگی کشور به فرآورده فولادی با ارزش به خارج از کشور برداشته است.

مدیرعامل شرکت فولاد اکسین گفت: این شرکت به‌منظور حرکت عملی به سمت اقتصاد مقاومتی، برای نخستین بار در ایران با دستیابی به فناوری ورق ضدسایش و تولید آن گام بلندی در قطع وابستگی کشور به فرآورده فولادی با ارزش به خارج از کشور برداشته است.

به گزارش گروه صنعت تاسیسات ویکی پی جی به نقل از  اخبار تاسیسات، عبدالرضا محمودپور با بیان اینکه اکنون قیمت ورق‌های ضدسایش پنج برابر قیمت محصولات فولادی معمولی است، اظهار کرد: برآوردهای ما نشان می‌دهد که کشور سالانه به ۶۰هزار تن ورق‌های ضدسایش که در بخش‌های صنعتی و تجهیزات مکانیکی و راهسازی کاربرد فراوان دارد نیاز داشته و با تولید این میزان ورق در شرکت فولاد اکسین می‌توان از خروج سالانه ۱۳۰میلیون دلار ارز از کشور جلوگیری کرد.

وی با تصریح بر اینکه هر کیلوگرم ورق ضدسایش ۸۰هزار ریال است، گفت: اکنون در حال بازاریابی در ایران و کشورهای دیگر هستیم و در این ارتباط سفارش‌هایی را نیز دریافت کرده‌ایم که در حال بررسی است.مدیرعامل شرکت فولاداکسین با بیان اینکه این شرکت در سال ۹۵ به علت معوقات، یک شرکت زیانده بوده است، گفت: با همه مشکلاتی که از قبل انباشته شده بود ولی با تلاش و خرد جمعی کارکنان در سال ۹۶ به سوددهی رسیدیم.

وی با اشاره به اینکه شرکت سال گذشته ۳۲۰۰ میلیارد ریال بابت فروش کاغذی ۱۸۰هزار تن فرآورده فولادی به بازار بدهکار بود، افزود: با تلاش‌های صورت گرفته اکنون تعهد به بازار از ۱۸۰هزار تن به ۱۱۰هزار تن کاهش یافته است و این شروع خوبی برای حرکت به سمت ثبات در شرکت بوده است.

مدیرعامل شرکت فولاد اکسین در ادامه نیاز به سرمایه در گردش شرکت را حدود ۷۰۰میلیارد ریال اعلام کرد و افزود: چنانچه این حجم سرمایه در گردش تامین شود می‌توانیم رونق واقعی را به شرکت بازگردانیم و به سرعت به سمت سوددهی برویم.

مدیرعامل شرکت فولاد اکسین در ادامه به دومین موفقیت اخیر این شرکت در مشارکت در تولید ۸۰هزار تن لوله مقاوم در طرح خط لوله نفت کوره در بوشهر به جاسک در هرمزگان اشاره کرد و گفت: این خط ۱۱۰۰ کیلومتری ۴۰۰هزار تن لوله مخصوص نیاز دارد که سهم این شرکت در طرح ملی ۲۰درصد معادل ۸۰هزار تن است.

محمودپور با بیان اینکه طرح خط لوله نفت کوره به جاسک با هدف تسهیل در صادرات نفت و کاهش اتکا به پایانه نفتی خارک در مدت یک‌سال اجرا خواهد شد، افزود: این شرکت آمادگی دارد تعهدات خود در تولید ۲۰درصد نیاز این طرح به لوله در سال جاری را عملی کند.

مدیرعامل شرکت فولاد اکسین با بیان اینکه این شرکت تنها واحد فولادی تولیدکننده ورق عریض در ایران است، افزود: در کل جهان هشت کارخانه ورق‌های عریض تولید می‌کنند که فولاد اکسین یکی از آنها است.محمودپور با اشاره به اینکه این شرکت قادر است با بهره‌گیری از توان فنی بالا عریض‌ترین ورق فولادی را با عرض ۵/ ۴ متر تولید کند، افزود: ۴۲درصد محصولات ویژه این شرکت در صنایع دریایی، کشتی‌سازی و مخزن‌سازی کاربرد دارد.

وی با بیان اینکه هشت سال از عمر این واحد فولادساز می‌گذرد ولی هنوز بازاری را در کشورهای حوزه خلیج‌فارس فتح نکرده است، افزود: با تلاش‌های صورت گرفته به تازگی اجازه داده شده در مناقصه‌های طرح‌های نفتی جنوب عراق شرکت کنیم.مدیرعامل شرکت فولاد اکسین با بیان اینکه این شرکت در برنامه طراحی شده قرار بود تولیدکننده نورد و فولادسازی فعالیت کند، اظهار کرد: تاکنون واحد فولادسازی در این شرکت راه‌اندازی نشده ولی تلاش می‌کنیم واحد فولادسازی را با هدف کاهش وابستگی به تولید مواد اولیه راه‌اندازی کنیم.

وی گفت: با راه‌اندازی واحد فولادسازی قادر خواهیم بود با تولید اسلب، ۸۰درصد صرفه‌جویی ارزی داشته باشیم ضمن آنکه اشتغال مستقیم مناسبی را فراهم خواهیم کرد. مدیرعامل شرکت فولاد اکسین با بیان اینکه اکنون ۸۰درصد محصولات شرکت برای مصارف ساختمانی است و این یک ضعف اساسی در بهره‌وری مناسب و خلق ارزش افزوده است، افزود: طبق برنامه باید ۸ درصد محصولات ما برای مصارف ساختمانی باشد که این رقم اکنون ۸۰درصد کل محصولات تولید است.

محمودپور مدیرعامل شرکت فولاد اکسین حرکت پرشتاب به سمت تولید محصولات ویژه را در افزایش سوددهی و جلوگیری از زیاندهی بسیار موثر دانست وافزود: محصولات ساختمانی را بسیاری از شرکت‌های فولادسازی می‌توانند تولید کنند ولی در این شرکت با تعریف در زنجیره تولید با ارزش افزوده بالا و با هدف تولید نهایی محصولات ویژه طراحی و ساخته شده است.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی