رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • جمعه ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • الجمعة ۲۵ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Friday 7 May

مجریان ذی صلاح
رییس نظام مهندسی ساختمان استان تهران؛

شاهد مقاومت بی دلیل شهرداری در بحث حضور مجریان ذی صلاح هستیم

مهندس قربانخانی ، رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران با حضور در برنامه گفتگوی تلویزیونی ۱۸:۳۰ شبکه خبر به سوالاتی در خصوص مجریان ذی صلاح پاسخ داد و گفت: شاهد مقاومت بی دلیل شهرداری در بحث حضور مجریان ذی صلاح هستیم.

مهندس قربانخانی ، رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران با حضور در برنامه گفتگوی تلویزیونی ۱۸:۳۰ شبکه خبر به سوالاتی در خصوص مجریان ذی صلاح پاسخ داد و گفت: شاهد مقاومت بی دلیل شهرداری در بحث حضور مجریان ذی صلاح هستیم.

به گزارش گروه صنعت تاسیسات ویکی پی جی به نقل از سازمان نظام مهندسی ساختمان، مهندس حسن قربانخانی در ابتدای این برنامه اظهار کرد: در ماده ۴ قانون نظام مهندسی تاکید شده است کسانی که می خواهند در ساخت و ساز ورود کنند باید دارای صلاحیت های لازم باشند؛ یعنی کسانی که در ۷ رشته معماری، عمران، ترافیک، مکانیک، برق، شهرسازی  و نقشه برداری تحصیل و پروانه اشتغال به کار کسب کرده اند و آمادگی ورود به حرفه را دارند.

وی ادامه داد: اما اتفاقی که امروز در کشور ما در حال رخ دادن است این است که اکثر ساختمان هایی که وجود دارد توسط افراد فاقد صلاحیت ساخته شده یا در حال ساخته شدن است. طبیعی است در این شرایط عمر مفید و کیفیت ساختمان ها کاهش می‌یابد.

وی با بیان اینکه ما در بخش سازه ای که ایمنی جان مردم را تامین می کند ساختمان ها را برای سالیان طولانی طراحی می کنیم، اظهار کرد:  بدین معنا که ممکن است در یک پریود ۵۰ ساله زلزله شدیدی رخ دهد که ساختمان باید مقاومت کافی در مقابل آن را داشته باشند.

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران افزود: اهمیت مهندسان تاسیسات و برقی از اینجا نشات می گیرد که از روزی که ساختمان مورد بهره برداری قرار می گیرد باید مسائل تاسیساتی و برقی مورد توجه باشد و اگر نگهداری مناسبی نشوند حتما بهره برداری را دچار مشکل می کند. از سوی دیگر، ایران ۵ برابر میانگین جهان انرژی مصرف می‌کند که ۴۰ درصد انرژی مصرفی در بخش ساختمان های مسکونی و تجاری است؛ این موضوع اهمیت بخش تاسیسات برقی و مکانیکی را نشان می‌دهد.

قربانخانی تاکید کرد: این در حالی است که امروز ۶۸ درصد ساختمان ها در تهران زیر ۱۵۰۰ متر و تنها دارای ناظر سازه ای هستند در حالی که باید سه ناظر برق، تاسیسات و معمار هم در این ساختمان ها حضور داشته باشند. ما امروز شاهد مقاومت بی دلیلی از سوی شهرداری در بحث حضور مجریان ذی صلاح و ۴ ناظره شدن ساختمان ها هستیم.

وی با بیان اینکه در بین متولیان، شهرداری به طور مشخص قائل به قانون در این حوزه نیست، اظهار کرد: استدلال شهرداری نیز این است که حضور مهندسان باعث افزایش هزینه ساخت و ساز می شود و حتی این موضوع را کمک به مردم تلقی می‌کنند که ما به شدت با این موضوع مخالف هستیم، زیرا نظارت تنها ۲-۳درصد هزینه تمام شده است.

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران افزود: از سوی دیگر به اعتقاد ما استفاده از مجریان ذی صلاح در پروسه ساخت و ساز نه تنها هزینه نیست، بلکه سرمایه گذاری است، زیرا کیفیت کار بالا می رود و این به نوعی سرمایه گذاری است. از این رو، مرجع صدور پروانه باید نام مهندسان ناظر را در پروانه درج کند.

وی در بخش دیگر اظهارت خود در این گفتگوی خبری، اظهار کرد: هرمحصولی که تولید می شود شناسنامه را در کنار آن قرار می دهند که شامل اطلاعاتی در خصوص سازنده محصول، شرایط ساخت و نگهداری است و در کنار این شناسنامه کارت ضمانتی وجود داد تا اگر تحت شرایطی اشکالاتی پیش آمد از بهره بردار حمایت شود.

قربانخانی تاکید کرد: سوال ما این است که ساختمان به عنوان کالایی گرانبها مطرح است که بسیاری از افراد در طول عمر خود توانایی یک بار خرید آن را دارند. حال مگر می شود چنین کالایی نه شناسنامه فنی و ملکی داشته باشد نه ضمانت.

وی تاکید کرد: شناسنامه فنی و ملکی شامل اطلاعاتی از طراح، سازنده، عوامل اجرایی و مصالح به کار رفته و… است که متاسفانه ارائه نمی‌شود.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران در خصوص انتقاد به حضور صوری مهندسان ناظر در پروسه ساخت و ساز گفت: این موضوع عمومیت ندارد و طبق آمار تنها ۲تا ۳ درصد ناظران تخلف می‌کنند.

وی ادامه داد: ناظرانی که ما اکنون در ساختمان ها داریم ناظران عالیه هستند بدین معنا که در مراحلی در کار حضور یافته و ادامه فعالیت را تایید می کنند و در قانون ناظر مقیم تعریف نشده که این نقص قانون است و باید اصلاح شود، زیرا ما معتقدیم در ساختمان های بزرگ ناظران باید مستمر حضور داشته باشند.

قربانخانی با تاکید بر اینکه اتفاقا مظلوم ترین افراد در میان تیم اجرایی در ساخت و ساز مهندسان ناظر هستند، اظهار کرد: در قانون آمده اگر مهندس ناظر تخلف کند در مراجع انتظامی رسیدگی شده و حتی از کار محروم می شود. این در حالی است که وقتی فردی فاقد صلاحیت ساختمانی را می سازد و می فروشد، هیچ اثری از او باقی نمی ماند اما این ساختمان بی کیفیت تا آخر در کارنامه مهندس ناظر ثبت می شود و او باید پاسخگو باشد.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه نظام مهندسی هم با موضوع امضا فروشی به شدت برخورد می کند و مستمر در حال پیگیری هستیم، خاطرنشان کرد: هرمحصولی که تولید می شود نتیجه یک فرآیند است.در پروسه ساخت و ساز اگر طراحی، نظارت و سازندگان به عنوان حلقه های به هم پیوسته دارای صلاحیت های لازم باشند حتما خروجی، محصول باکیفیتی خواهد شد. اما وقتی فردی صرفا با تکیه بر سرمایه خود و بدون داشتن هرگونه مهارت و تخصصی به حوزه ساخت وساز ورود می کند از هیچ تلاشی برای دور زدن قانون دریغ نمی‌کند.

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران اظهار کرد: ما نباید همه موضوعات را از یک زاویه نگاه کنیم. ما باید به جای آنکه دائما به دنبال مقصر بگردیم و همه تقصیرها را گردن آن بیندازیم باید ضعف اصلی کار را پیدا کنیم و هرکس به نوبه خود برای رفع آن تلاش کند.

تنها ناظر ذی صلاح سازمان نظام مهندسی است

در ادامه این برنامه، رئیس کمیته عمران شورای شهر تهران نیز به صورت تلفنی حضور یافت. اقبال شاکری در تایید اظهارات قربانخانی گفت: بحث اجرا و نظارت دو بال مکمل هم در ساخت و سازند. ما دو رکن داریم که حتما باید به کار گرفته شوند یکی مجری ذی صلاح و دیگری دستگاه نظارت کننده بر کار مجری ذی صلاح از ابتدا تا صدور پایان کار.

وی افزود: اگر این دو رکن به درستی احراز صلاحیت شوند و کار خود را به درستی انجام دهند اصل قضیه حل می شود اما مشکلی که در این زمینه وجود دارد اختلاف نظر در خصوص مجری ذی صلاح و به اعتقاد عده ای صوری بودن ناظران است.

عضو شورای شهر تهران ادامه داد: ما معتقدیم تنها ناظر ذی صلاح برای امر ساخت و ساز سازمان نظام مهندسی است و از بدو صدور مجوز تا صدور پروانه پایان کار ناظران نظام مهندسی باید در پروژه حضور داشته باشند.

شاکری با بیان اینکه تلاش هایی برای تعامل بین نظام مهندسی و شورای شهر و معاونت شهرسازی شهرداری صورت گرفته تا ساختمان ها با هر متراژی ۴ ناظره شوند، اظهار کرد: این موضوع به نفع ساخت و ساز و ایمنی شهر است.

وی در بخش دیگر اظهارات خود بیان کرد: ما هم معتقدیم باید برای ساختمان ها شناسنامه فنی و ملکی صادر شود. حتی امروز مالکین هزینه آن را می پردازند اما عملا شناسنامه ای ارائه نمی شود. نظام مهندسی و معاونت شهردای باید آسیب شناسی کنند چرا این اتفاق رخ نمی‌دهد.

رئیس کمیته عمران شورای شهر تهران خاطرنشان کرد: ما معتقدیم حتی اگر حضور برخی مجریان ذی صلاح در پروژه ها صوری است نباید آنها را از این پروسه حذف کنیم زیرا امضای آنها مسئولیت به همراه دارد و بودنشان به هر ترتیب بهتر از نبودنشان است.

وی با بیان اینکه نباید به دلیل خطای یک نفر کل مجموعه را زیر سوال ببریم، اظهار کرد: نظام مهندسی جدیدا تلاش های بسیاری برای اصلاح روند نظارت و پیگیری کار ناظرین دارد که جای تشکر دارد.

شاکری تاکید کرد: شهرداری باید به این سمت برود که با نظام مهندسی توافق کند تا وجود ناظران در هر مساحت و متراژی الزامی شود. هدف اصلی شورای شهر استفاده از مجری ذی صلاح و دستگاه نظارت نظام مهندسی برای هرگونه ساخت و سازی است حتی ساخت و ساز دولتی و شهرداری.

لزوم تغییر در ساختار

عضو انجمن انبوه سازان نیز در ادامه به صورت تلفنی به جمع میهمانان گفتگوی خبری ۱۸:۳۰ شبکه خبر پیوست. ایرج رهبر اظهار کرد: ما از دیرباز گرفتار مسائل نظارتی، نحوه نظارت و انتخاب نظار و حق الزحمه ناظران در امر ساخت و ساز بوده و هستیم. ما باید ساختار و اساس کار را در ساخت وسازها اصلاح کنیم.

وی افزود: ما اجازه می دهیم هر فرد فاقد صلاحیتی وارد عرصه ساخت و ساز شود و هیچ کس مانع ورود آنها نمی شود. اکثر سازندگان، فاقد صلاحیت و صرفا سرمایه دار و حاکم بر کل نحوه ساخت و سازند و اگر کسی خلاف نظرات و سلیقه آنها عمل کند بلافاصله از کار کنار گذاشته می شوند. مسئله دیگر نظارت بر کار است که باید مقیم و مداوم باشد آن هم در رشته های مختلف.

از این رو تنها راه برای اصلاح وضع موجود این است که باید این ساختار تغییر کند به این ترتیب که حضور مجریان ذی صلاح در پروسه ساخت و ساز الزامی و حضور ناظران در طول ساخت مداوم و مستمر شود.

 

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی