رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • الإثنين ۲۸ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 10 May

توافق نامه ۱.۶ میلیارد یورویی ایران و کره جنوبی در بخش پالایش نفت امضا شد

با امضای توافق نامه ای، شرکت SK کره جنوبی از طریق فاینانس اگزیم بانک کره، ۱.۶ میلیارد یورو در پروژه بهینه سازی پالایشگاه تبریز سرمایه گذاری می کند.

با امضای توافق نامه ای، شرکت SK کره جنوبی از طریق فاینانس اگزیم بانک کره، ۱.۶ میلیارد یورو در پروژه بهینه سازی پالایشگاه تبریز سرمایه گذاری می کند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، ظهر امروز در تهران توافق نامه ای ۱٫۶ میلیارد دلاری بین ایران و کره جنوبی به امضا رسید.

این توافق نامه که به منظور بهینه سازی پالایشگاه تبریز بود با حضور رئیس پارلمان کره جنوبی، معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش، استاندار تبریز و مسئولان ۳ شرکت پالایش نفت تبریز، طراحی و ساختمان نفت ایران و مهندسی و ساختمان SK کره جنوبی، بین این ۳ شرکت به امضا رسید.

هدف از امضای این توافق نامه که قرار است به امضای قرارداد برسد، تبدیل نفت کوره تولیدی پالایشگاه تبریز به فرآورده های با ارزش بالاتر مطابق استاندارد یورو ۵ است.

اجرای این پروژه ۱٫۶ میلیارد یورو سرمایه گذاری نیاز دارد که با امضای این توافق نامه، مقرر شد تا این تأمین سرمایه از محل بانک های کره جنوبی و به صورت فاینانس باشد. قراردادی که مقرر شده در آینده ای نزدیک بین این ۳ شرکت به امضا برسد، ۴۸ ماهه بوده و به موجب آن نفت کوره از ۲۰ درصد ظرفیت فعلی پالایشگاه تبریز به کمتر از ۲ درصد خواهد رسید. همچنین به موجب این قرارداد ارتقای کیفی فرآورده های پالایگاه نفت تبریز از جمله بنزین، گازوئیل، تاسیسات گوگردزدایی و دیگر تأسیسات این پالایشگاه وارد فاز اجرایی و عملیاتی می شود.

پیش از این با توافق صورت گرفته، قراردادی به منظورعملیات امکان سنجی فنی – اقتصادی با هدف کاهش تولید نفت کوره و ارتقای کیفی فرآورده ها با شرکت SKEC کره جنوبی به امضا رسیده بود.

پس از گذشت یکسال با تکمیل مطالعات امکان سنجی فنی – اقتصادی پروژه، توافق نامه این همکاری با اعلام آمادگی اگزیم بانک کره در حمایت از این پروژه به صورت HOA نهایی شد و امروز به امضای طرفین رسید.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی