رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۰
  • الأحد ۲۸ شعبان ۱۴۴۲
  • 2021 Sunday 11 April

بزرگان نفتی به دنبال انرژی‌های نو
گزارش اختصاصی ویکی پی جی؛

بزرگان نفتی به دنبال انرژی‌های نو

انرژی‌های نو جایگاه ویژه ای در تامین نیاز های بشر امروزی پیدا کرده اند، به طوری که توجه به انرژی های تجدید پذیر روز به روز بیشتر شده و بسته های حمایتی بیشتری از سوی دولت ها معطوف به این نوع از انرژی ها می‌شود.

انرژی‌های نو جایگاه ویژه ای در تامین نیاز های بشر امروزی پیدا کرده اند، به طوری که توجه به انرژی‌های تجدید پذیر روز به روز بیشتر شده و بسته های حمایتی بیشتری از سوی دولت ها معطوف به این نوع از انرژی ها می‌شود.

البته میزان اهمیت  و توجه کشور های مختلف به انرژی‌های نو متفاوت است و بسته به موقعیت جغرافیایی آن کشور ها و منابع اشان، ارزشی که کشورهای مختلف برای این انرژی قائل اند یکسان نیست.

به گزارش گروه خبری ویکی پی جی در کشور ما توجهی که به انرژی‌های تجدید پذیر می‌شود خیلی کمتر از سایر کشور ها است که دلیل اصلی آن می‌تواند پتانسیل بالای ایران در تولید انرژی‌های فسیلی باشد که باعث شده است به پتانسیل ایران در انرژی‌های نو و تجدید پذیر کم توجهی شود.

رویکرد عربستان به انرژی‌های نو

جالب اینجاست، کشور هایی همچون ایران که دارای ذخایر نفتی و ذخایر انرژی قابل توجهی هستند، پتانسیل بیشتری برای بهره برداری از انرژی‌های نو دارند، کشوری همچون عربستان شرایطی مشابه کشور ما را دارد ولی رویکرد این کشور به انرژی‌های نو به تازگی تغییر پیدا کرده است و این کشور گرایش بیشتری به این نوع انرژی از خود نشان داده است.

به طوری که خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان‌سعودی، در اجلاس سالانه مجمع جهانی اقتصاد که در فاصله روزهای ۱۷ تا ۲۰ ژانویه در داووس سوییس برگزار شده‌بود، گفت: ما در نظر داریم عربستان را به یک قطب بزرگ انرژی تبدیل کنیم؛ نه فقط انرژی فسیلی بلکه تمامی انواع انرژی. ما می‌خواهیم علاوه بر جایگاه اول در صادرات نفت و گاز در سازمان اوپک به یکی از بزرگترین صادرکنندگان دیگر انرژی‌ها تبدیل شویم

با توجه به سخنان وزیر انرژی عربستان مشخص می‌شود که این کشور در نظر دارد به “رقیبی بسیار جدی” در عرصه انرژی‌های تجدیدپذیر تبدیل شود.

وزیر انرژی عربستان‌سعودی همچنین گفته است ، کشورش قصد دارد توان تولید برق با استفاده از انرژی‌های پاک را به ۱۰ گیگا وات در هر سال برساند و در همین راستا تا سال ۲۰۲۳ میلادی تولید ۱۰ گیگاوات برق با کمک انرژی خورشید و باد در این کشور انجام می‌شود.

این امر نیاز به ۳۰ تا ۵۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری دارد که با این سرمایه‌گذاری عربستان ۷ هزار شغل در پروژه انرژی خورشیدی ایجاد می‌کند.

 

رویکرد ایران به انرژی‌های نو

ایران نیز همچون عربستان هم دارای ذخایر غنی انرژی فسیلی و هم دارای پتانسیل بالا در استفاده از انرژی‌های نو است و با این که استفاده از انرژی‌های نو را از حدود دو دهه پیش آغاز کرده ،  مقدار انرژی که امروزه از منابع تجدید پذیر در کشور تامین می‌شود بسیار اندک است.

ولی در سالهای اخیر توجه به انرژی‌های نو شتاب بیشتری به خود گرفته‌است .ایران اعلام کرده است که در نظر دارد تا ده سال آینده ۷.۵ گیگاوات ظرفیت انرژی تجدیدپذیر احداث کند. هم اکنون این رقم حدود ۲۴۰ مگاوات است که حدود ۳۲ صدم درصد از کل ظرفیت تولید برق ایران را شامل می شود.

در سالهای اخیر استفاده از انرژی‌های تجدید پذیر شتاب بیشتری به خود گرفته‌است و مراحل اجرایی پروژه های متعدد نیروگاه خورشیدی در سالهای اخیر شروع شده و یا به بهره برداری رسیده است.

 

  • بزرگترین نیروگاه خورشیدی ایران در همدان

در اردیبهشت امسال بزرگترین نیروگاه خورشیدی کشور با ظرفیت تولید ۱۰ مگاوات برق با حضور حمید چیت چیان وزیر نیرو و رسول زرگرپور استاندار اصفهان در بخش جرقویه سفلی (واقع در ۶۵ کیلومتری جنوب شرق مرکز استان) به بهره برداری رسید.

تا اینگونه استان همدان میزبان بزرگترین نیروگاه خورشیدی کشور باشد.

دو واحد نیروگاه هفت مگاواتی این نیروگاه در بهمن ماه سال گذشته افتتاح و عملیات اجرایی ۳ واحد ۷ مگاواتی خورشیدی آغاز شده بود

 

  • بزرگترین نیروگاه خورشیدی خاور میانه

حمید چیت چیان وزیر نیروی ایران در تیر ماه امسال طی مراسمی عملیات اجرایی بزرگترین نیروگاه خورشیدی خاورمیانه در مسیر کرمان- بم را افتتاح کرد. این مجتمع نیروگاهی ۲۰ مگاواتی شامل ۷۶ هزار و ۹۱۲ عدد پنل خورشیدی است. این نیروگاه، بزرگترین نیروگاه خورشیدی ایران و خاورمیانه خواهد بود.

 

  • کلنگ نیروگاه خورشیدی ۱۰ مگاواتی اردکان به زمین خورد

نیروگاه خورشیدی ۱۰ مگاواتی اردکان در مراسمی با حضور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز در اواخر تیر ماه امسال کلنگ‌زنی شد.

وزیر تعاون تصریح کرد: ۱۴۰ میلیارد ریال از اعتبار این طرح توسط شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی تامین شده و بلافاصله با آغاز کار ساخت، فاینانس در نظر گرفته شده به این پروژه اختصاص می‌یابد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، ارزش فروش این نیروگاه را ۵۲ میلیارد ریال اعلام کرد و افزود: این طرح ظرف مدت هشت ماه مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی