رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • پنجشنبه ۳ تیر ۱۴۰۰
  • الخميس ۱۴ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Thursday 24 June

آب رفته ای که می تواند به جوی برگردد

خشکسالی های پیاپی و برداشت های غیراصولی، منابع آبی استان کویری کرمان را تا قلب بحران پیش برده و نقطه ثقل حیات در این استان را هدف قرار داده و در این راستا، فاضلاب، آب رفته ای است که می تواند به جوی برگردد و تا حدی جلوی بحران آبی در این استان را بگیرد.

خشکسالی های پیاپی و برداشت های غیراصولی، منابع آبی استان کویری کرمان را تا قلب بحران پیش برده و نقطه ثقل حیات در این استان را هدف قرار داده و در این راستا، فاضلاب، آب رفته ای است که می تواند به جوی برگردد و تا حدی جلوی بحران آبی در این استان را بگیرد.

حالا که استان در شرف توسعه کرمان، درگیر امور اقتصادی و سرمایه گذاری است، نیاز به آب برای احیا و البته ایجاد صنایع و کارخانه ها بیش از پیش خودنمایی می کند.

هر چند کرمان، علیرغم اجرای طرح های همیاران آب با ۱۷ بند و مصوبه اصولی و کاربردی به عنوان یکی از طرح های بزرگ این استان در حوزه اقتصاد مقاومتی به منظور مدیریت مصرف منابع آبی، طرح های مختلفی همچون انتقال آب در کرمان را به مرحله اجرا گذارده است اما بازگشت آب خاکستری به چرخه مصرف به عنوان یک اصل مهم می تواند بازوی توانمندی برای مقابله با کمبود آب در این استان باشد.

شکی نیست که اجرای طرح تونل انتقال آب از دریای عمان به فلات مرکزی ایران و سایر طرح های انتقال آب به این استان به عنوان یک کار بزرگ و تاریخی با همت استاندار کرمان، بخش عظیمی از مشکلات و بی آبی استان کرمان را برطرف می کند اما اجرای این طرح ها به تنهایی نمی تواند پاسخگوی همه مشکلات و موانع این بخش باشد.

وجود ۸۰۰ میلیون متر مکعب بیلان منفی و ۱۰ هزار حلقه چاه غیرمجاز در استان کرمان و البته مصرف ۹۵ درصد آب موجود در این استان در بخش کشاورزی، چهار درصد در بخش آشامیدنی و یک درصد در بخش صنعت و استفاده حدود ۹۹ درصدی آب کشاورزی استان کرمان از آبهای زیر زمینی،خود هشداری برای تغییر رویکرد این استان در استفاده از آب فاضلاب است.

استفاده از منابع آبی در استان کرمان در گذشته به گونه ای رقم خورده که بارش نزولات جوی سالهای گذشته نیز نتوانسته این خسارت را جبران کند لذا این مهم منجر به خالی شدن روستاها از سکنه و در نتیجه رشد روزافزون حاشیه نشینی در شهرهای این استان شده است.

استفاده از آبهای خاکستری و فاضلاب می تواند عیلرغم صیانت از منابع آبی، چرخ صنعت و بخش هایی چون آبیاری فضای سبز را بدون نیاز به برداشت از منابع زیرزمینی بچرخاند.
حالا که ۱۵ شهر و ۵۸۸ روستای کرمان با کمبود و بحران آب روبرو هستند استفاده از آب فاضلاب از طریق شیوه های علمی و حساب شده می تواند به حفاظت از منابع آبی موجود در استان بیانجامد.

کاهش میانگین دبی چاههای روستاها از ۲۵ لیتر بر ثانیه به ۱۱ و نیم لیتر بر ثانیه، هشدار و زنگ خطری در راستای برنامه ریزی و استفاده از آب های خاکستری در کرمان است.
اکنون سند امنیت آب با هدف تامین آب مورد نیاز استان در بخش آشامیدنی و بهداشت و همچنین ارتقای کیفیت آب آشامیدنی و بهداشت شهرها و روستاهای این استان بوسیله شرکت آب منطقه ای کرمان تهیه و تدوین شده است.

آنچه مشخص است، بحران کمبود آب در کرمان با کاهش باران های فصلی، حفر چاه های بی رویه و برداشت های غیر اصولی از منابع آبی گریبان این استان را گرفته است تا جایی که بیش از ۵۶۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری و میلیونها متر مکعب صرفه جویی با اجرای طرح همیاران آب تنها گوشه ای از این بحران و کمبود آب را جبران کرده است.

و اکنون برنامه ریزی های علمی در راستای به کارگیری فاضلاب در صنعت به نوعی می تواند آب رفته را به جوی برگردد و موجب شکوفایی و رشد صنایع این استان شود.

نجمه حسنی/ خبرنگار ایرنا در استان کرمان

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی