رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • جمعه ۲۸ خرداد ۱۴۰۰
  • الجمعة ۸ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Friday 18 June

رشد نرخ جهانی مس و سایر مواد معدنی شاخص بورس ایران را بالا کشید

شاخص بورس در سایه افزایش نرخ مس و سایر مواد معدنی و فولادی در بازارهای جهانی، ۲۴۷ پله بالا رفت و در جایگاه ۸۱ هزار و ۱۸۱ واحدی ایستاد.

شاخص بورس در سایه افزایش نرخ مس و سایر مواد معدنی و فولادی در بازارهای جهانی، ۲۴۷ پله بالا رفت و در جایگاه ۸۱ هزار و ۱۸۱ واحدی ایستاد.

به گزارش گروه بانک و بیمه و بورس ویکی پی جی به نقل از ایرنا، روز گذشته نماگر بورس با ۲۴۷ پله رشد، ضمن شکافتن خط مقاومت کانال۸۱ هزار واحدی در جایگاه ۸۱ هزار و ۱۸۱ واحدی ایستاد.

معدنی ها و فلزی ها، در معاملات امروز نیز همانند روزهای اخیر، نقش اصلی را در رشد شاخص بازی کردند؛ به طوری که فملی (ملی صنایع مس) به تنها ۲۴۸ واحد شاخص را بالا برد.

رشد قابل توجه مس و برخی محصولات فلزی در بازارهای جهانی از جمله دلایل اصلی رشد قیمت سهام شرکت های معدنی و فلزی در بازار سرمایه ایران بوده است.

افزایش قیمت محصولات معدنی و فولادی، افزایش سودآوری شرکت های مرتبط در بورس و احتمال تعدیل مثبت آنها را به دنبال خواهد داشت.

نرخ مس اکنون در بازارهای جهانی حدود ۶ هزار و ۱۶۰ دلار معامله می شود.

کگل (صنعتی و معدنی گل گهر)، فولاد (فولاد مبارکه) و کچاد (صنعتی و معدنی چادرملو) از دیگر سهم های فلزی و فولادی بودند که شاخص را بالا بردند. در مقابل، شپدیس (پتروشیمی پردیس) و آپ (آسان پرداخت پرشین) با بیشترین تاثیر منفی مانع رشد بیشتر نماگر بورس شدند.

در معاملات امروز بیش از ۶۰۲ میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش یک هزار و ۸۹۹ میلیارد ریال در ۵۸ هزار و ۳۳۷ نوبت داد و ستد شد.

بررسی شاخص های اصلی بازار سرمایه نشان می دهد شاخص قیمت (وزنی- ارزشی) که در آن ارزش سهام شرکت های بزرگ اثر بیشتری بر شاخص می گذارد، ۸۰ واحد بالا رفت.

شاخص کل (هم وزن) که در آن ارزش و وزن همه شرکت های بزرگ و کوچک در محاسبه شاخص کل، یکسان در نظر گرفته می شود، ۲۶ واحد رشد کرد.

شاخص قیمت (هم وزن) که بیانگر سطح عمومی قیمت سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس است، ۲۰ واحد و شاخص آزاد شناور که بیانگر آن بخش از سهام شرکت هاست که قابل معامله در بورس باشد، ۳۹۴ واحد رشد کرد.

شاخص بازار اول که به شرکت هایی اختصاص دارد که از نظر سرمایه، سودآوری و درصد سهام آزاد شناور، شرایط بهتری دارند، ۲۵۰ واحد و شاخص بازار دوم بورس ۱۲۳ واحد افزایش یافت
معدنی ها و فولادی ها در معاملات امروز، بیشترین سهم را در رشد شاخص داشتند. قیمت سهام شرکت های فولادی و معدنی در بازار سرمایه ایران در پی رشد قیمت کامودیتی ها (مواد پایه و معدنی) در بازارهای جهانی، افزایش داشته است.

بر این اساس، نمادهای کگل (صنعتی و معدنی گلگهر) و فولاد (فولاد مبارکه) به همراه وصندوق (صندوق سرمایه گذاری بازنشستگی)، پرداخت (به پرداخت) و اخابر (مخابرات) با رشد خود بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشتند. درمقابل شپدیس (پتروشیمی پردیس) و بترانس (ایران ترانسفو) بیشترین تاثیر منفی را گذاشتند.

برترین گروه بورسی در معاملات امروز گروه فلزات اساسی بود، بر این اساس، ۱۱۹ میلیون سهم این گروه به ارزش ۲۱۳ میلیارد ریال معامله شد.

گروه رایانه به ارزش ۱۵۰ میلیارد ریال و گروه شیمیایی به ارزش ۱۲۱ میلیارد ریال در رده های بعدی قرار داشتند.

ارزش مبادلات فرابورس از سه هزار میلیارد ریال فراتر رفت

ارزش مبادلات فرابورس امروز به بیش از سه هزار میلیارد ریال رسید؛ به گونه‌ای که امروز شاهد تغییر مالکیت بیش از ۱۵۵ میلیون ورقه بهادار به ارزش بیش از سه هزار و ۳۰۰ میلیارد ریال در بازارهای فرابورس ایران بودیم.

شاخص فرابورس با وجود حجم معاملات، روندی کاهشی داشت و با ۲ واحد افت به رقم ۹۲۰ واحد رسید.

در ادامه نتیجه نقل‌وانتقال‌های انجام شده در تابلو اوراق با درآمد ثابت، معامله ۲ میلیون و ۸۴۰ سهم به ارزش افزون بر ۲ هزار و ۸۳۴ میلیارد ریال به ثبت رسید که بیشترین حجم و ارزش مبادلاتی در این تابلو به نماد «اخزا۸» تعلق گرفت.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی