رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • پنجشنبه ۳ تیر ۱۴۰۰
  • الخميس ۱۴ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Thursday 24 June

هشت میلیارد دلار برای کنترل رودخانه های مرزی کشور اختصاص یافته است

قایم مقام وزیر نیرو در امور بین الملل و پشتیبانی صنایع آب و برق گفت: از سه سال پیش تاکنون هشت میلیارد دلار اعتبار از صندوق ذخیره ارزی کشور برای کنترل رودخانه های مرزی اختصاص یافته است.

قایم مقام وزیر نیرو در امور بین الملل و پشتیبانی صنایع آب و برق گفت: از سه سال پیش تاکنون هشت میلیارد دلار اعتبار از صندوق ذخیره ارزی کشور برای کنترل رودخانه های مرزی اختصاص یافته است.

به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی به نقل از ایرنا، علیرضا دائمی روز چهارشنبه در دیدار با حجت الاسلام و المسلمین عبدالکریم عابدینی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه قزوین به برنامه دولت برای پیشگیری از هدر رفت آب رودخانه های مرزی اشاره کرد و افزود: متاسفانه به مدت ۶۰ سال آب های مرزی کشور با هدر رفت بی رویه روبرو بودند و جلوگیری از این روند در سال ۹۳ با تخصیص اعتبارهای لازم جهت اجرای طرح های کنترلی، مورد توجه دولت و وزارت نیرو قرار گرفت.

قائم مقام وزیر نیرو در امور بین الملل و پشتیبانی صنایع آب و برق در بخش دیگری از صحبت های خود گفت: در حال حاضر ظرفیت تولید در بخش صنعت آب و برق در کشور به حد نهایی خود رسیده و از این پس باید به سمت بهره وری و استفاده بهینه از آنها برویم.

وی با اشاره به نصب ۷۵ هزار مگاواتی برق در کشور، یادآور شد: این میزان ظرفیت با کشوری مانند کره جنوبی برابری می کند اما آن کشور بیشتر برق خود را در حوزه صنعت به کار می گیرد اما در کشور ما بیشتر میران مصرف در بخش خانگی است.

دائمی اضافه کرد: این در حالی است که کشور ما در بخش مصرف رتبه چهاردهم را به خود اختصاص داده است، در حالی که ما در حوزه نصب مقام نخست جهان و در بخش تکنولوژی نصب نیروگاه های گازی نیز جزو هفت کشور اول جهان قرار داریم.

به گفته وی، ۹۵ درصد تولیدات کشور در بخش صنایع آب و برق داخلی بوده و این در حالی است که ما خودمان نیروگاه می سازیم و در صنعت تصفیه خانه و خطوط بزرگ انتقال آب نیز حرف اول را در منطقه می زنیم.

این مسئول در بخش دیگری از سخنان خود گفت: هم اکنون ایران در ۴۵ کشور جهان مشغول اجرا و راه اندازی تاسیسات آب و برق است تا جایی که تنها در کشور عراق ۹۶ طرح بزرگ از جمله ایجاد سد، نیروگاههای بزرگ و خطوط انتقال آب و برق توسط ایرانی ها اجرا و یا در حال اجرا است.

وی با اشاره به اجرای طرح بزرگ در حوزه انرژی در کشورهای سوریه، اندونزی، سریلانکا، تاجیکستان و ارمنستان توسط مختصصان ایرانی،گفت: به عنوان مثال با راه اندازی نیروگاه بزرگ قفقاز توسط ایران، در حال حاضر ۶۰ درصد برق کشور تاجیکستان از این نیروگاه تامین می شود.

دائمی ادامه داد: با راه اندازی خط انتقال برق در ارمنستان توسط ایران، برق کشور ما به گرجستان و روسیه متصل شده و با این اتصال، خطوط برق کشور با تمامی همسایگان خود تکمیل می شود.

به گفته وی، با تکمیل خطوط برق ایران با همسایگان، می توان مبادلات برقی با آنان داشت تا جایی که در فصل سرما ما به آنها برق می دهیم و در فصل گرما نیز از آنان برق دریافت می کنیم.

وی به تلاش های صورت گرفته در زمینه صنعت آب و برق در استان قزوین اشاره کرد و گفت: خوشبختانه در حوزه برق مشکل خاصی در این استان مشاهده نمی شود و همکاری های خوبی نیز واحدهای تولیدی قزوین با شرکت توزیع نیروی برق برقرار است.

دائمی افزود: در حال حاضر تامین آب شرب استان قزوین با ۱۷۰ حلقه چاه آب صورت می پذیرد و این در حالی است که با راه اندازی سد آب نهب در سال جاری و بالاخانلو در سال آینده بخش مهمی از مشکلات آبی منطقه برطرف می شود.

وی اظهار کرد: یکی از طرح های بزرگ وزارت نیرو در استان قزوین، انتقال سد آب طالقان است که عملیات اجرایی آن آغاز شده و اطمینان داریم که با بهره برداری از آن، مردم این استان تا ۲۵ سال آینده مشکلی در تامین آب شرب خود نخواهند داشت.
وی در عین حال افزود: باید بپذیریم که کشور ما با توجه به پهنه جغرافیایی خود و براساس شاخص های بین المللی با بحران آب روبرو بوده تا جایی که سه چهارم مساحت کشور ما با این چالش جدی مواجه است.

این مسئول در ادامه با اشاره به وجود یکی از بزرگترین نیروگاههای برق کشور در قزوین،گفت: نیروگاه سیکل ترکیبی شهید رجایی قزوین با تولید ۲ هزار مگاوات برق در این استان واقع شده و با برنامه ریزی های صورت گرفته قرار است از حرارت خارج شده از توربین های آن و تلفیق بخار و گاز، بدون مصرف سوخت برق تولید کنیم و برای این منظور نیز ۷۰۰ میلیون دلار هزینه پیش بینی شده است.

وی در پایان از ائمه جمعه خواست تا با اطلاع از خدمات صورت گرفته در حوزه صنعت آب و برق ، آنها را با مردم در جریان بگذارند و صرفه جویی در مصرف انرژی را به شهروندان یادآور شوند.

قائم مقام وزیر وزیر نیرو در امور بین الملل و پشتیبانی صنایع آب و برق امروز چهارشنبه برای بازدید از طرح های آبی و برق و نیز دیدار با استاندار قزوین به این شهر سفر کرده است.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی