رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۰
  • السبت ۹ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Saturday 19 June

سازمان نظام مهندسی

رییس نظام مهندسی ساختمان کشور در اختتامیه کنفرانس مکانیک: نظام مهندسی عرصه و حریم خود در مقابل دستگاه های دولتی و نظارتی را حفظ خواهد کرد.

رییس نظام مهندسی ساختمان کشور در اختتامیه کنفرانس مکانیک: نظام مهندسی عرصه و حریم خود در مقابل دستگاه های دولتی و نظارتی را حفظ خواهد کرد.

به گزارش گروه صنعت تاسیسات ویکی پی جی به نقل از سازمان نظام مهندسی ساختمان، رییس نظام مهندسی ساختمان کشور در خصوص نحوه و فرآیند بررسی آیین نامه کنترل ساختمان اظهار کرد: زمانی که در کمیسیون زیربنایی دولت پیش نویس نهایی آیین نامه کنترل ساختمان آماده شد در سازمان نظام مهندسی درخواست کردیم مورد بررسی مجدد قرار گیرد. ۳ خرداد ۹۵ شخصا نامه ای را به وزیر راه و شهرسازی ارسال و درخواست تشکیل جلسه‌ای با مدیران وزارتخانه را دادم.

مهندس فرج الله رجبی در اختتامیه «همایش نقش مهندسی مکانیک در ساخت و ساز شهری» ادامه داد:یکم و دوم مرداد ۹۵ جلسه ای مفصل با مسئولان وزارتخانه و معاونت شهرسازی داشتیم و توانستیم به یک متن مشترک برسیم. در نهایت آن را صورت جلسه کردیم. اما متاسفانه در نهایت متن پیش نویس آیین نامه بدون توجه به آن صورت جلسه و متن توافقی به تصویب رسید.

وی با بیان اینکه اخیرا نقل قولی از وزیر محترم راه و شهرسازی شنیده شده به این ترتیب که من می خواهم در چرخه صدور پروانه ساختمانی تا صدور پایان کار، نظام مهندسی حضور نداشته باشد! اظهار کرد: این سخن مانند این است که جای معادله چندمجهولی را با معادله یک مجهولی تغییر دهیم و این شیوه ای است که بخواهیم مسائل پیچیده را با راهکاری ساده حل کنیم.

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: نظام مهندسی ساختمان به تصریح قانون مجاز به نظارت بر دست اندرکاران و اعضای صاحب صلاحیت در حوزه مهندسی ساختمان است و این اجازه را نه از کسی می خواهیم نه از مصوبه ای.

رجبی افزود: به زودی نظام نامه ای را به سازمان های مختلف کشور ارسال می کنیم که در آن شیوه ای اعمال شده که تمام دست اندرکاران حوزه ساختمان تحت نظارت نظام مهندسی استان ها قرار گیرند.

رئیس نظام مهندسی ساختمان کشور خاطرنشان کرد: ما بر اساس نص صریح قانون وظیفه تنظیم رابطه بین صاحبان حرفه مهندسی و کارفرمایان را داریم و این وظیفه را با کسی تقسیم نمی‌کنیم، چون به قدر کافی توانمند هستیم. هرگونه قراردادی بین صاحبان حرفه مهندسی و کارفرمایان باید به تایید سازمان نظام مهندسی برسد.

وی با بیان اینکه جای تاسف است که وقتی روحیه تعامل وجود دارد، تعامل را با ضعف تعبیر کنیم، اظهار کرد:  ما نشان خواهیم داد تعامل ما از موضع مسئولیت پذیری و توجه به وضعیت و دغدغه مردم است نه ضعف.

رجبی افزود: از این پس بخشنامه ها و دستورالعمل هایی را که از سوی وزارت راه صادر می شود حتما با وسواس بررسی خواهیم کرد و آن را با مر قانون تطبیق داده و تسامح گذشته را نخواهیم داشت.

رییس نظام مهندسی ساختمان کشور با بیان اینکه سازمان های نظام مهندسی سازمانی هایی با شخصیت حقوقی مستقل، دارای قانون و ساختار و شرح وظایف قانونی هستند، گفت: ما آماده هستیم سازمان نظام مهندسی را در قد و قواره هم افزایی، برخوردار از تعامل مثبت و نگاه توام با حسن ظن اداره کنیم و این به معنای عدم توانایی ما در استفاده از ابزارهای قانونی نیست.

رجبی تاکید کرد: امروز سازمان نظام مهندسی به قوت می تواند عرصه و حریم خود را در مقابل همه دستگاه های دولتی و نظارتی حفظ کند و با بیش از ۴۰۰ هزار عضو جایگاه واقعی خود را داشته باشد، ما کاری نمی کنیم آیندگان ما را به دلیل ناتوانی لعنت کنند.

 

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی