رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • الثلاثاء ۶ شوال ۱۴۴۲
  • 2021 Tuesday 18 May

توقف تصویب آیین نامه کنترل ساختمان در هیئت دولت

یک نماینده مجلس گفت: تغییرات آیین‌نامه کنترل ساختمان، با آنچه با وزارت راه و شهرسازی توافق کرده بودیم تفاوت داشت که به همین دلیل، فعلا تصویب آیین‌نامه در هیات دولت متوقف شده است.

یک نماینده مجلس گفت: تغییرات آیین‌نامه کنترل ساختمان ، با آنچه با وزارت راه و شهرسازی توافق کرده بودیم تفاوت داشت که به همین دلیل، فعلا تصویب آیین‌نامه در هیات دولت متوقف شده است.

به گزارش گروه صنعت تاسیسات ویکی پی جی به نقل از خبرگزاری مهر، شهرام کوسه غراوی درباره مشکلات به وجود آمده در تدوین آیین نامه کنترل ساختمان، گفت: این آیین نامه که وزارت راه و شهرسازی پیگیر ایجاد برخی تغییرات در آن است، پیش از نهایی شدن و تدوین آیین نامه جدید با سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور، هماهنگ و توافقاتی در خصوص اعمال برخی تغییرات بر روی آن، حاصل شد؛ اما تغییرات اعمال شده، مورد توافق طرفین نبود و بخش های دیگری از آیین نامه کنترل ساختمان از سوی وزارت راه و شهرسازی تغییر کرد.

عضو شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور افزود: در پی این تغییرات، رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور از تغییرات ایجاد شده گلایه داشت و به همین دلیل دیروز جلسه ای با وزیر راه و شهرسازی و مدیران مسکن این وزارت خانه برگزار کردیم و توافقاتی در خصوص توقف تصویب این آیین نامه در هیئت دولت داشتیم.

وی تصریح کرد: در این جلسه ۲ طرف به این نتیجه رسیدند که با توجه به در جریان بودن تغییر قانون نظام مهندسی ساختمان در کمیسیون عمران مجلس، تغییر آیین نامه کنترل ساختمان نیز متوقف شده و تغییرات مورد نظر یا در قالب قانون جدید نظام مهندسی اعمال شود یا آیین نامه کنترل ساختمان پس از تغییرات قانون نظام مهندسی و تصویب در مجلس، به تصویب هیئت دولت برسد تا با قانون جدید هماهنگ باشد.

عضو کمیسیون عمران مجلس با تأکید بر اینکه آیین نامه جدید کنترل ساختمان هنوز در هیئت دولت به تصویب نرسیده گفت: نظر اعضای شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور این است که با تغییرات اعمال شده در آیین نامه کنترل شاختمان از سوی وزارت راه و شهرسازی، سازمان های نظام مهندسی ساختمان استان ها به عنوان بزرگ ترین ان جی اوی کشور از چرخه نظارت بر ساختمان جدا می شوند که این موضوع مورد مخالفت اکثر قریب به اتفاق اعضا و مهندسان است.

بر اساس این گزارش، وزارت راه و شهرسازی اخیرا تدوین آیین نامه کنترل ساختمان را به پایان رسانده که مهم ترین تغییر این آیین نامه که مورد اعتراض اعضای سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور قرار گرفته، خارج شدن کنترل نقشه ها از این سازمان است.

همچنین حامد مظاهریان روز گذشته در گفت وگو با یکی از روزنامه ها اعلام کرده بود آیین نامه جدید و تغییریافته کنترل ساختمان صرفا در کمیسیون امور زیربنایی دولت به تصویب رسیده و هنوز وارد صحن هیئت دولت نشده است.

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی افزود: اینکه آیین‌نامه کنترل ساختمان به حذف سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان استان‌ها از چرخه جدید می‌انجامد، گزاره‌ای کاملا نادرست و مغلطه‌ای برای انحراف ذهن شنونده از اهداف پنهان در مخالفت است، چرا که برخی مخالفان، منافعشان با تغییر شرایط موجود به خطر می‌افتد.

 

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی