رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • الإثنين ۵ شوال ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 17 May

نظام‌مهندسی ساختمان

نشست مشترک رییس سازمان نظام‌مهندسی ساختمان کشور و هییت‌ رییسه شورای مرکزی سازمان نظام کاردانی ساختمان کشور باهدف ارتقای جایگاه کاردان‌ها درروند بررسی آیین‌نامه کنترل ساختمان و لزوم حمایت سازمان نظام‌مهندسی کشور از کاردان‌ها، در ساختمان شورای مرکزی سازمان نظام‌مهندسی برگزار شد.

نشست مشترک رییس سازمان نظام‌مهندسی ساختمان کشور و هییت‌ رییسه شورای مرکزی سازمان نظام کاردانی ساختمان کشور باهدف ارتقای جایگاه کاردان‌ها درروند بررسی آیین‌نامه کنترل ساختمان و لزوم حمایت سازمان نظام‌مهندسی کشور از کاردان‌ها، در ساختمان شورای مرکزی سازمان نظام‌مهندسی برگزار شد.

به گزارش گروه صنعت تاسیسات ویکی پی جی به نقل از «صما» در این نشست رییس سازمان نظام‌مهندسی ساختمان کشور بابیان هیچ‌کس نمی‌تواند اهمیت و جایگاه نظام کاردان‌ها در ساخت‌وساز کشور را نادیده بگیرد گفت: در تلاش هستیم در اصلاح قانون نظام‌مهندسی و کنترل ساختمان و همچنین بازنگری آیین‌نامه کنترل ساختمان جایگاه کاردان‌های فنی را پررنگ‌تر کنیم.

 

عدم حضور کاردان‌ها در ساخت‌وساز نوعی گسیختگی در قانون

فرج‌الله رجبی بابیان مطلب فوق افزود: باید زنجیره منابع انسانی حرفه‌ای متشکل از مهندسان، کاردان‌های فنی، استادکاران، معماران تجربی و کارگران ماهر که ازهم‌گسسته است به نحوی در آیین‌نامه اجرایی قانون نظام‌مهندسی و کنترل ساختمان وصل دوباره شود و یک سازمان کارا وظیفه اصلی خود را که طراحی، نظارت و اجرای صحیح و باکیفیت ساختمان است به اجرا درآورد. این انسجام عملی است اگر بخواهیم و همفکری داشته باشیم.

رئیس سازمان نظام‌مهندسی ساختمان کشور بابیان اینکه افتخار بنده و برخی از مهندسان این است که زمانی تکنسین بودیم گفت: عدم حضور کاردان‌ها در ساخت‌وساز نوعی گسیختگی در قانون محسوب شده و باید برای حقانیت جایگاه کارگر ساده، ماهر و تکنیسین‌ها تلاش‌های گسترده‌ای شود.

وی بابیان اینکه سازمان نظام‌مهندسی تمایل به برگزاری نشست‌های دوره‌ای با سازمان نظام کاردانی ساختمان است. افزود: در این نشست‌ها به دنبال ارتقای جایگاه کاردان‌ها، حمایت از سازمان‌های نظام کاردانی در استان‌ها با مباحث کارشناسی و رفع مشکلات کاردان‌ها فنی ساختمان هستیم.

رجبی درنهایت گفت: تمام بخش‌های ساخت‌وساز جزیی از کل است بنابراین باید برای بهبود وضعیت ساخت‌وساز از همه توانمندی‌ها بهره ببریم.

لزوم ایجاد همبستگی ملی در صنعت ساختمان

همچنین رییس شورای مرکزی سازمان نظام کاردانی ساختمان کشور در این نشست گفت: تاکنون از ظرفیت کامل تمام حرفه‌های مهندسی به‌ویژه کاردان‌های فنی ساختمان در صنعت ساخت‌وساز در کشور استفاده‌نشده است

داراب صفری بابیان مطلب فوق افزود: ایجاد همبستگی ملی در صنعت ساختمان و استفاده از تمام متخصصین ضروری است و با انجام این مهم و ایجاد وفاق بین زنجیره‌های صنعت ساخت‌وساز ازجمله مهندسان و کاردان‌های فنی، معماران تجربی و کارگران ماهر «مهندسی ساختمان» توان و قدرت کافی پیدا می‌کند.

وی با اشاره به اینکه حذف هیچ بخشی از چرخه ساختمان به نفع مهندسی ساختمان نیست گفت: لذا باید تلاش کنیم تا کاردان‌های فنی، معماران تجربی و کارگران ماهر نقش خود را به‌خوبی در این صنعت ایفا کنند.

صفری بابیان اینکه حضور کاردان‌های فنی، تحولی عظیم در صنعت ساخت‌وساز ایجاد می‌کند گفت: باید ارتباط قوی‌تری بین سازمان نظام‌مهندسی ساختمان کشور و سازمان نظام کاردان‌ها برقرار شود تا بتوانیم تحولی بزرگی در ساخت‌وساز ایجاد کنیم.

وی همچنین از تلاش و توجه شورای مرکزی هفتم سازمان نظام‌مهندسی کشور قدردانی کرد و گفت: بدون تردید حضور فعال کاردان‌های فنی ساختمان می‌تواند در کنار کارشناسان فنی ساختمان برآیند مطلوب و تحولی عظیم در صنعت ساخت‌وساز کشور ایجاد نماید.

رییس سازمان نظام کاردانی ساختمان کشور همچنین تاکید نمودند امید است با فراهم آمدن بستر مناسب و ایجاد انگیزه جهت حضور پررنگ کاردان‌های فنی در حوزه نظارت و اجرا از افزایش بی‌رویه مدرک‌گرایی جلوگیری شود و شاهد ازدیاد تکنسین فنی ساختمان موردنیاز، در کنار دیگر بخش‌های حرفه‌ی مهندسی ساختمان باشیم.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی