رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • جمعه ۲۸ خرداد ۱۴۰۰
  • الجمعة ۸ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Friday 18 June

آب رودخانه به داد آب شرب رسید

مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان گفت: برای تامین مشکل آب‌شرب رامهرمز در برنامه کوتاه‌مدت، طی ۲ سال آینده ۳۰ هزار مترمکعب آب از رودخانه «کلگه» به رامهرمز منتقل می‌شود.

مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان گفت: برای تامین مشکل آب شرب رامهرمز در برنامه کوتاه‌مدت، طی ۲ سال آینده ۳۰ هزار مترمکعب آب از رودخانه «کلگه» به رامهرمز منتقل می‌شود.

به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی   محمدرضا شمسایی گفت: در زمینه تامین آب شرب رامهرمز فعالیت‌های گسترده‌ای‌ انجام شده که سال گذشته و در فاز اول خط انتقال آب‌شرب ۲۲ کیلومتر طرح را در ۶ ماه انجام دادیم و بلافاصله و در فاز دوم طرح ۴۲ کیلومتری را آغاز کردیم که تا یک‌سال آینده به اتمام می‌رسد.

وی ادامه داد: موضوع دیگری که در دستور کار است خط انتقال از کارون ۳ برای تمام شهرهای خوزستان است که نیاز رامهرمز به‌تنهایی در سامانه انتقال ۱۲۰۰ میلیارد تومان و بسیار هم زمانبر است و برای اینکه کار سرعت بخشیده شود، عملیات را از رامهرمز آغاز کرده‌ایم.

وی همچنین در زمینه درخواست شهردار در زمینه حریم رودخانه به‌منظور ساحل‌سازی و اماکن تفریحی گفت: در این زمینه آمادگی کامل داریم و همکاری لازم با شهرداری را انجام می‌دهیم اما به این شرط که حریم به نحوی اعلام شود که در سیلاب‌ها مشکلی برای مردم به‌وجود نیاید، همچنین در زمینه کانال‌های کشاورزی در شهر هم هنوز نامه مکتوبی برای رفع مشکلات به دستمان نرسیده است.

شمسایی گفت: آبی که اکنون به رامهرمز برای کشاورزی آمده، حاصل فعالیت‌ها و سرمایه‌گذاری عظیم وزارت نیرو است، زیرا سد جره با اعتبار ۲۵۰ میلیاردی و ذخیره ۱۸۰ میلیون مترمکعب که سالانه در سیلاب از بین می‌رفت، ساخته شده و این سد تنها مختص رامهرمز است، به غیر از سد فوق، سد انحرافی و شبکه‌های آن هم ساخته و در حال ساخت است، زیرا رامهرمز در کشاورزی قدمت چند هزار ساله دارد.

وی اظهار کرد: در شبکه‌ای که اکنون طراحی شده است ۴۵هزار هکتار زمین ناخالصی برای آبیاری وجود دارد که از این میزان ۳۶ هزار هکتار آن خالصی است و با توجه به احداث سد مخزنی و انحرافی می‌توانیم به آبرسانی تمام این زمین‌ها امیدوار باشیم، اما موضوع مهمی که از طرح باقی‌مانده است، شبکه‌های اصلی و فرعی در ناحیه ۲ است که می‌توانیم بدون هیچ مشکلی آن‌را اجرایی کنیم.

مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان اظهار کرد: بزرگ‌ترین حسن اجرای طرح فوق بهره‌وری ۲۵ تا ۳۰ درصدی آب است، زیرا اکنون تمام منطقه با انهار سنتی در حال آبیاری هستند و واقعا هیچ‌کار جدیدی قرار نیست آنجا انجام شود و اینکه اصرار داریم ۱۶ هزار هکتاری که صددرصد در حال آبیاری هستند، به شبکه‌های مدرن آبیاری جهت بهره‌وری بالا از آب تجهیز شوند.

شمسایی گفت: وزارت نیرو فعالیت‌های گسترده‌ای برای خوزستان انجام داده است و ۸۰ درصد هزینه لازم را برای اجرای این طرح پرداخته است که می‌توان به سد انحرافی و سد مخزنی و بخشی از شبکه اشاره داشت و امیدواریم با مساعدت وزارتخانه و اتمام این طرح دل مردم را شاد کنیم.

وی ادامه داد: اکنون ۹۰ درصد آبی که در رودخانه «علا» و «جره» وجود دارد، از حوضه‌های داخل استان تامین می‌شود و اگر مسائل مالی مرتفع شود، می‌توانیم به سرعت به فاز اجرایی برویم.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی