رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • پنجشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • الخميس ۲۴ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Thursday 6 May

حوادث ناشی از کار

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از کاهش ۱۳ درصدی حوادث ناشی از کار در سال گذشته خبر داد و گفت: در سال ۱۳۹۵ به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر ۸۴ مورد حادثه داشتیم که روند کاهشی داشته است. به گزارش گروه صنعت تاسیسات ویکی پی جی به نقل از صدای مهندسی ایران، احمد […]

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از کاهش ۱۳ درصدی حوادث ناشی از کار در سال گذشته خبر داد و گفت: در سال ۱۳۹۵ به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر ۸۴ مورد حادثه داشتیم که روند کاهشی داشته است.

به گزارش گروه صنعت تاسیسات ویکی پی جی به نقل از صدای مهندسی ایران، احمد مشیریان در نشست خبری امنیت شغلی و امنیت سرمایه‌گذاری و تولید، اظهار کرد: از مجموع شکایت‌هایی که صورت می‌گیرد، پنج درصد مربوط به قراردادهای سفید امضا است

وی با اشاره به تبصره دو ماده ۷ قانون کار، بیان کرد: وزارت کار در تلاش است تا نسبت به تهیه و تنظیم آیین‌نامه مذکور اقدام کند.

معاون روابط کار وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از رونمایی سامانه جامع قراردادهای کار که دوشنبه هفته آینده در کنفرانس امنیت شغلی و سرمایه‌ گذاری برگزار می‌شود، خبر داد و گفت: این کنفرانس با حضور و دعوت از نمایندگان جامعه کارگری، تشکل‌های کارگری و کارفرمایی در سطح عالی، اساتید دانشگاه و مدیران کل استان‌ها و تامین اجتماعی برگزار می‌شود و در پنل انتهایی این کنفرانس درصدد هستیم تا به یک جمع بندی مناسب برسیم و چنانچه این جمع‌بندی حاصل نشد، سه جانبه‌گرایی را تا کنفرانس بعدی ادامه خواهیم داد.

مشیریان هدف از برگزاری این کنفرانس را تامین امنیت شغلی و امنیت سرمایه‌ گذاری برای کارگر عنوان کرد و افزود: وزیر کار نسبت به موضوع امنیت شغلی حساس است و برگزاری این کنفرانس و نشست‌های مربوطه برای ساماندهی موضوع قراردادهای موقت به دستور ایشان بوده است.

معاون روابط کار وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان این که به دنبال نقطه تعادل بین امنیت شغلی کارگران و امنیت سرمایه‌ گذاری هستیم، گفت: در کنفرانسی که دوشنبه آینده با شرکای اجتماعی برگزار خواهیم کرد، مصمم‌ هستیمبه یک نقطه مشترک برسیم تا این نقطه اشتراک به ایجاد تولید و اشتغال بیشتر منجر شود.

مشیریان ادامه داد: کارگران معتقدند که در حال حاضر امنیت شغلی به حد صفر نزدیک شده است و همین مساله انگیزه کار و تولید را به شدت کاهش داده است، لذا باید نگرانی را در کارگران به نوعی حلکنیم تا به نقطه تعادل برسیم.

وی اظهار کرد: در اغلب کشورهای دنیا قراردادهای موقت وجود دارد، ولی زمینه‌های آن در کشورها متفاوت است. مثلا بعضی کشورها سقف قرارداد موقت را دو سال و بعضی دیگر بین دو تا ۱۰ سال تعیین کرده‌اند، اما بعضی دیگر از کشورها مثل ایران محدودیتی برای این سقف ندارد.

معاون روابط کار وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تاکید کرد: تبعا شرایط کشور ما با شرایط کشورهای دیگر تفاوت دارد و باید به یک الگوی داخلی برسیم که مشخص شود در بحث امنیت شغلی باید در کدام نقطه قرار بگیریم. به گفته کارگران ۹۵ درصد قراردادهای کار موقت است و قراردادهای موقت کوتاه مدت یک ماهه و سه ماه نیز رو به افزایش است.

به گفته مشیریان، پنج درصد شکایت‌های به ثبت رسیده در مراجع حل اختلاف کارگران مربوط به قراردادهای سفید امضا است و این قراردادها به اجبار به کارگران تحمیل می‌شود ولی ما دستورالعمل‌هایی به مراجع حل اختلاف داده‌ایم که اگر انعقاد چنین قراردادهایی ثابت شود رسیدگی و رای صادر کنند.

وی از کارگران خواست تا در صورتی که کارفرمایی با آنها قرارداد سفید امضا بست، با مدارک مستند خود به مراجع حل اختلاف و درخواست رسیدگی کنند.

معاون روابط کار وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به رونمایی سامانه جامع قراردادهای کار، تصریح کرد: این سامانه ۳۲ نرم‌افزار را پوشش می‌دهد که یکی از این نرم‌افزارها مربوط به قراردادهای کار است و کارگران باید مراحل ثبت قراردادهای کار خود را در این سامانه دنبال کنند. این سامانه تعداد قراردادهای کار از جهت موقت یا دایمی بودن آن و مدت زمان قرارداد را به طور مشخص اعلام می‌کند.

مشیریان افزود: ویژگی دیگر این سامانه این است که کلیه موارد مربوط به قراردادهای کار، بازرسی کار، بیمه و حوادث ناشی از کار را نشان می‌دهد و علاوه بر سوابق فرد این امکان را به وجود بیاورد که کارگر به سامانه مراجعه کرده و اطلاعات و جزییات مربوط به قرارداد خود را مشاهده کند

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی